foto: Juris Rozenbergs/Jauns.lv
Teātra darbinieku savienību turpinās vadīt Ojārs Rubenis
Ojārs Rubenis.
Kultūra
2024. gada 25. marts, 20:12

Teātra darbinieku savienību turpinās vadīt Ojārs Rubenis

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

5. martā, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra Lielajā zālē pulcējās Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) biedri, lai iepazītos ar biedrības valdes priekšsēdētāja Ojāra Rubeņa pārskatu par LTDS pēdējo trīs gadu darbību, apstiprinātu revīzijas komisijas ziņojumu un ievēlētu LTDS valdi turpmākajiem trīs gadiem.

Kongresa dalībnieki apstiprināja biedrības Pārstāvju sapulci 41 biedra sastāvā, kas atkārtoti par LTDS valdes priekšsēdētāju uz turpmākajiem trīs gadiem amatā ievēlēja esošo biedrības vadītāju Ojāru Rubeni.

LTDS valdē uz turpmākajiem trīs gadiem tika ievēlēti:

Evita Ašeradena (Valmieras drāmas teātris)

Dana Bjorka (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)

Gundars Āboliņš (Jaunais Rīgas teātris)

Līga Ulberte (Latvijas Kultūras akadēmija)

Egils Melbārdis (Latvijas Nacionālais teātris)

Anna Sīle (Dirty Deal Teatro)

Gints Andžāns (Dailes teātris)

Kaspars Kārkliņš (Liepājas teātris)

LTDS revīzijas komisijā tika ievēlēti: Gatis Strads, Arnita Jaunzeme, Juris Bartkevičs.

Kongresā ar līdzziņojumiem piedalījās Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Latvijas Profesionālo aktieru apvienības valdes loceklis Januss Johansons, Latvijas Radošo savienību padomes valdes locekle Maija Pavlova.

Kongresu vadīja LTDS līdzšinējā valdes locekle un Latvijas Nacionālā teātra aktrise Daiga Gaismiņa. Kongresā piedalījās 230 biedri vai pilnvarotie biedri.

Izvērtējot teātra mākslas nozares attīstību trīs gadu ietvarā, LTDS kongress aicina vērst uzmanību uz vairākiem būtiskiem, nozarei aktuāliem jautājumiem, ko kongresa dalībnieki ietvēra REZOLŪCIJĀ.

Finansējuma palielinājums 

Starpkongresu pārskata periodā kopš 2021. gada februāra kultūras nozare Latvijā saskārusies ar diviem globāla mēroga ekonomiskiem un politiskiem izaicinājumiem: 

 • finansiāli un emocionāli smago Covid-19 pandēmijas ietekmi uz kultūras nozari kopumā un teātra jomu konkrēti;
 • Krievijas izraisītā kara Ukrainā sekām.

Lokāls finansiāls pārbaudījums Latvijas teātrim bijis vairāku teātra ēku (Jaunā Rīgas teātra, Valmieras teātra un Latvijas Leļļu teātra) ieilgušais renovācijas un pārbūves process, kas daļēji joprojām turpinās, ilgstoši neļaujot šo teātru trupām strādāt pilnvērtīgi. 

Turpinot dažādos veidos atbalstīt Ukrainas iedzīvotājus, tai skaitā, nozares kolēģus un apzinoties neatliekamās valstiskās prioritātes aizsardzības jomā kaimiņvalstī notiekoša kara apstākļos, tomēr aicinām palielināt finansējumu kultūrai kā jebkuras sabiedrības garīgā fundamenta veidotājai. Mērķtiecīgs un prognozējams finansiālais atbalsts profesionālajai skatuves mākslai, tai skaitā, nevalstiskajā sektorā, paredzot, ka atalgojums nozares visu profesiju darbiniekiem valsts, pašvaldību un nevalstiskajās institūcijās (teātros, izglītībā un pētniecībā) nedrīkst būt zemāks par vidējo atalgojumu valsts sabiedriskajā sektorā, ir tikai minimums, lai saglabātu jau nozarē strādājošos profesionāļus un turpinātu attīstību.

Likumdošanas pilnveide

Aicinām Kultūras ministriju veikt detalizētu teātra nozares statistiku un kartēšanu, lai uzsāktu konkrētos datos balstītu, mērķtiecīgu darbu pie likumdošanas izmaiņām, kas sekmē teātra nozares attīstību un pilnveidi. 

Prioritārie uzdevumi:

 • profesionālās skatuves mākslas skaidras stratēģijas izstrāde;
 • uzsākt diskusiju par aktieru terminētajiem darba līgumiem, uzklausot visu iesaistīto pušu argumentus, un meklēt optimālus, juridiski un ētiski korektus risinājumus.

Nozares iekšējās attīstības perspektīvas

Lai veicinātu skatuves mākslas nozares iekšējās ekosistēmas daudzveidīgu attīstību, LTDS turpinās pilnveidot:

 • nozares aktuālās informācijas apriti;
 • profesionālā teātra kvalitatīvo izvērtēšanas procesu jauniestudējumu skatē “Spēlmaņu nakts”;
 • organizācijas biedru līdzdalības procesu, veicinot esošo LTDS biedru lielāku iesaisti lēmumu pieņemšanā un jaunu biedru piesaisti;
 • tālākizglītības projektu attīstību.

Iecerēts uzsākt arī mērķtiecīgu darbu ar jauniešiem Latvijas skolās, lai paplašinātu potenciālo teātra skatītāju loku.

Starptautiskā sadarbība teātra jomā

Īstenojot ar Kultūras ministriju noslēgto līdzdarbības līgumu, LTDS ir uzsākusi un apņemas turpināt:

 • kopā ar nozari rīkot Latvijas teātra izrāžu skati ārvalstu teātra profesionāļiem, lai veicinātu starptautisko kontaktu un sadarbību veidošanos;
 • uzturēt elektronisko vietni www.ltds.lv angļu valodā, nodrošinot aktuālu informāciju par Latvijas teātra norisēm starptautiskai auditorijai;
 • uzturēt un atjaunot informāciju elektroniskajā vietnē www.ltds.lv par starptautiskiem teātra notikumiem, izglītības un finansējuma iespējām; 
 • aktīvi līdzdarboties Latvijas teātra atpazīstamības veicināšanai starptautiskajā vidē.