Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Lappuse par seksualitāti izglītojošajā bukletā „Tu esi Tu” par puišiem, kam patīk puiši, sacēlusi ažiotāžu Juglas vidusskolā – viens otrs vecāks uzskata, ka bioloģijas skolotāja, stāstot par kontracepciju, esot propagandējusi homoseksuālismu.

Skandāls Juglas skolā: māmiņa sašutusi, ka bioloģijas stundā stāsta par gejiem 1

Sabiedrība
2014. gada 3. decembrī 16:15 2014. gada 3. decembrī 16:15
 
Vairāku Juglas vidusskolas audzēkņu vecāku neapmierinātību izpelnījusies dzimumaudzināšanas problēmām veltīta grāmatiņa, kuru bioloģijas skolotāja piedāvājusi izlasīt vidusskolēniem. Kāda skolēna mamma ir sašutusi, ka tajā homoseksualitāte nav vis nodēvēta par perversiju, bet gan „normālu parādību”.

Vai puisim var patikt puiši?

Māte sociālajos tīklos savu sašutumu pauž vārdiem: „Mans 15-gadīgais puisis šodien atnesa no skolas grāmatiņu „Tu esi Tu”. Rīgas Juglas vidusskolas bioloģijas skolotāja izdalījusi bērniem, lai šonedēļ izlasa”. Viņas neapmierinātību izpelnījusies sadaļa „Vai puisim var patikt puiši?”. Viņasprāt, tā esot „homoseksualitātes propaganda” un tiek sludināti anitikristīgi uzskati, kas nav pieļaujams.

Teksts grāmatiņā ir visnotaļ neitrāls un tas skan šādi: „Seksuālā orientācija var būt dažāda – cilvēks var būt heteroseksuāls, gejs, lesbiete, biseksuāls. Un arī pat tad katrs cilvēks ir citādāks. Daži cilvēki nav pārliecināti par savu seksuālo orientāciju.

Tas, ka fantazē par sava dzimuma pārstāvjiem, vēl nenozīmē, ka esi homoseksuāls!

Būt heteroseksuālam vai gejam, lesbietei vai biseksuālam – savu seksuālo orientāciju neizvēlas. Tāpat kā nevar izvēlēties – būt garam vai īsam, baltam vai melnam.

Svarīgi ir justies labi tādam, kāds esi. Ja jūties noraizējies par savu seksualitāti, atrodi kādu, ar kuru varētu par to izrunāties (piemēram, psihologu)”.

Grāmata „Tu esi Tu” izmantota sarunā par kontracepciju

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta (IKSD) pārstāve Indra Vilde Kasjauns.lv radušos situāciju skaidroja:

„Šī grāmata nav mācību literatūra, tā ir organizācijas „Papardes zieds” izdota brošūra, kuru pedagogs var izmantot, gatavojoties runāt par kādu no mācību saturā paredzētajām tēmām. Pēc departamenta rīcībā esošās informācijas, skolotāja to izmantoja, runājot par kontracepciju. Taču gan pēc skolas vadības domām, gan departamenta speciālistu uzskata, metodisko materiālu var izmantot pedagogs kā papildmateriālu, taču nebija pareizi šo brošūru dot bērniem uz māju. Protams, skola, komplektējot mācību literatūru (grāmatas), vadās pēc valsts izglītības standartiem, Izglītības un zinātnes ministrijas atzinumiem konkrētu grāmatu kontekstā, taču metodiskie materiāli, ko izmanto pedagogs, ir pedagoga profesionālā atbildība, kurai arī jābūt saskaņā ar valsts izglītības standartiem un Izglītības likumu. Šis gadījums rosināja skolas vadību organizēt tikšanos ar skolēna vecākiem, lai pārrunātu šo gadījumu, klāt pieaicinot arī bioloģijas skolotāju.

Rīgas domes IKSD skolu speciālisti sarunās ar skolu norāda iestādei vērst uzmanību uz to, kādus materiālus skola/pedagogi izmanto mācību procesā un pārrunāt šo jautājumu kontekstā ar radušos situāciju”.

