foto: Sintija Zandersone/LETA
Rapšu ziedēšana strauji tuvojas izskaņai; atgādina par iespēju vēl šonedēļ atsevišķos laukos nofotografēties
Ziedoðs rapðu lauks Dobeles novadâ.
Sabiedrība
2024. gada 24. maijs, 13:58

Rapšu ziedēšana strauji tuvojas izskaņai; atgādina par iespēju vēl šonedēļ atsevišķos laukos nofotografēties

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Latvijas laukos nobeigumam strauji tuvojas rapšu ziedēšana un vēl tikai šajā nedēļas nogalē būs iespējams tvert skatus dzelteni izplaukušajos rapšu laukos tvert būs iespējams vēl tikai šajā nedēļas nogalē.

Lai papildus pievērstu uzmanību rapšu lomai Latvijas lauksaimniecībā, biedrība “Apvienība par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi” jau tradicionāli organizē foto konkursu “Lauki zied!”, kurā ikvienu aicina uzņemt fotogrāfijas astoņās īpaši izveidotās foto vietās pie rapšu laukiem visā Latvijā.

“Rapšu ziedēšana Latvijā ir īpašs mirklis, tāpēc mudinu nelaist to garām un iemūžināt fotogrāfijās. Šogad ziemas sals nav saudzējis rapšu sējumus, tāpēc ziedošu rapšu lauku Latvijā ir mazāk. Taču mēs esam tos atraduši, un, lai nebūtu jālauza galva par to, kur notvert skaistāko foto mirkli, sadarbībā ar astoņām lauku saimniecībām izveidojuši īpašus foto laukumus,” norāda biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Zelčs.

Fotografēšanās vietas izveidotas:

  • Zemnieku saimniecībā “Robežnieki” Salacgrīvas novadā, Svētciemā;

  • SIA “AGRARIS” Augšdaugavas novadā, Višķu pagastā;
  • zemnieku saimniecībā “Ģēģeri” Aizkraukles novadā, Neretas pagastā;
  • zemnieku saimniecībā “Lazdiņi” Dobeles novadā, Krimūnu pagastā;
  • zemnieku saimniecībā “Vīkseles” Tukuma novadā, Slampes pagastā;
  • zemnieku saimniecībā “Amatas” Talsu novadā, Balgales pagastā;
  • zemnieku saimniecībā “Katlauki” Talsu novadā, Abavas pagastā;
  • zemnieku saimniecībā “Balticagrar” Dienvidkurzemes novadā, Tadaiķu pagastā.

Karte ar precīzām fotogafēšanās vietām atrodama šeit 

Lai piedalītos konkursā, jāseko Apvienībai par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi sekotāju sociālajos tīklos un jādalās "Facebook" vai "Instagram" ar savām bildēm pie ziedošajiem rapšu laukiem, izmantojot tēmturi #LaukiZied. Būs iespējams laimēt dažādas sadarbības partneru balvas. Izlozes notiks 26. maijā un 9. jūnijā. 

Biedrībā gan aicina atcerēties par šo augu lomu Latvijas lauksaimniecībā. Tā kā rapsis ir krustziežu dzimtas augs, tas uzlabo augsnes stāvokli un palīdz irdināt augsnes dziļākos slāņus. No rapša sēklām iegūst eļļu, ko var izmantot gan kulinārijā, gan kā piedevu biodegvielai. Savukārt pēc eļļas iegūšanas pāri palikušās izspaidas ir proteīniem bagātas, tāpēc tās izmanto lopbarībā. Rapsis ir arī svarīgs nektāraugs, no kura iegūst medu.

Rapšu audzēšanā Latvijā aktīvi aizsākās 2000. gadu sākumā. Kopš 2000. gada rapša sējplatības Latvijā pieaugušas no 6 700 līdz 151 200 hektāru 2023. gadā jeb gandrīz 23 reizes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Latvija ir starp lielākajām rapšu eksportētājvalstīm, 2022. gadā ar eksportētiem 342 000 tonnu ieņemot 10. vietu pasaulē.