Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 8. un 9. februārī. FOTO. VIDEO
Jelgava šajā nedēļas nogalē visus pie sevis aicina uz 16. starptautisko Ledus skulptūru festivālam, kurš šogad notiek zem Brīnumzemes zīmes.
Kultūra

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 8. un 9. februārī. FOTO. VIDEO

Jauns.lv

Jelgavā notiek ikgadējais vērienīgais Ledus skulptūru festivāls. Visā Latvijā sākusies ķekatās iešana un jautras izdarības, gaidot pavasari. Rīgas Zooloģiskais dārzs pie sevis aicina izbaudīt tropu klimatu. Šajās brīvdienās ir daudz iemeslu, lai nesēdētu mājās, bet gan dotos ārā baudīt ziemu un gaidīt pavasari.

Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīv...

Iespējams, ka kāds aizbrauks tālāk no savas pilsētas vai miesta tādēļ, ka kaimiņu pilsētā vai novadā ir atklāta kāda jauna izstāde. Šonedēļ jaunas izstādes mūs gaida visos Latvijas novados. Mūzikas cienītāji uz „Palladium” var doties teikt ardievas Gustavo dziedātam repam, bet uz Rīgas biržu klausīties franču mūziku. Savukārt, ja gribat doties kaut kur tālāk, vispirms jābrauc uz Ķīpsalas izstāžu hallēm, lai izpētītu visus tūrisma piedāvājumus.

1. Ledus skulptūru festivāls Jelgavā

Jelgavā šajā nedēļas nogalē notiek 16. starptautiskais Ledus skulptūru festivāls, kurā ledus mākslas baudītāju vērtējumam piedāvāti vairāk kā 50 ledus mākslas objekti. Festivāla darbus par tēmu „Brīnumzeme” veidojuši vairāk kā 30 pasaulē atzīti tēlnieki un mākslinieki no astoņām valstīm.

Šīs nedēļas sākumā mākslinieki jau uzsāka savu skiču realizēšanu dzīvē un nu ir izveidojuši gan individuālus, gan komandas darbus. Katram tēlniekam tika piešķirts viens ledus bloks individuālās konkursa skulptūras veidošanai un piecpadsmit bloki komandas skulptūras veidošanai.  Ledus gatavošana šim festivālam tika uzsākta jau šī gada martā. Kristāla dzidra ledus iegūšanai bez gaisa burbuļiem, ūdens tika destilēts trīs reizes un saldēts „Frostiart OY” saldētavās. Kopumā festivālā izmantots vairāk nekā 70 tonnas ledus.

Festivāls tiks atklāts piektdien, 7. februārī, pulksten 18.00. Pēc atklāšanas pulksten 19.00 muzicēs grupa „Musiqq”, kam sekos ledus skulptūru veidošanas paraugdemonstrējumi, to spīdēšana un uguņošanas, bet pusdesmitos vakarā visus izklaidē dj AI-VA un notiks video desas.

Sestdien un svētdien, 8. un 9. februārī, festivāla parks būs atvērts no pulksten 10.00 līdz 23.00 un tajā visas dienas garumā arī būs plaša kultūras programma: no rīta pulksten 11.00 un 14.00 Jūrmalas teātris rādīs uzvedumu „Brīnumzeme”, bet 12.30 un 14.30 būs radošās grupas „Pasaku nams” izrāde, vēlākā pēcpusdienā varēs vērot ledus skulptūru veidošanas paraugdemonstrējumus. Vakara programmas katru dienu atšķirsies: sestdien dziedās Ivo Fomins un Lauris Reiniks, bet svētdien - Miks un Paula Dukuri, ka arī Samanta Tīna. Abas dienas svētku pasākumi noslēgsies ar video dejām. Būs arī vodkas bārs, lai apmeklētājiem ledus valstībā nepaliktu pārāk auksti. Tie ir tikai daži no festivāla plašā piedāvājuma, sīkāk ar programmu var iepazīties festivāla interneta mājaslapā.

