Okupācijas muzejā ļaundaris iemetis degmaisījumu

Latvijas Okupācijas muzeja vadītājas darba kabinets, kur naktī uz 28. februāri nenoskaidrots uzbrucējs iemetis degmaisījumu.

gallery icon
11
112
2024. gada 28. februāris, 11:44

FOTO: naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums

Ziņu nodaļa

Jauns.lv / LETA

28. februārī Latvijas Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums, vēsta muzeja vadītāja Solvita Vība.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma izsaukumu uz notikuma vietu 28. februārī plkst.1.04. Amatpersonas vēsta, ka norādītajā adresē dedzis krēsls un papīri 0,5 kvadrātmetru platībā. Degmaisījums caur logu tika iemests muzeja vadītājas kabinetā.

Vība pauda cerību, ka vainīgais drīzumā tiks atrasts un saukts pie atbildības. Tāpat Vība norādīja, ka, neskatoties uz uzbrukumu, muzejs turpina darbu un ekspozīcija ir pieejama apmeklētājiem. 

"Ceru, ka uzbrucējs tiks ātri atrasts. Manuprāt, tas bija mērķtiecīgi plānots uzbrukums Okupācijas muzejam. Gribu uzsvērt, ka mēs turpinām savu darbu," sacīja Okupācijas muzeja vadītāja.

Valsts policijā, saistībā ar minēto notikumu policija veic pārbaudi, taču plašākus komentārus tā šobrīd sniegt nevarot.

Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču uzsvēra, ka informāciju par incidentu Okupācijas muzejā viņa saņēmusi no iekšlietu ministra Riharda Kozlovska (JV). Viņa norādīja, ka iekšlietu un drošības dienesti strādā kopā, lai atrastu vainīgo.

"Mēs rūpīgi sekosim līdzi šai situācijai, lai Okupācijas muzeja darbinieki justos droši. Skaidrs, ka šajos ģeopolitiskajos apstākļos mums īpaši jārūpējas gan par mūsu robežu, gan iedzīvotāju drošību. Ceru, ka tuvākajā laikā dienesti varēs aizturēt vainīgo personu," sacīja Siliņa.

Rinkēvičs pauda pārliecību, ka valsts drošības iestādes un iekšlietu dienesti darīs visu, lai vainīgos sauktu pie atbildības un pierādīs, ka šāda veida provokācijas netiks tolerētas. 

"Es ceru, ka brīdī, kad vainīgie tiks noķerti, arī tiesu sistēma reaģēs adekvāti un būs tiešām bargi sodi tiem, kas īsteno tāda veida provokācijas," teica Rinkēvičs.

Iekšlietu ministrs norādījis, ka šorīt ticies ar Valsts drošības dienesta un Valsts policijas vadību un saņēmis apliecinājumu, ka pašlaik valsts drošības iestādes veic visas nepieciešamās darbības, lai vainīgās personas tiku identificētas un aizturētas.

Kozlovskis uzskata, ka ar visu likuma bardzību ir jāvēršas pret šādām provokācijām, kas vērstas uz nestabilitātes vai nedrošības sajūtas radīšanu.

Provokācijas Igaunijā

Jau ziņots, ka vairāki vandālisma akti aizvadītajā gadā pāršalkuši arī kaimiņvalsti Igauniju - vietējās amatpersonas pērn fikseja vairākus gadījumus, kuros tika bojāti vaslsts nozīmes kultūras pieminekļi un izdemolēti prominentu personu automobiļi. Skaļākais no gadījumiem norisinājās 2023. gada 8. decembr, kad nelabvēļi izdemolēja Igaunijas Iekšlietu ministram Laurim Lēmetam (SDE) piederošo automašīnu, izsitot spēkratam visus logus.

"Diez vai tas varētu būt saistīts ar kādiem sadzīviskiem jautājumiem. Es drīzāk uzdrošinos pieņemt, ka tas vairāk attiecas uz manu pašreizējo darbu,” tolaik norādīja ministrs, izsakot raizes par savas ģimenes drošību.

Pēc šī un citiem uzbrukumiem Igaunijas Drošības dienests (KaPo) veica vērienīgu izmeklēšanu, kuras laikā sākotnēji tika aizturētas 10 personas.

Dienests noskaidroja, ka aizturētie “darbojušies Krievijas specdienesta uzdevumā un šīs hibrīdoperācijas mērķis esot bijis sēt bailes Igaunijas sabiedrībā”.

“Pierādījumi liecina, ka aizdomās turētie pildīja Krievijas specdienestu norādījumus - viņi ievāca sensitīvu informāciju, mudināja uz noziegumiem un izpostīja piemiņas vietas,” 20. februarī norādīja KaPo.

Saistībā ar pastrādātajiem noziegumiem Igaunijā patlaban apcietinājumā atrodas 6 personas, kurām ir Krievijas vai Igaunijas pilsonība. Igaunijas Iekšējās drošības dienesta (IDD) ģenerāldirektors Margo Palosons norāda, ka vairumam aizturēto ir bijusi iepriekšēja sodāmība.