„Vienīgais priekšmets, kurā ir propaganda – kristīgā mācība”

Tomēr ne visi vecāki, kuri audzina vidusskolas vecuma bērnus, šādu literatūru uzskata par kaitīgu „perversijas propagandu”. Četru bērnu māmiņa Sindija Meluškāne, kura ir arī žurnāla „Mans Mazais” galvenā redaktore, portālam Kasjauns.lv sacīja: „Kāpēc jūs nepavaicājat arī, vai man ir pieņemami, ka maniem bērniem skolā māca matemātiku un latviešu valodu? Vienīgais priekšmets, kurā es saskatu propagandu, ir kristīgā mācība, ko nevajadzētu mācīt skolā. Cilvēki, kurus tas interesē, var apmeklēt svētdienas skolu baznīcā!”

Skolas direktore: „Radusies neadekvāta ažiotāža”

Juglas vidusskolas direktore Aija Melle izvērtušos skandālu ar grāmatiņu „Tu esi Tu” Kasjauns.lv komentē šādi:

„„Facebook” ir ievietota viena lappuse no informatīva bukleta jauniešiem „Tu esi Tu”, ko 2012. gadā ir izdevusi Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācija „Papardes zieds”. Uzskatām, ka šāda rīcība ir būtiski mainījusi bukleta jēgu un radījusi neadekvātu ažiotāžu internetvidē. Pilna bukleta versija pieejama elektroniski „Papardes zieds” mājaslapā.

Šis buklets bioloģijas stundā tika izmantots kā papildinformācijas avots. Šajā bukletā īsi apskatītas vairākas atbilstošajam skolēnu vecumposmam aktuālas tēmas, kas ir arī daļa no pamatizglītības mācību priekšmeta „Bioloģija” standarta:

* sevis un citu pieņemšana;

* fizioloģiskās pārmaiņas ķermenī;

* ķermeņa higiēna;

* attiecību veidošana;

* kas ir mīlestība;

* puišu un meiteņu emocionālās atšķirības;

* kā pateikt „nē” pāragrām un nevēlamām dzimumattiecībām;

* kontracepcijas metožu izvērtējums;

* kad meklēt psihologa, kad ārsta palīdzību;

* vai puisim var patikt puiši;

* par drošību satiekoties ārpus mājas;

* par palīdzības meklēšanas nepieciešamību dažādās ar vardarbību saistītās situācijās.

Par dzimumsistēmas veselības jautājumiem skolā mācās sociālajās zinībās, klases stundās un bioloģijā. Šim tematam ir būtiska nozīme ne tikai, lai izskaidrotu skolēnam dzimumsistēmas uzbūvi, funkcijas, iedzimtību un cilvēka attīstības pamatus, bet arī, lai veicinātu personisko atbildību par savu veselību un nākamo paaudzi.

Skolēni var izdarīt atbildīgu lēmumu par savu veselību (tai skaitā reproduktīvo veselību) tad, kad viņi ir pietiekami izglītoti, kad viņiem ir izkristalizējušās savas pamatvērtības. Šajā procesā ļoti svarīga ir ģimenes un skolas loma.

Skola uzsver, ka gan mācību priekšmeta „Bioloģija” skolotājas, gan jebkura cita mācību priekšmeta skolotāja mērķis nav viena, neapstrīdama viedokļa paušana, bet gan mācību procesa ietvaros veicināt skolēnu kritisko domāšanu. Arī šajā gadījumā ir radusies diskusija, skolēniem ir bijusi iespēja arī ar vecākiem pārrunāt jautājumus, kas ir saistīti ar reproduktīvās sistēmas veselību un noskaidrot ģimenes viedokli. Tas ir ļāvis skolēniem dzirdēt vairākus viedokļus un izdarīt savus secinājumus, kas veido viņu personīgo nostāju un, cerams, tad, kad tas būs nepieciešams, viņi varēs pieņemt atbildīgu lēmumu par savu dzīvi”.


Elmārs Barkāns/Foto: no „Facebook”, Evija Trifanova/LETA

Citi šobrīd lasa

TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievijas iebrukums Ukrainā; vairāk nekā mēnesi pēc Lisičanskas ieņemšanas, krievi spējuši pavirzīties tikai 10 kilometrus uz priekšu 9
Ar jaunu vīrusu Ķīnā inficējušies vismaz 35 cilvēki 5
FOTO: skatītāji ierodas uz Igo dzimšanas dienas koncertu Dzintaru koncertzālē
Tēmas: Facebook
Pievienot komentāru