Biļešu cenas: 4,5 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,50 eiro. Katru dienu 16 minūtes pirms festivāla parka atvēršanas (piektdien no pulksten 17.44, bet sestdien un svētdien no 9.44) – ieeja bez maksas. Sīkāk internetā: www.icelv.lv.

Jelgavas ledus skulptūru festivāla parkā top Koskenkorva bārs

2. Tropu mēnesis Rīgas Zooloģiskajā dārzā

Savukārt, ja gribat patverties no ziemas spelgoņa, sniega un ledus, jums jādodas uz Rīgas Zooloģisko dārzu, kur februāris jau 12 gadu pēc kārtas izsludināts par Tropu mēnesi. Šoreiz tas veltīts kukaiņiem un klimata pārmaiņām. Apmeklētāji īpaši gaidīti sestdienās un svētdienās no pulksten 12.00 līdz 16.00.

Tropu mājā varēs iepazīt kukaiņu pasauli, Žirafu mājā kopā ar Pasaules Dabas fonda Pandu uzzināt, kā ietekmējam klimatu un kā varam dzīvot taupīgāk sev un draudzīgāk dabai, bet Mācību klasē radoši pārveidot nevajadzīgās lietas par vajadzīgām. Interesentu grupām būs iespēja doties tematiskā ekskursijā „Kukaiņu dzīves noslēpumi” gida pavadībā.

Sestdienās un svētdienās no pulksten 12.00 līdz 16.00 Tropu mājā tiks piedāvāta programma „Zeme pieder kukaiņiem!” Ikvienam būs iespēja iesaistīties interesantās sarunās par šīs neparastās pasaules daudzveidību un tās lomu dabā, rast atbildes uz jautājumiem: Vai visi odi alkst pēc asinīm? Kuri kukaiņi bijuši pazīstami ar dinozauriem? Kam vajadzīgi siseņi? Vai skorpions ir kukainis? Kāds labums no kodēm? Paši zinātkārākie un drosmīgākie varēs satikties tuvāk ar kādu tropisko mežu iemītnieku: šņācējprusaku, tūkstoškāji vai kādu citu.

Savukārt Žirafu mājā brīvdienās no pulksten 12.00 līdz 15.00 darbosies Pasaules Dabas fonda radošā darbnīca „Klimats – vai es to ietekmēju?”. Tajā varēs rast atbildi uz jautājumiem: Kā dzīvot klimatam draudzīgi? Kā izmērīt sava dzīvesveida ietekmi uz vidi? Kā reģistrēt savu un tātad arī Latvijas apņemšanos Eiropas zooloģisko dārzu un akvāriju asociācijas rosinātajā kampaņā „No pola līdz polam”?

Toties Zooloģiskā dārza Mācību klasē brīvdienās darbosies radošās darbnīcas „Tu arī vari – radīt, darīt, sargāt pats”. Tajās varēs atklāt, kā vienlaicīgi varam taupīt un saudzēt savu, zīlīšu, roņu un leduslāču pasauli, kā izgatavot vienkāršus un nepieciešamus priekšmetus no savu laiku nokalpojošām manām un uzzināt vēl daudz derīgu lietu.

Ieejas biļete Rīgas Zooloģiskajā dārzā: 6 eiro (bērniem, studentiem, pensionāriem – 4 eiro; ģimenes biļete – 17 eiro). Sīkāk internetā: www.rigazoo.lv .

Tropu mēnesis 2014 - veltījums Kukaiņiem un Klimata pārmaiņām

Tropu mēnesis 2014 - veltījums Kukaiņiem un Klimata pārmaiņām

3. Sākas lielie pavasara gaidīšanas svētki - Meteņi

Laikam tādēļ, ka ziema šogad tāda dīvaina padevusies, mēs esam noilgojušies pēc pavasara, un jau šajā nedēļas nogalē visā Latvijā sākas lielie pavasara gaidīšanas svētki – Meteņi, kad jāiet ķekatās un ciemos pie labiem draugiem un kaimiņiem. Katram no mums vien atliek izvēlēties, kā labāk svētīt Pavasara atnākšanu:

