Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Starp nominantiem ir Tūnberga, Navaļnijs, PVO un tās programma COVAX (Foto: CAMERA PRESS/EIDON / Vida Press)

Navaļnijs un Tūnberga izvirzīti Nobela Miera prēmijai 6

Pasaulē
1. februārī 08:15 2021. gada 1. februārī 08:15
  Jauns.lv / LETA
Starp Norvēģijas parlamentāriešu atbalstītajiem kandidātiem, kas izvirzīti uz šī gada Nobela Miera prēmiju, ir Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs, Pasaules Veselības organizācija (PVO) un vides aktīviste Grēta Tūnberga.

Tiesības ierosināt kandidatūras uz Nobela miera prēmiju ir valstu parlamentu un valdību locekļiem, universitāšu profesoriem un līdzšinējiem prēmijas laureātiem, un to pieteikšanas process noslēdzās svētdien.

Norvēģijas parlamenta locekļu atbalstītie kandidāti kļuvuši par laureātiem katru gadu kopš 2014.gada, izņemot tikai 2019.gadu, un Oslo Miera pētījumu institūta direktors Henriks Urdals atzinis, ka "pēdējo gadu tendence ir visai satriecoša".

Norvēģijas Nobela komitejai, kas lemj par balvas piešķiršanu, kandidāti un to izvirzītāji jāpatur noslēpumā 50 gadus.

Taču savu izvēli var atklāt kandidātu izvirzītāji.

Kā aģentūrai "Reuters" atklājuši aptaujātie norvēģu likumdevēji, starp nominantiem ir Tūnberga, Navaļnijs, PVO un tās programma COVAX, kas gādā par to, lai nabadzīgajām valstīm tiktu nodrošināta taisnīga piekļuve vakcīnām pret Covid-19.

Tūnberga izvirzīta kā viena no visietekmīgākajām balsīm cīņā pret klimata pārmaiņām, un nomināciju izpelnījusies arī viņas dibinātā kustība "Piektdienas nākotnei".

Navaļniju "par viņa pūliņiem panākt miermīlīgu Krievijas demokratizāciju" izvirzījuši krievu akadēmisko aprindu pārstāvji.

Starp izvirzītajiem ir arī Baltkrievijas opozīcijas pārstāves Svetlana Tihanovska, Marija Koļesņikova un Veronika Cepkalo, kas izpelnījušās atzinību ar savu "cīņu par godīgām vēlēšanām un iedvesmu uz miermīlīgu pretestību".

Uz balvas saņemšanu izvirzīta arī Ungārijas Helsinku komiteja un poļu tienešu organizācija IUSTITIA, kas aizstāv pilsoņtiesības.

Starp citiem nominantiem ir arī bijušais ASV prezidents Donalds Tramps, NATO, ANO augstākā bēgļu komisāra birojs (UNHCR), Starptautiskā Kosmiskā stacija un Starptautiskā Skautu kustība.

Citi šobrīd lasa

Kā katastrofu filmā: milzīga smilšu vētra aprij Ķīnas provinci
Iedzīvotājs Latvijā pieprasījis kompensēt vakcīnas pret Covid-19 radītās blaknes
Makšķernieks pie Dienvidu tilta no noslīkšanas Daugavā izglābj gados jaunu sievieti
Skatīt visus komentārus

"Больше отдыхаете, чем работаете": фото семьи Преснякова из Греции вызвало недовольство в Сети

"Редко увидишь такую талию": 62-летняя жена Юдашкина удивила фигурой молодой девушки