foto: Publicitātes foto/"Lauku ceļotājs"
FOTO: Latvijas Mežtaka un Jūrtaka iekļautas starp labākajiem galamērķiem "Lonely Planet" ceļvedī 2024. gadam
Mežataka.
Sabiedrība
2023. gada 26. oktobris, 19:44

FOTO: Latvijas Mežtaka un Jūrtaka iekļautas starp labākajiem galamērķiem "Lonely Planet" ceļvedī 2024. gadam

Jauns.lv

Pasaulē populārais tūrisma ceļvedis "Lonely Planet" šogad atzīmē savu 50. gadadienu ar jaunu izdevumu, kurā ietverti labākie galamērķi, ceļojumi un pieredzes 2024. gadam. Kategorijā “Ilgtspēja” starp desmit labākajiem ir arī mūsu Jūrtaka un Mežtaka - Baltic Trails.

Tūrisma ceļvedim “Lonely Planet” uzticas ceļotāji visā pasaulē, iedvesmojoties un plānojot savus ceļojumus. Tā gadskārtējam izdevumam Best in Travel 2024 izraudzīti labākie kandidāti piecās kategorijās: Top 10 valstis, Top 10 reģioni, Top 10 pilsētas, Top 10 vērtīgākie galamērķi un Top 10 ilgtspējīgākie galamērķi.

Kāpēc Jūrtaka un Mežtaka iekļautas “Lonely Planet” ceļvedī?

Jūrtaka un Mežtaka ir izvēlētas ne vien skaistās un daudzveidīgās dabas dēļ, bet arī tūrisma piedāvājuma kvalitātes dēļ, kas padara dabu pieejamu ceļotājam. Ceļveža autori atzīmē, ka Baltic Trails tīmekļa vietnē ir iekļautas detalizētas kartes, informācija par reljefu, ceļā pieejamiem pakalpojumiem, maršruta marķējumu un viedierīcēs lietojamiem GPX failiem. Ceļotājiem svarīgi, ka taku posmi izstrādāti, lai varētu izmantot vietējās naktsmītnes ar ērtībām, samazinot nepieciešamību nakšņot brīvā dabā. Ne mazāk nozīmīgs ir mērogs – Latvija, Lietuva un Igaunija kā viens kopīgs un atpazīstams Baltijas valstu galamērķis, kas sasniedzams no dažādām pasaules valstīm.

Mežtaka

Pasaulē populārais tūrisma ceļvedis "Lonely Planet" šogad ietverti labākie galamērķi, ceļojumi un pieredzes 2024. gadam. Kategorijā “Ilgtspēja” starp desmit labākajiem ...

gallery icon

Izvēli iekļaušanai “Lonely Planet” ceļvedī nosaka ekspertu - ceļveža autoru, darbinieku un lietotāju kopienas balsojums.

Kāpēc Jūrtaka un Mežtaka atzītas par vienas no ilgtspējīgākajiem tūrisma objektiem?

Jūrtakas un Mežtakas kā ilgtspējīga tūrisma produkta ideja balstās sadarbībā starp visiem, kas šīs takas lieto un kas dzīvo un saimnieko ap tām. Daba vilina ceļotājus, savukārt viņiem nepieciešamos pakalpojumus, kā, piemēram, nakšņošanu, ēdināšanu, transportu, informāciju, sniedz vietējie uzņēmēji. Tas dod iespēju nopelnīt, uztur lauku teritorijas apdzīvotas, veido stipras vietējās kopienas ar saimnieka sajūtu. Līdz ar to vietējā kopiena katrā takas posmā – uzņēmēji kopā ar pašvaldībām un citām ieinteresētajām pusēm ir atbildīgi par to, kā taka dzīvo. Tagad, kad takas ir jau populāras, sadarbībā starp vietējiem uzņēmējiem, pašvaldībām, pārgājienu entuziastiem, dabas aizsardzības jomu ir lieliskas iespējas veidot jaunus pakalpojumus un piedāvājumus pārgājienu tūristiem.

Jūrtaka

Pasaulē populārais tūrisma ceļvedis "Lonely Planet" šogad ietverti labākie galamērķi, ceļojumi un pieredzes 2024. gadam. Kategorijā “Ilgtspēja” starp desmit labākajiem ...

gallery icon

Abas takas tika izveidotas pēc Latvijas lauku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” iniciatīvas, iesaistot visas ieinteresētās puses, ar vairāku projektu palīdzību izveidojot informācijas infrastruktūru – maršrutu aprakstus, kartes, interneta vietnes, veicot mārketingu. Jāpateicas ES Interreg Igaunijas-Latvijas, Latvijas-Lietuvas un Centrālā Baltijas Jūras Reģiona programmām, ar kuru atbalstu bija iespējams izveidot Baltijas dabas takas kā vienotu galamērķi. Bet ar to stāsts nebeidzas, jo turpmākā attīstība ir pašu rokās. Taku popularitāte un attīstība pēc projektu beigām apliecina to ilgtspēju.

Pārgājienu taku pieejamība ikvienam

Pārgājienu entuziastu kopiena aug un kļūst arvien daudzveidīgāka. Vai Jūrtaka un Mežtaka ir pieejamas visiem, kas to vēlas? Ja nav, tad kā tās pielāgot? LLTA “Lauku ceļotājs” un sadarbības partneri ir uzsākuši jaunu projektu ar mērķi uzlabot pārgājienu taku pieejamību dažādām sabiedrības grupām - ģimenēm ar maziem bērniem, senioriem, cilvēkiem ar kustību vai redzes ierobežojumiem, skolas vecuma jauniešiem, kuriem nepieciešamas prasmes patstāvīgā pārgājienu plānošanā un veikšanā. Projekta laikā, iesaistot mērķa grupas, vairākās takas vietās tiks veikti uzlabojumi un pielāgojumi. Kopā ar tām arī tiks izmēģināti šie risinājumi, un pieredze tiks nodota pakalpojumu sniedzējiem un taku apsaimniekotājiem visā Mežtakas un Jūrtakas taku tīklā.

Šī gada 7. novembrī taku veidotāji tiksies starptautiskā darbseminārā, kur pārrunās dažādu pieejamības risinājumu pieredzi un iespējas tos izmantot Jūrtakā un Mežtakā. Ikviens interesents ir aicināts pievienoties semināra praktiskajai daļai 8. novembrī - "Jūrtakas" pārgājienam no Lilastes līdz Carnikavai, aptuveni 9 km (daļa no “Jūrtakas" 25. un 26. posma).
Darbsemināra un pārgājienu programma skatāma te, bet reģistrēties te.