* Salacgrīvā sestdien, 8. februārī, ne tikai svinēs Meteņus, bet arī notiks V starptautiskais Salacgrīvas Masku tradīciju festivāls: pulksten 11.00 būs Masku grupu izrādīšanās pie Ainažu Kultūras nama, bet pulksten 12.00 Svētciemā pie strūklakas; no pulksten 12.00 līdz 14.00 Salacgrīvas Kultūras namā darbosies Masku darināšanas meistardarbnīcas; pulksten 14.00 sāksies Lielais gājiens no Spīķera uz pilskalnu, būs festivāla atklāšana un katras grupas vizītkarte; no pulksten 17.00 līdz 20.00 norisināsies Masku grupu viesošanās Zvejnieku sētā, kam sekos individuālo masku skate kultūras namā, kas noslēgsies ar dančiem Kultūras namā, bet tieši pusnaktī sāksies festivāla noslēguma rituāls laukumā pie Bākas. Sīkāk internetā: www.salacgriva.lv .

5. starptautiskais Salacgrīvas masku tradīciju festivāls

* Toties sestdien, 8. februārī, no pulksten 10.00 līdz 14.00 pie Valmiermuižas alus darītavas norisināsies Meteņu svinības un tirdziņš „Ar gardu muti Valmiermuižā”. Šī gada pirmajā Valmiermuižas gardēžu tirdziņā būs sabraukuši mājražotāji no tuvākiem un tālākiem ciemiem ar saviem gardumiem – mājās ceptiem maizes klaipiem, gaļas kūpinājumiem, svaigi sietiem sāļiem un saldiem sieriem un citiem labumiem. Valmiermuižas virtuves pavāri visus cienās ar tradicionālo bukstiņputru ar gaļas gruzdumiem un ierādīs, kā pašiem pagatavot gardo un sildošo karstalu. Tāpat Meteņdienas tirdziņa būs iespējams izzināt svētku tradīcijas, piedalīties svinību izdarībās un jautrībās nākamā gada auglības un labklājības nodrošināšanai un iet rotaļās kopā ar mūsdienu folkloras kopu „Rudzupuķe”. Varēs arī iemēģināt roku radošajās darbnīcās, izgatavojot savu Meteņu laimes pogu un masku, kā arī spēlēt seno latviešu skaņu rīkus un instrumentus. Savukārt septiņos vakarā Valmiermuižas klētī notiks Tradīciju vakars ar postfolka grupas „Laiksne” jauno koncertprogrammu „Es čigāna meita biju”, dančiem, rotaļām un tradicionālo svētku mielastu. Sīkāk internetā: www.gardumuti.lv .

Par to, ka ziema iet uz galu liecina tas, ka visā Latvijā šajā nedēļas nogalē sāk iet ķekatās un gaidīt strauji tuvojošos pavasari. Šajās brīvdienas to sevišķi gaidīs Salacgrīvā, Silakragā, Grīzņkalnā un Valmiermuižā.
Par to, ka ziema iet uz galu liecina tas, ka visā Latvijā šajā nedēļas nogalē sāk iet ķekatās un gaidīt strauji tuvojošos pavasari. Šajās brīvdienas to sevišķi gaidīs Salacgrīvā, Silakragā, Grīzņkalnā un Valmiermuižā.

* Savukārt svētdien, 9. februārī pulkstn14.00 uz pirmajām Meteņdienas svinībām Rīgā - Grīziņkalnā tiek aicināti visi seno latviešu tradīciju kopēji, īpaši ģimenes ar bērniem. Bezmaksas svētku pasākumā būs dažādas jautras izdarības, vizināšanās no kalna, dziesmas, rotaļas un budēļos iešana. Pasākuma noslēgumā tiks kurta guns, lai ziemu aizvadītu un pavasari sveiktu. Svētki tiks svinētu kopā ar folkloras kopām no visiem Latvijas novadiem. Sīkāk internetā: www.kultura.riga.lv.

