Sabiedrība
2024. gada 21. februāris, 10:23

VIDEO & FOTO: Stradiņa slimnīca, klātesot policijai, no SIA "Velve" pārņēmusi nepabeigto jauno korpusu

Jauns.lv

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (PSKUS) trešdien, 21. februārī, no SIA "Velve" pārņēmusi nepabeigto jauno A2 korpusu.

Pārņemšanas process no SIA "Velve" sākas trešdienas rītā, notikuma vietā bija ieradušies arī Valsts policijas darbinieki, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību. Pēc vairākām stundām pārņemšanas process noslēdzās.

Pārņemšana notikusi vienpusēji no PSKUS puses, "Velve" savukārt joprojām uzskata, ka pārņemšana notikusi prettiesiski.

Kā novēroja Jauns.lv, kopš plkst. 8.40  PSKUS pārstāvji pie jaunā korpusa ēkas diskutē ar "Velves" pārstāvjiem, iesaistīta arī abu pašu apsardze, kā arī notikušo vēro Valsts policija un mediju pārstāvji. Diskusijas nevedās.

Uzņēmums "Velve" bija apņēmies PSKUS pārstāvjus ielaist būvobjekta teritorijā ar nosacījumu, ka "Velve" ir galvenā pārstāvniecība objektā, kam PSKUS nepiekrīt. Slimnīca uzstāj, ka viņiem objektā ir tiesības iekļūt uzreiz, kam savukārt nepiekrīt "Velve". Valsts policija situāciju vēro no malas, - puses diskutē un situācija tiek skaidrota, bet VP pagaidām tiešākā veidā pušu attiecību risināšanā neiesaistās.

Valsts policijā skaidroja, ka policijas darbinieki tur atrodas, lai nodrošinātu sabiedrisko kārtību un drošību.

Stradiņu būvlaukuma pārņemšanu no "Velves" uzrauga Valsts policija

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcas (PSKUS) pārstāvji trešdien ieradušies, lai pārņemtu nepabeigto jauno A2 korpusu no SIA "Velve", notikuma vietā ...

gallery icon
67

PSKUS sola norēķināties ar būvnieku

Pārņemot būvobjektu, Stradiņa slimnīca apliecina, ka norēķināsies ar SIA “Velve” par paveiktajiem darbiem līdz 2024. gada 21. februārim. kā to paredz līgumā noteiktā kārtība, un aicina SIA “Velve” norēķināties ar apskšuzņēmējiem.

Vienlaikus slimnīca apliecina, ka ir gatava no SIA “Velve” atpirkt iegādātos būvmateriālus un būvizstrādājumus, kurus atzīs par kvalitatīviem un izmantojamiem turpmākajā būvniecības procesā.  

Tāpat pārņemot būvobjektu, Stradiņa slimnīca ir nosūtījusi SIA “Velve” paziņojumu par tūlītēju objekta apsekošanu.

“Pēc objekta pārņemšanas veiksim būvobjekta apsekošanu, apzinot veikto darbu statusu un izpildes kvalitāti, attiecīgi pēc tam veicot visus norēķinus ar SIA “Velve” par paveikto līgumā noteiktajā kārtībā.

Vienlaikus aicinām SIA “Velve” veikt norēķinus pilnā apmērā ar visiem būvniecības procesā iesaistītajiem apakšuzņēmējiem par to veiktajiem darbiem.

Tāpat esam gatavi izvērtēt būvobjektā esošo būvmateriālu un būvizstrādājumu kvalitāti un atbilstību turpmāko būvdarbu veikšanai, kā arī nepieciešamības gadījumā esam gatavi tos atpirkt no SIA “Velve”,” norāda Stradiņa slimnīcas interešu pārstāvis, zvērināts advokāts, "PwC Legal" partneris Benno Butulis.

recent icon

Jaunākās

popular icon

Populārākās

Svarīgi piebilst, ka, slimnīcai pārņemot jaunā korpusa otrās ēkas korpusa būvobjektu, nekavējoties tiks sākti neatliekamie darbi objektā, piemēram, pagrabstāva demontāža teju 8000 kvadrātmetru platībā, kur saskaņā ar jaunākajām BIOR analīzēm nu jau atrodamas ne vien piecas, bet pat septiņas dažādas pelējuma sēņu sugas.

