Runā Rīga
2024. gada 4. marts, 17:29

Lucavsala, Ķīpsala un Klīversala – iekārojamākās salas Rīgā, liecina pētījums

Jauns.lv

57% Rīgas un Pierīgas iedzīvotāju labprāt dzīvotu uz salas. TOP3 salas, kuras atzītas ilgtermiņa dzīvesvietai kā iekārojamākās, ir Lucavsala, Ķīpsala un Klīversala.

Kā būtiskāko iemeslu, kādēļ iedzīvotāji labprāt pārceltos uz dzīvi uz salas, 77% min privātuma sajūtas aspektu, bet 75% – dabas, tostarp ūdens, parku un mazdārziņu pieejamību, liecina nekustamo īpašumu attīstītāja “Merks mājas” pētījuma dati.

“Viensētas princips” aktuāls arī pilsētvidē

Vēlme pēc privātuma un dzīves ierobežotas pieejamības vidē, ir bijusi aktuāla vienmēr, kas visuzskatāmāk redzams ārpus Rīgas robežām, kur daudzviet paveras viensētu aina. Arvien vairāk iedzīvotāju, kuri par dzīvesvietu izvēlas galvaspilsētu, izvērtē privātuma un noslēgtas vides iespējas. Pētījuma jautājumā par to, kas ir būtiskākie faktori izvēlē par labu dzīvei uz salas, 77% respondentu atbildēja, ka privātums, 75% – dabas tuvums, bet 68% – pilsētvides tuvums, piemēram, ērta nokļūšana līdz Rīgas centram un vecpilsētai. Nepilnai pusei aptaujāto (41%) svarīga ir arī salas sniegtā ekskluzivitāte jeb unikāla atrašanās vieta, kas pieejama vien ierobežotam cilvēku lokam.

Ūdens tuvums – pievienotā vērtība

Kā viens no izteiktākajiem iemesliem, kādēļ cilvēki vēlētos arī pilsētvidē dzīvot uz salas, pētījumā tika minēts – dabas, tostarp ūdens tuvums (75%). Dzīvesvieta ar skatu, piemēram, uz upi, tiek uzskatīta par lielu priekšrocību un bonusu, tomēr ūdens tuvums var sniegt krietni vairāk. Nesteidzīgas pastaigas gar upi pēc garas darba dienas vai aktīvās atpūtas iespējas nedēļas nogalēs novērtē gan ģimenes ar bērniem, gan ikviens, kuram daba palīdz atgūt enerģiju. Tuvējie dabas resursi arvien vairāk tiek novērtēti kā būtisks ieguvums, iegādājoties ilgtermiņa dzīvesvietu. 

Vēlme uzlabot dzīves kvalitāti

Pētījuma jautājumā par to, kādi apstākļi pamudinātu iedzīvotājus iegādāties jaunu dzīvokli, tostarp uz salas, 54% respondentu atbildēja – iespēja uzlabot dzīves kvalitāti. Vairāk nekā puse pētījuma dalībnieku salas sniegtās priekšrocības saskata kā ilgtermiņa investīciju ne vien dzīvesvietas, bet kopējās dzīves kvalitātes uzlabošanā. Apsverot jaunas dzīvesvietas iegādi, iedzīvotāji atzīst, ka svarīga būtu arī mājvietas energoefektivitāte (39%), dabas tuvums (37%) un atrašanās vieta (32%).