* Svētdien, 9. februārī, uz lustīgu Meteņu svinēšanu aicina arī Ropažu Kultūras un izglītības centrs. Pulksten 12.00 Silakroga centrā kopā ar folkloras kopu „Oglīte” tiks dziedāts, dejots, lekts un ēsti pīrāgi. Visi dosies arī masku gājienā caur Silakrogu. Pēc masku gājiena pie Silezera visus sagaidīs folkloras kopa „Rija” ar kārtīgu vizināšanos no kalna, karstiem ugunskuriem, lielīšanās konkursu, dančiem, rotaļām un zāļu tēju. Būs arī iespēja nosmēķēt kārtīgu Meteņa ēdienu – zīdeni. Sīkāk internetā: www.ropazi.lv.

4. Gustavo atvadu koncerti „Palladiumā”

No Latvijas populārās mūzikas skatuves pazūd pazīstamais mūziķis Gustavo (īstajā vārdā Gustavs Butelis), jo nu viņš ir nolēmis pāriet citā garīgajā un radošajā realitātē. Viņš aizpērn kopā ar domubiedriem, kuru vidū bija arī izglītības speciālists Viesturs Dūle un režisors Aivars Čivželis, nodibināja visnotaļ dīvainu partiju „Skaistā nākotne” un pieņēma Arstarulsmirus vārdu. Līdz ar jaunās partijas garīgi ideoloģiski filozofisko platformas pieņemšanu, viņš izvēlējies mainīt ne tikai savu identitāti, bet arī mūzikas virzienu. Pirms to izdarīt galīgi, viņš Rīgas koncertzālē „Palladium” nolēmis sniegt atvadu koncertus kā repa un hiphopa izpildītājs. Uz tiem varat doties gan piektdien, 7. februārī, gan sestdien, 8. februārī, pulksten 20.00.

Šonedēļ ar atvadu koncertiem repa un hip-hopa stilā no saviem klausītājiem atvadās Gustavo. Turpmāk viņš vairs nerepos un vairs nebūs Gustavo, bet gan Arstarulsmirus, kurš pievērsies pavisam cita veida mūzikai.
Šonedēļ ar atvadu koncertiem repa un hip-hopa stilā no saviem klausītājiem atvadās Gustavo. Turpmāk viņš vairs nerepos un vairs nebūs Gustavo, bet gan Arstarulsmirus, kurš pievērsies pavisam cita veida mūzikai.

Veicot pāreju no viena mūzikas virziena citā, Arstarulsmirus vēlējies to nosvinēt ar saviem līdzšinējiem klausītājiem klātienē, pēdējo reizi uzstājoties ar repertuāru, kas ir tapis zem Gustavo pseidonīma. Koncertos dzīvā sastāva pavadījumā tiks izpildītas kompozīcijas no albumiem „Pa pāris pantiem/Viesības viesnīcā”, „Trešā elpa” un „Pilsētas Portāls”, kā arī vairāki līdz šim nedzirdēti skaņdarbi.

Gustavo savu karjeru uzsāka 1996. gadā. 18 gadu laikā viņš ir izdevis četrus solo albumus, ieguvis septiņas Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvas, producējis „Prāta vētras” albumu, kā arī kļuvis par Latvijas hip-hop mūzikas pamatu neatņemamu sastāvdaļu. Viņa pēdējā koncertu programma „Pilsētas Portāls” notika 2011. gadā. Nu viņš paziņojis: „Repam un hiphopam esmu metis mieru!” Šī ir pēdējā iespēja Gustavo faniem un mūzikas cienītājiem baudīt labāko no mākslinieka repertuāra.

Biļešu cenas: 22 eiro ( www.ekase.lv tīklā). Sīkāk internetā:

.

Gustavo: „Ak tu dieniņ!”

5. Franču mūzika Rīgas birzā

Mākslas muzejs „Rīgas birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) sestdien, 8. februārī, pulksten 19.00 visus gaida uz Franču mūzikas koncertu, kurā muzicēs Rīgas kamerkoris „Ave Sol” un pianiste Agnese Egliņa diriģenta Andra Veismaņa vadībā. Koncertā skanēs romantisma laikmeta franču katoliskās garīgās mūzikas lieldarbi. Salīdzinot ar vācu baznīcas mūzikas cēlo, askētisko stingrību, franču mesās un motetēs cilvēku uzrunā krēslainu un maigu krāsu zieds. Tur ir noslēpuma klātbūtne, kaut kāds mistisks pieskāriens. Programmā: Sezāra Franka, Fransisa Pulenka, Olivjē Mesiāna, Kloda Debisī un Morisa Ravela skaņdarbi.

