Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Unikāls notikums! Rīgā atkal skanēs 233 gadus vecs baroka laika pūšamais instruments. FOTO
Trombonists Vairis Nartišs ar vairāk nekā 200 gadus senu trombonu, kas pēc 150 gadu klusēšanas atkal skanēs.

Unikāls notikums! Rīgā atkal skanēs 233 gadus vecs baroka laika pūšamais instruments. FOTO

Kultūra
2014. gada 18. aprīlī 21:51 2014. gada 18. aprīlī 21:51
 
Pirmajās Lieldienās, 20. aprīlī plkst. 20.00 Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā notiks unikāls koncerts, kas īpašs būs ar to, ka Klaudio Monteverdi Svētās Marijas vesperēs „Vespro della Beata Vergine” skanēs trombons, kas pirms vairāk nekā 150 gadiem tika spēlēts Rīgas Sv. Pēterbaznīcā.

Vesperes ir vakara dievkalpojums, bet mūzikā vesperes ir īpašs vokālinstrumentāls žanrs, kur komponisti kārto psalmus un himnas, vainagojot visu opusu ar magnifikātu jeb Jaunavas Marijas pateicības dziesmu Kungam. Komponista Klaudio Monteverdi Svētās Marijas vesperes „Vespro della Beata Vergine 1610” ir viens no grandiozākajiem baroka laika sacerējumiem. Tieši to Lieldienu vakara koncertā Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā izpildīs baroka koris „Collegium Choro Musici Riga” un baroka orķestris „Collegium Musicum Riga” diriģenta Māra Kupča vadībā.

Šis koncerts būs unikāls notikums ne tikai Latvijas, bet visas Eiropas mērogā, jo tajā skanēs baroka laika instruments - Leipcigas meistara Johana Augusta Krona (1727-1804) 1781. gadā izgatavotais alta sakbuts (mūsdienu trombona priekštecis). Instruments uz šo koncertu iegūts no Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, kas, iespējams, ir vienīgais muzejs pasaulē, kur saglabājies pilns baroka trombona - sakbuta - instrumentu komplekts - alta sakbuts, tenora sakbuts un basa sakbuts.

Tas, ka šie instrumenti atrodas tieši Rīgas muzejā, paldies jāsaka pasaulslavenā vācu baroka komponista un multiinstrumentālista Georga Fīlipa Tēlemaņa (1681-1767) mazdēlam Georgam Mihaelam Tēlemanim, kurš 18. gadsimta otrajā pusē bija Rīgas Doma kantors. Tieši viņa iespaidā Rīgas Domā tika iegādāti labākie tā laika instrumenti. Tostarp arī Johana Augusta Krona sakbuti, kas nu Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā saglabājušies līdz mūsdienām.

Šie instrumenti nav skanējuši jau vairāk nekā 150 gadus, taču šajās Lieldienās atkal Rīgas baznīcā varēs dzirdēt tā mūziku. Klaudio Monteverdi Svētās Marijas vesperēs „Vespro della Beata Vergine” alta sakbutu spēlēs pazīstamais trombonists, Latvijas Nacionālās operas mūziķis Vairis Nartišs.

„Instruments nav spēlēts ilgus gadus, jo zināms, ka pēdējo reizi tas skanējis Rīgas Sv.Pētera baznīcā pirms vairāk nekā 150 gadiem. Ir liela bauda muzicēt ar instrumentu, kuru izgatavojis viens no ievērojamākajiem 18. gadsimta otrās puses meistariem. Turklāt mani - mūzikas instrumentu attīstītāju un savu pūšaminstrumentu būvnieku - patiešām sajūsmina iespēja izbaudīt šādus vēsturiskus instrumentus. Kaut arī sakbuts nav skanējis vairāk nekā 150 gadus, tas ir saglabājis visai labu skanējumu un bez šaubām jūtama instrumenta senā aura,” par iespēju iepūst jaunu elpu vēsturiskā instrumentā ir gandarīts Vairis Nartišs.

Baroka kora „Collegium Choro Musici Riga” un baroka orķestra „Collegium Musicum Riga” Klaudio Monteverdi Svētās Marijas vesperes „Vespro della Beata Vergine” koncerts notiks 20. aprīlī plkst. 20.00 Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā. Ieeja bezmaksas.

Kasjauns.lv/Foto: Anete Janševica

Citi šobrīd lasa

Ar Covid-19 saistītie ierobežojumi būs spēkā līdz 7.februārim 25
VIDEO: Alekseja Navaļnija fonds publicē šokējošu video, kurā atklāts viss par "Putina pili" un korupciju Krievijā 34
VIDEO: atkal atmodies Eiropas aktīvākais vulkāns Etna
Pievienot komentāru

«Пугачёва сказала, что это будет позор»: адвокат о суде Орбакайте за сына

Беременная Эмили Ратажковски снялась в «голом» бикини