foto: ZUMAPRESS.com
Gaisā liela putekļu koncentrācija. Ieteicams izvairīties no āra aktivitātēm
Sahāras smiltis uz automašīnas
Sabiedrība
2024. gada 2. aprīlis, 15:06

Gaisā liela putekļu koncentrācija. Ieteicams izvairīties no āra aktivitātēm

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Otrdienas rītā Rīgā gaisa kvalitāte kļuvusi ļoti slikta, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Gaisā suspendēto cieto daļiņu PM10 jeb putekļu, kuru diametrs ir līdz 10 mikrometriem, koncentrācija deviņos rītā sasniedza 187 mikrogramus kubikmetrā Kronvalda bulvārī un 237 mikrogramus kubikmetrā Krišjāņa Valdemāra ielā.

Gaisa kvalitāte kļūst slikta, ja šis rādītājs pārsniedz 50, un īpaši slikta, ja PM10 diennakts vidējā koncentrācija pārsniedz 150 mikrogramus kubikmetrā.

Lielais gaisa piesārņojums radies no Sahāras putekļiem, kā arī no vietējiem piesārņojuma avotiem. Slikta gaisa kvalitāte ir Latvijas lielākajā daļā, it īpaši pilsētās.

Situācija uzlabosies, vējam iegriežoties no rietumiem, dienvidrietumiem, atnesot vēsāku un tīrāku gaisu. Galvaspilsētā tas notiks otrdienas pēcpusdienā vai, vēlākais, vakarā.

Alergoloģe Ieva Cīrule, ieteic šādās situācijās izvairīties no sportiskām aktivitātēm, uzturēties mājās un nevēdināt telpas. Sevišķi tas attiecas uz jaunajām māmiņām un viņu bērniem. Tāpat, tiem kam jau ir elpceļu iekaisums vai ziedputeksņu alerģijas, tas var radīt papildu diskomfortu.

Šāds gaiss var izraisīt diskomfortu - kņudēšanu kaklā, klepošanu, acu asarošanu un tekošu degunu.

Laika ziņu moderators Toms Bricis vērš uzmanību, ka līdz ar lietu Latvijā novērojama vēl kāda netipiska norise.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas novērtējumu gaisa piesārņojums ir ceturtais lielākais risks veselībai - aiz augsta asinsspiediena, neveselīga uztura un smēķēšanas.