Sestdienas vakarā Rīgas kamerkoris „Ave sol” visus Rīgas biržā aicina uz franču garīgās mūzikas koncertu.
Sestdienas vakarā Rīgas kamerkoris „Ave sol” visus Rīgas biržā aicina uz franču garīgās mūzikas koncertu.

Ģeniālais ērģelnieks un komponistu audzinātājs Olivjē Mesiāns, pie kura Parīzē pēc Otrā pasaules kara mācījies arī ievērojamais Kanādas latviešu komponists Tālivaldis Ķeniņš, savu „Kvartetu pasaules galam” pēc Bībeles motīviem komponējis nacistu koncentrācijas nometnē. Viņš bijis tas, kurš franču mūzikā iesaistījis arī īsto Bībeles zemju – Tuvo Austrumu – ritmus un saskaņas.

Otrs tāds savā klavieru „Arabeskā” ir Latvijā jau kopš Emīla Dārziņa laikiem labi pazīstamais Klods Debisī. Komponista sacerētos skaņu ornamentus mūzikas cienītājiem rādīs spriganā pianiste Agnese Egliņa. Viņa pie klavierēm izvadīs pa franču klasisko operu duetiem arī jaunās dziedones Aiju Veismani un Sniedzi Kaņepi.

Biļešu cenas: 7,11 eiro (skolēniem, studentiem, pensionāriem – 4,27 eiro). Sīkāk internetā: www.lnmm.lv.

6. Starptautiskā tūrisma izstāde Ķīpsalā

Šajā nedēļas nogalē Ķīpsalas Starptautiskajā izstāžu hallē notiek 21. starptautiskā tūrisma izstāde - gadatirgus „Balttour 2014”, kas aicina izmēģināt jaunās tūrisma sezonas labākos un izdevīgākos piedāvājumus Latvijā, Baltijā un visā pasaulē divās hallēs – „Apceļo Latviju!” un „Atklāj pasauli!”

Ķīpsalas izstāžu hallēs vairāk nekā 450 stendos savus aktuālākos piedāvājumus prezentē ap 700 tūrisma uzņēmumu no Latvijas, Itālijas, Izraēlas, Krievijas, Slovākijas, Spānijas, Taizemes, Turcijas, Tunisijas, Ukrainas, Ungārijas, Uzbekistānas, Vjetnamas, Ganas un citām tikpat kolorītām valstīm. Kopumā izstādē piedalās 38 valstu tūrisma aģentūras, operatori, viesnīcas, transporta kompānijas un citi ar tūrismu saistīti uzņēmumi, kas sevi prezentē gan nacionālajās, gan atsevišķu kompāniju ekspozīcijās.

Halle „Atklāj pasauli!” pārsteigs ar bagātīgu un vēl nebijušu ārvalstu ceļojumu klastu. Būs gan Latvijas ceļotāju vidū tradicionālie galamērķi, gan vēl neierasti piedāvājumi un nebijuši maršruti. Piemēram, kalnu un Sahāras tuksneša ieskautā Tunisija izstādes apmeklētājus aicinās izbaudīt Āfrikas eksotiku, siltumu un kultūru, bet piedalīties kamieļu sacīkstēs un nodoties iepirkšanās priekiem vareno debesskrāpju pilsētā Dubaijā izstādē piedāvās tūrisma firmas no Apvienoto Arābu Emirātiem.

Vija Kudiņa no Aglonas Maizes muzeja izstādes apmeklētājus pārsteigs ar rudzu maizi bez uzlabotājiem un e-vielām, kas cepta pēc sentēvu receptēm.
Vija Kudiņa no Aglonas Maizes muzeja izstādes apmeklētājus pārsteigs ar rudzu maizi bez uzlabotājiem un e-vielām, kas cepta pēc sentēvu receptēm.

