Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Minskā milicija aiztur protestētājus un raida gaisā brīdinājuma šāvienus 1

Pasaulē
2020. gada 1. novembrī 19:44 2020. gada 1. novembrī 19:44
  Jauns.lv / LETA
Baltkrievijas milicija svētdien Minskā aizturējusi protestētājus un raidījusi gaisā brīdinājuma šāvienus, ziņo mediji.

Galvaspilsētas ielās šodien izgājuši aptuveni 10 000 cilvēku, lai protestētu pret Baltkrievijas autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīmu un pieprasītu viņa atkāpšanos.

Cilvēktiesību aizstāvības centrs "Vjasna" ("Pavasaris") ziņoja, ka Minskā un citur Baltkrievijā šodien protestu laikā aizturēti vairāk nekā 120 cilvēki.

Foto: EPA/Scanpix

Protestētāji Minskā šodien devās gājienā no pilsētas centra uz padomju represiju upuru piemiņas vietu Karapatu mežā pie galvaspilsētas. Taču drošības spēki centās protestētājus izklīdināt.

Ziņu aģentūras AFP žurnālists ziņoja, ka netālu no piemiņas vietas bijis dzirdams šāvienu troksnis un viņš redzējis, kā miliči izdzenā protestētājus.

Varasiestādes apstiprinājušas, ka Minskā miliči raidījuši gaisā brīdinājuma šāvienus, lai izklīdinātu protestētājus.

Kādus tieši ieročus miliči izmantojuši, nav zināms.

Gājiena mērķis bija pieminēt Staļina laika represijās bojāgājušos un izdarīt spiedienu uz Lukašenko režīmu.

Pēdējo reizi gājiens uz Karapatu piemiņas vietu tika izklīdināts 1988.gadā, kad varasiestādes izmantoja asaru gāzi pret demonstrantiem.

Neskatoties uz milicijas vardarbību, daudziem protestētājiem šodien izdevās sasniegt piemiņas vietu, kur viņi attina sarkanbaltos nacionālos karogus.

Sociālajos medijos publiskotajos video redzams, ka galvaspilsētā šodien izvietoti armijas visurgājēji ar automātiskajiem ieročiem uz jumta.

Baltkrievijas opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kas pašreiz atrodas Lietuvā, vēršoties pie protestētājiem sacīja: "Mēs neaizmirsām mūsu pagātni, un mēs neaizmirsīsim to, kas notiek tagad".

Baltkrievijā kopš 9.augusta turpinās protesti pret prezidenta vēlēšanu viltošanu. Protestu gaitā aizturēti vairāk nekā 13 000 cilvēku, bet vairāki simti ievainoti. Lielākās protesta akcijas notiek svētdienās.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.

Taču situācija Baltkrievijā, kā izskatās, nonākusi strupceļā. Maskavas atbalstītais Lukašenko atsakās atkāpties, un opozīcija nespēj piespiest viņu atteikties no varas.

Lukašenko piektdien brīdināja opozīciju, ka gūstekņi netiks ņemti.

Līderis savos izteikumos kļuvis skarbāks pēc tam, kad Tihanovska viņam izvirzīja ultimātu - paziņot par aiziešanu no prezidenta amata līdz 25.oktobrim vai rēķināties ar plašiem streikiem.

Lukašenko ultimātu ignorējis, ir arī veicis pārbīdes drošības struktūrās, bet par atkāpšanos no amata sacīja - "tikai tavos sapņos".

Kopš šodienas uz laiku slēgtas arī robežas ārvalstniekiem un bezvalstniekiem.

Tikmēr streiki, kas tika sākti pirmdien, nav bijuši tik plaši, cik opozīcija cerēja, un Baltkrievijas amatpersonas apgalvo, ka ekonomika darbojas normāli.

Citi šobrīd lasa

Dana ar kasti: "Tu nekļūsti bagātāka no tā, ka tev skapī stāv 300 eiro vērta, nekad neuzvilkta kleita"
Trakumi Rīgas terasēs un Patrishas iebildumi pret vakcinācijas bildēm. Sapinušies tīklos 7. sērija.
VIDEO: transpersona pirmo reizi notiesājusi futbola virslīgas spēli, iedvesmojot daudzus
Pievienot komentāru

"Жаль, что вам и другим "кокосовым" экспертам не побывать на королевских праздниках": Киркоров защитил Бузову от Гордон

Дубай и Мальдивы: яркие фото Кудрявцевой, Бородиной, Топурии и других с отдыха