foto: Evija Trifanova/LETA
Atkušņa un nokrišņu ietekmē Latvijas upēs turpina paaugstināties ūdenslīmenis
Skats uz Latvijas Nacionālo bibliotēku.
Sabiedrība
2023. gada 21. decembris, 20:56

Atkušņa un nokrišņu ietekmē Latvijas upēs turpina paaugstināties ūdenslīmenis

Jauns.lv/LETA

Atkušņa un nokrišņu ietekmē upēs turpina paaugstināties ūdenslīmenis, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) informācija.

Tostarp Daugavā pie Daugavpils ūdenslīmenis paaugstinājās par 58 centimetriem, pie Jēkabpils - par 26 centimetriem, bet Pļaviņu ūdenskrātuvē pie Pļaviņām ūdenslīmenis paaugstinājies par 45 centimetriem diennaktī.

Tikmēr Daugavas baseina upēs ūdenslīmenis pārsvarā paaugstinājās par 3 līdz 11 centimetriem diennaktī, straujāk ūdenslīmenis paaugstinājās Aiviekstē pie Lubānas par 44 centimetriem un Pededzē pie Litenes par 33 centimetriem diennaktī.

Arī Gaujas baseina upēs ūdenslīmenis turpināja paaugstināties. Tostarp Gaujā pie Valmieras ūdenslīmenis paaugstinājās par astoņiem centimetriem, pie Siguldas - par 22 centimetriem, bet pie Carnikavas ūdenslīmenis pazeminājās par 49 centimetriem diennaktī. Pārējās Gaujas baseina upēs ūdenslīmenis paaugstinājās no 17 līdz 24 centimetriem diennaktī, izņemot Amatu, kur ūdenslīmenis pazeminājās par 28 centimetriem diennaktī.

Lielupē posmā Mežotne-Sloka ūdenslīmenis paaugstinājās par 3 līdz 6 centimetriem diennaktī. Savukārt Lielupes baseina upēs ūdenslīmenis svārstījās piecu centimetru robežās, izņemot Misu, kur ūdenslīmenis paaugstinājās par 29 centimetriem diennaktī.

Ventā posmā Leckava-Vārdava ūdenslīmenis paaugstinājās 4 līdz 5 centimetriem, bet pie Kuldīgas pazeminājās par 27 centimetriem un pie Vendzavas - par septiņiem centimetriem. Irbē ūdenslīmenis paaugstinājās par 36 centimetriem, Ciecerē - par 31 centimetriem, Užavā - par 11 centimetriem. Rojā, Abavā, Imulā, Rīvā, Durbē un Bārtā pie Skuodām ūdenslīmenis pazeminājās par 9-25 centimetri diennaktī.

LVĢMC norāda, ka centrālās daļas upes lielākoties jau atbrīvojušās no ledus, atsevišķos posmos turpinās reta ledus iešana. Austrumu daļas upju vairākos posmos saglabājas ledus, kas kūst uz vietas, bet Daugavā un citās turpinās ledus iešana.

Tostarp Pļaviņās ledus masas kustās ūdenskrātuves posmā Pļaviņu pilsētas teritorijā, ledus sablīvējums ir gan lejpus, gan augšpus novērojumu stacijai. Ledus masu kustība kļūst lēnāka, bet turpina blīvēties. Ceturtdien ledus kustību un sablīvējumu veidošanās dēļ Pļaviņu ūdenskrātuvē gaidāmas krasas ūdenslīmeņa izmaiņas. Tikmēr Lielupē, Gaujā un Daugavā noteces palielināšanās būs ilgstošāka, jo tās uzņem ūdeņus no visa sava baseina.

Tuvākajās dienās gaidāmi nokrišņi, pat mēreni, tāpēc ūdenslīmeņa paaugstināšanās daļā upju turpināsies ilgstoši. Upēs, kas savu maksimumu sasniegušas ilgstošās ūdenslīmenis būs stabilizējies un pazemināsies lēni, straujākos upju posmos, augštecēs pazemināsies, bet upju vidustecēs lejtecēs ūdenslīmeņa maksimums gaidāms plašā amplitūdā - līdz gada nogalei, iespējams pat janvārī.

LVĢMC brīdina, ka palielinās lāsmeņu platības un strauji samazinās ledus izturība, tāpēc uz ledus atrasties ir bīstami. Spēkā ir dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdenslīmeni.

Jēkabpils pēc plūdiem, 2023. gada 21. janvāris

Jēkabpils plūdu novēršanas darbos liela loma bija Civilās aizsardzības komisijas pieredzei, atklāja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP). Viņš ...

gallery icon
26