Savukārt ar devīzi „Atklāj Latviju no jauna!” apmeklētāji tiks sagaidīti hallē „Apceļo Latviju!”, kur plaši būs pārstāvēti visi četri Latvijas novadi un Rīga, izceļot mums tik raksturīgo un tūristiem pievilcīgo kolorītu. Katrs novads prezentēs tūrisma un atpūtas iespējas, tradīcijas, pasākumus, kā arī piedāvās iegādāties katram reģionam raksturīgos ēdienus un amatnieku darinājumus.

Visās trīs izstādes dienās uzstāties dažādi pašdarbības kolektīvi, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs rūpēsies par jautrāko latvisko tradīciju demonstrējumiem, kā arī būs daudz citu pārsteigumu.

Izstādes darba laiks: 7. februārī - no pulksten 10.00 līdz 19.00, 8. februārī – no pulksten 10.00 līdz 18.00, bet 9. februārī – no pulksten 10.00 līdz 17.00. Biļešu cenas: 5 eiro (pensionāriem skolēniem – 3,5 eiro, ģimenes biļete – 10 eiro). Sīkāk internetā: www.bt1.lv .

Vija Kudiņa no Aglonas Maizes muzeja izstādes apmeklētājus pārsteigs ar rudzu maizi bez uzlabotājiem un e-vielām, kas cepta pēc sentēvu receptēm.

Lielās tūrisma izstādes – gadatirgus „Balttour 2014” piedāvājums

7. Izstāžu ceļvedis: studentu akti Valmierā, bērnistaba Durbes pilī, brūnais lācis Jaunmokās un Uldriķa pasaule Liepājā

* Valmieras muzeja Izstāžu namā atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas studentu aktu zīmējumu izstāde.

Kristīnes Graudules darbs no aktu zīmējumu izstādes (glezniecība, 1. k. maģ., 2009.).
Kristīnes Graudules darbs no aktu zīmējumu izstādes (glezniecība, 1. k. maģ., 2009.).

Izstādē eksponēti studiju darbi, kuri atspoguļo visa studiju laika uzdevumu apjomu: dažādi zīmēšanas veidi – līnijas, apjoms, tonalitātes, gaismēnas, struktūras, attēlošana, dažādas tehnikas – zīmulis, ogle vai tā sauktais „mīkstais zīmēšanas materiāls”, tuša un citi, īpaši pievēršot uzmanību apjoma, telpas un formas izpētei, kā arī portreta, figūras un akta studijām. Izstāde būs aplūkojama līdz 1.martam. Sīkāk internetā: www.muzejs.valmiera.lv .

Elīnas Zundes darbs no aktu zīmējumu izstādes (glezniecība, 1. k. maģ., 2009.).
Elīnas Zundes darbs no aktu zīmējumu izstādes (glezniecība, 1. k. maģ., 2009.).

* Valmieras muzejā līdz 1. martam ir apskatāma vēl viena jauna izstāde - starptautiskā izstāde „Īstenība, Labestība, Pacietība mākslā”. Mākslinieki, kuri veidojuši šo izstādes darbu kolekciju reālistiskā eļļas glezniecības stilā, vēlas atklāt dzīves jēgu. Viņu darbi cildina dievišķo un skar jautājumus par mijiedarbību starp labo un ļauno.

Valmieras muzejā apskatāma starptautiska izstāde, ko veidojuši Faluņgun praktizētāji, kas aicina uz labestību un pacietību.
Valmieras muzejā apskatāma starptautiska izstāde, ko veidojuši Faluņgun praktizētāji, kas aicina uz labestību un pacietību.

* Daugavpilī, Marka Rotko mākslas centrā, līdz 20. aprīlim ir skatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) krievu glezniecības kolekcijas izstāde „Krievu glezniecība no LNMM kolekcijas. 19. gs. beigas – 20. gs.1. puse”.