Kādēļ lauzts līgums ar būvfirmu?

Pagājušās nedēļas otrdienā, 13. februārī, tika lauzts būvniecības līgums starp PSKUS un "Velve", jo būvnieks neievēroja būvniecības termiņus, būvobjektā tika konstatēti būtiski defekti, kas netiek novērsti, objektā notikusi nesaskaņotu apakšuzņēmēju nodarbināšana, kā arī fiksēti citi pārkāpumi. Sākotnēji bija plānots, ka slimnīca pārņems jaunuzbūvētās slimnīcas korpusa daļas no "Velve" 20. februārī, taču tā nenotika.

Slimnīca bija piedāvāja "Velve" nekavējoties noslēgt vienošanos, uz kuras pamata slimnīca nekavējoties pārņemtu būvlaukumu un veiktu nepieciešamās darbības būvdarbu nepārtrauktības nodrošināšanai. Savukārt "Velve" piedāvāja noslēgt vienošanās redakciju par līguma izbeigšanu, kam slimnīca nepiekrita.

Vienlaikus PSKUS uzsver, ka A2 ir valsts īpašums, kuru pārvalda slimnīca, bet SIA "Velve" rīcība, nenododot objektu, būs patvarīga, kas būs kriminālsodāmi. Slimnīca apgalvo, ka šajā procesā rīkojas precīzi atbilstoši likumā noteiktajam, vienlaikus izmantojot likumā paredzētos mehānismus savu tiesību un tiesisko interešu aizsardzībai. Visus zaudējumus, kas radīsies SIA "Velve" turpmākas pretdarbības gadījumā, tiks pieprasīts atlīdzināt.

Savukārt pēc objekta pārņemšanas slimnīca iecerējusi piesaistīt neatkarīgu būvekspertīzi, lai veiktu visa objekta būvniecības kvalitātes apsekošanu, jo esot pamats domāt, ka līdzšinējais konstatēto būvniecības defektu saraksts, iespējams, nav pilnīgs. Tāpat tiks sākti neatliekami darbi, piemēram, pagrabstāva demontāža teju 8000 kvadrātmetru platībā, kur saskaņā ar jaunākajām "BIOR" analīzēm mitinās septiņas dažādas pelējuma sēņu sugas.

Jau rakstīts, ka PSKUS jaunā korpusa būvniecības pabeigšana jau vairākkārt pārcelta. Līgums sākotnēji paredzēja jaunās ēkas būvniecību pabeigt 2023. gada pavasarī, bet līguma izpildes laikā pēc SIA "Velve" ierosinājuma darbu izpildes termiņi vairākkārt tika pagarināti, palielinot arī līgumcenu. Saskaņā ar pēdējo vienošanos būvniekam jauno slimnīcas ēku vajadzēja pabeigt līdz šī gada 1.jūnijam, bet šogad būvkompānija lūgusi atkārtoti pagarināt līguma izpildes termiņu, norādot, ka jaunais iespējamais darbu pabeigšanas laiks varētu būt 2025. gada vasarā.

Slimnīcas padomes vērtējumā, tas apliecinot, ka būvnieks ilgtermiņā nav spējīgs pildīt līgumsaistības un pabeigt būvdarbus. Turklāt slimnīcas iespējas pagarināt līgumu ierobežo arī Publisko iepirkumu likums.

"Velve" nepiekrīt PSKUS lēmumam par vienpusēju līguma izbeigšanu un, uzskata to par prettiesisku. Galvenie iemesli, kādēļ tiek kavēti būvniecības grafiki, esot tieši saistīts ar nekvalitatīvo būvprojektu. Jau no 2021. gada būvobjekta dokumentācijā ir veiktas virkne izmaiņu, taču visi nepieciešamie tehniskie risinājumi nav izstrādāti vēl tagad, piemēram, aizvien nav izdoti projekta risinājumi un saskaņoti darbi vairāk nekā 60 km kabeļu izbūvei ēkas starpsienās, grīdās un griestos.