Kultūra
2024. gada 18. maijs, 22:44

FOTO, VIDEO: ļaudis apmeklē un izklaidējas Muzeju nakts pasākumos

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Šovakar visā Latvijā sākusies Muzeju nakts, kurā piedalās vairāk nekā 217 muzeji un sabiedriskās dzīves veidotāji, paziņoja Kultūras ministrijas (KM) sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

Visā Latvijā notiek tradicionālā Muzeju nakts; 18.05.2024.

Šā gada Muzeju nakts vienojošā tēma ir izzināt un iegūt, pētīt un saprast, sasaistot to ar ar Starptautiskās Muzeju dienas ...

gallery icon
50

Šā gada Muzeju nakts vienojošā tēma ir izzināt un iegūt, pētīt un saprast, sasaistot to ar ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu "Muzeji izglītībai un pētniecībai". Rīgā un tās apkaimē Muzeju naktī durvis apmeklētājiem vērs vairāk nekā 80 kultūrvietas.

Savukārt reģionos 136 vietās interesantas aktivitātes rīko pašvaldības, privātie muzeji un nevalstiskās organizācijas. Vidzemnieki un reģiona viesi 18.maija vakarā un naktī varēs apmeklēt pasākumus 38 kultūrvietās, Kurzemē Muzeju naktī apmeklētājiem durvis tiks vērtas 36 vietās, Latgalē - 37 vietās, savukārt Zemgalē - 25 kultūrvietās.

Maijs par muzeju mēnesi Latvijā tiek uzskatīts, jo 18.maijā Eiropā tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, ko Starptautiskā muzeju padome (ICOM) pirmoreiz izsludināja 1977.gadā. Latvija šo dienu atzīmē kopš 1978.gada.

Muzeju nakts Rīgā, 2023. gada 13. maijā

Muzeju nakts Rīgā, 2023. gada 13. maijā

gallery icon
97

1999.gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju "Muzeju pavasaris," kas vēlāk pārtapa akcijā - Muzeju naktī - tās mērķis ir iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē.

Pēc dažiem gadiem Muzeju nakts kļuva par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu. Ar Eiropas Muzeju nakts atzīmēšanu saistītas norises Latvijā iesoļos jau trešajā gadu desmitā - Muzeju nakts notiks jau 20. reizi. 2024.gadā akciju "Muzeju nakts" finansiāli atbalsta apgāds "Zvaigzne ABC".

Līdz šim ik gadu muzeju apmeklējumu veicinošajos nakts klātienes pasākumos iesaistījies arvien lielāks muzeju skaits, tāpat Muzeju nakts aktivitātēs piedalās arī citi sabiedriskās dzīves veidotāji - muižas, izstāžu zāles, bibliotēkas, valsts pārvaldes iestādes un citi. Dalībnieku pamatpiedāvājums ir par velti, bet atsevišķas aktivitātes var būt arī par maksu.