Filips Maļavins. „Krievu zemnieces” (1925., audekls, eļļa, no LNMM kolekcijas).
Filips Maļavins. „Krievu zemnieces” (1925., audekls, eļļa, no LNMM kolekcijas).

* Kamēr LNMM galvenā ēka Rīgā slēgta rekonstrukcijai, muzeja krājumu dārgumi ceļo pa Latvijas muzejiem. Ja Daugavpilī skatāma LNMM krievu glezniecības kolekcija, tad vēl līdz 23. februārim Ģerderta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā var iepazīties ar ievērojamā latviešu ainavu gleznotāja Jūlija Federa (1838 – 1909) izstādi „Ainava”.

Jūlijs Feders. „Gaujas leja”, (1891., audekls, eļļa, no LNMM kolekcijas).
Jūlijs Feders. „Gaujas leja”, (1891., audekls, eļļa, no LNMM kolekcijas).

* Savukārt Liepājas muzeja nodaļā „Liepāja okupāciju režīmos” (Klāva Ukstiņa ielā 7/9) atklāta mākslinieka Māra Uldriķa (1939) jubilejas izstāde „Māris Uldriķis. Mana pasaule”, kurā skatāmas mākslinieka pēdējo piecu gadu filozofiskās pārdomas, radošie eksperimenti un mākslinieciskā rokraksta dažādība zīmējumos un gleznojumos.

Māris Uldriķis. Ainava.
Māris Uldriķis. Ainava.

Māris Uldriķis. Klusā daba.

Māra Uldriķa pasteļzīmējumi

* Ja esat Tukuma pusē iegriezušies ar bērniem, ir vērts apmeklēt janvāra beigās atklāto restaurēto bērnistabu Durbes pilī Tukumā, Mazā Parka ielā 7. Tā veidota kā 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta sākuma Kurzemes muižas bērnistaba. Telpas iekārtojumam izvēlētas šādām telpām raksturīgas bērnu izmēra mēbeles, fotogrāfijas, bērnu izpratnei piemēroti mākslas darbi – litogrāfijas, gravīras, kā arī attīstībai tik nepieciešamās spēles un rotaļlietas.

Durbes pilī (tajā, kas Tukuma pusē) atjaunota un muzeja apmeklētājiem apskatāma muižas bērnistaba, tāda, kāda tā bija vairāk nekā pirms 100 gadiem. Tā ie vienīgā šāda veida muzejtelpa Latvijā.
Durbes pilī (tajā, kas Tukuma pusē) atjaunota un muzeja apmeklētājiem apskatāma muižas bērnistaba, tāda, kāda tā bija vairāk nekā pirms 100 gadiem. Tā ie vienīgā šāda veida muzejtelpa Latvijā.

Durbes bērnistaba ir šobrīd vienīgā šādi iekārtotā muižas bērnistaba Latvijā. Interesanti būs arī apskatīt pārējās Durbes pils telpas. Jāatgādina, ka 1923. gadā Latvijas valsts pili dāvināja dzejniekam Jānim Reinim, bet viņš to 1928. gadā uzdāvināja Latvijas Skolotāju savienībai. Pašlaik Durbes pilī apskatāma arī izstāde „Izstāde „Kurzemes muižu dārzi un parki” Sīkāk internetā: www.tukumamuzejs.lv .

* Ja esat Tukuma pusē ir vērts iebraukt arī kādreizējā Rīgas mēra Džordža Armitsteda (1847 - 1912) medību pilī Jaunmokās. Tur tikko atvērta izstāde „Medības”, kurā aplūkojami gan medību ieroči, mednieku sudraba etviju un monogrammu kolekcijas, gan medību trofejas un vairāk nekā 30 dažādu putnu un dzīvnieku izbāzeņi. Pirmo reizi Jaunmoku pils izstāžu zālēs trofeju klāstā skatāms arī brūnais lācis, lūsis un Gada dzīvnieks – pelēkais vilks. Vairāk internetā: www.jaunmokupils.lv .

Elmārs Barkāns/Foto: publicitātes foto, Evija Trifanova/LETA, Edijs Pālens/LETA, Jānis Krakops/LETA