foto: Evija Trifanova/LETA
Plūdu draudi! Šodien izsludinās sarkano brīdinājumu Daugavā pie Jēkabpils
Saistībā ar ūdens līmeņa celšanos Daugavā applūdušas teritorijas Jēkabpils novadā
Sabiedrība
2024. gada 28. februāris, 16:12

Plūdu draudi! Šodien izsludinās sarkano brīdinājumu Daugavā pie Jēkabpils

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Tuvākajās stundās tiks izsludināts sarkanais plūdu brīdinājums Daugavā pie Jēkabpils, žurnālistus informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu un klimata daļas vadītājs Andris Vīksna.

Ledus krāvumi Daugavā Jēkabpils novadā. 2024. gada februāris

Daugavas posmā no Jēkabpils līdz Zeļķiem izsludināts sarkanais plūdu brīdinājums. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs norāda, ka 28. februārī ...

gallery icon
57

Plūdu draudi tuvāko dienu laikā saglabāsies. Viņš norādīja, ka šogad lielākās problēmas plūdu dēļ varētu rasties iedzīvotājiem pie Daugavas posmā no Jēkabpils līdz Pļaviņām.

Savukārt augstāk, Augšdaugavas novadā, plūdu draudu līmenis nav tik augsts.

Vīksna uzsvēra, ka notikumu attīstību plūdu laikā ir grūti prognozēt, taču, visticamāk, plūdu draudi varētu saglabāties kādu nedēļu.

Latvijā sniegs faktiski esot nokusis un turpmākās dienas gaisa temperatūra vairs nebūs tik augsta, līdz ar to ūdens pieplūdums upēs nebūs tik liels.

Daugavā Baltkrievijas un Krievijas teritorijā sniega sega vietām esot pat biezāka par 20 centimetriem. Taču sniega kušana tur nebūšot tik strauja, lai radītu bīstamību ūdens līmeņa straujam kāpumam Latvijā.

Vīksna arī norādīja, citviet Latvijā plūdu draudu pagaidām neesot. Kurzemē upes no ledus esot atbrīvojušās, Lielupē arī ledus ir izgājis. Ūdens līmenis gan Lielupē vēl saglabāšoties augsts, jo ūdens pietece esot liela. Līdz ar to varētu būt applūdušas zemākās vietas un palieņu pļavas.

Savukārt Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP) ap pusdienas laiku izplatītajā paziņojumā vērtēja, ka strauju plūdu bīstamības Jēkabpils novadā pagaidām neesot. Ledus iešana Daugavā nenotiek, ir atsevišķas vižņu masas, kas brīžiem kustas, bet ledus ir sastājies zem Zeļķu tilta, virzoties uz Jēkabpils pusi. Šis sastrēgums izraisījis nopietnu ūdens līmeņa celšanos Sakas upē un Jēkabpilī. Tomēr tobrīd Jēkabpilī ūdens līmenis vēl nebija kritisks vai bīstams pilsētai.

Politiķis stāstīja, ka novadā zemākās vietas un palienes applūst, ir arī dažas viensētas, ceļi uz kurām ir applūduši un tās ir atgrieztas no ārpasaules.

Šodien Jēkabpils Civilās aizsardzības komisijas sēdē pārbaudīta pašvaldības dienestu gatavība situācijām, kādas varētu rasties, ja pašvaldībā būs plūdi.

Ragainis aicināja nedoties tūrisma braucienos pa novadu, jo liela daļa grants ceļu ir izjukuši un tiks slēgti, lai vietējie iedzīvotāji varētu nokļūt darbā, skolā, un operatīvā transporta līdzekļi vajadzības gadījumā varētu piekļūt pie mājām. Daudzās vietās ceļu izbraukšana ir apgrūtināta, pauda pašvaldības vadītājs.

Pēc Ragaiņa rīcībā esošās informācijas, Daugavā pie Daugavpils ūdens līmenis krītas, un tas dodot cerību, ka tuvākajā laikā ūdens līmenis varētu stabilizēties, "taču tā ir tāda nenosakāma lieta, jo tiklīdz ūdens kaut kur dabū pretestību, tais vietās stipri izplūst pa laukiem un zemākajām vietām". Lielākie plūdu draudi ir Krustpils pagastā. Salas pagasta Putnu kalnos ūdens sācis pietuvoties mājsaimniecībām.

Atšķirībā no iepriekšējās ziemas nav gaidāma ledus masas nākšana no Daugavas augšteces, kas radīja lielus plūdu draudus. "Sekojam līdzi, neatslābināmies, bet tādu strauju plūdu bīstamības pagaidām nav," vērtēja Ragainis.

Pieaugot plūdu apdraudējumam, no trešdienas ieviesti satiksmes ierobežojumi iebraukšanai Sakas salā. Tās iedzīvotājiem pārvietošanās atļauta, bet jāizvērtē situācija, cik droši ir braukt pāri pārgāznei. No šodienas applūduši un slēgti ceļi Prižu avēnija-Šaurītes, Dzeņi-Zeļķi, kā arī Šaurītes - Salupe. Tāpat applūdusi un slēgta nobrauktuve no Jēkabpils novada pašvaldības autoceļa Šaurītes - Salupe virzienā uz Zeļķu tiltu.

Jau ziņots, ka Pļaviņu ūdenskrātuvē un augšpus tai notiek ledus masu blīvēšanās un kustība, ūdenslīmenis paaugstinās.

Daugavā pie Pļaviņām pieplūst un blīvējas jaunas ledus masas, traucējot upes plūdumu un izraisot straujas ūdenslīmeņa svārstības.

Pēc plkst.1 naktī Gostiņos strauji kāpa ūdenslīmenis. Lai iespējamie plūdi iedzīvotājus nepārsteigtu nesagatavotus, pēc Pļaviņu apvienības pārvaldes vadītāja Andra Ambaiņa rīkojuma pašvaldības policijas darbinieki modināja apdraudētās Ugunsdzēsēju ielas iedzīvotājus, aicinot sagatavoties iespējamajai evakuācijai.

Pašlaik ūdenslīmenis saglabājies augsts, taču tas vēl nav sasniedzis Ugunsdzēsēju ielas segumu, applūduši ir šīs ielas upes pusē esošo īpašumu dārzi.

2023. gada sākumā Jēkabpils piedzīvoja katrastrofālus plūdus. 14.janvārī un 15.janvārī, kad ūdens līmenis Jēkabpilī tikai dažus centimetrus atpalika no vēsturiski augstākā rādītāja, pilsētas aizsargdambis atsevišķās vietās tika izskalots un radās bažas par tā noturību. Pilsētā applūda ielas, mājas, iedzīvotājiem nācās evakuēties. Jēkabpils novadā plūdos kopumā cietušas ap 450 dzīvojamās mājas.

Jēkabpils pēc plūdiem, 2023. gada 21. janvāris

Jēkabpils plūdu novēršanas darbos liela loma bija Civilās aizsardzības komisijas pieredzei, atklāja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP). Viņš ...

gallery icon
26