Rinkēvičs ANO par Krieviju izsakās tieši - tā veicina badu pasaulē, lai panāktu sankciju mīkstināšanu
Edgars Rinkēvičs sarokojas ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu.
Sabiedrība
2023. gada 18. septembris, 21:55

Rinkēvičs ANO par Krieviju izsakās tieši - tā veicina badu pasaulē, lai panāktu sankciju mīkstināšanu

Jauns.lv/LETA

Krievija veicina badu pasaulē, lai panāktu pret to noteikto sankciju mīkstināšanu, uzsvēra Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš pirmdien kopā ar Igaunijas un Lietuvas prezidentiem tikās ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērrešu.

Kā ainformēja valsts pirmās personas padomnieks Mārtiņš Drēģeris, tikšanās notika ANO Ģenerālās asamblejas 78. sesijas laikā, un tās laikā tika apspriesta Krievijas agresija pret Ukrainu, Melnās jūras graudu iniciatīva un Ukrainas graudu eksports uz globālo dienvidu valstīm.

Valsts prezidents pauda nosodījumu Krievijas agresijai pret Ukrainu un tās centieniem izmantot pārtiku kā ieroci, lai panāktu sankciju mīkstināšanu. Rinkēvičs uzsvēra, ka kopš izstāšanās no Melnās jūras graudu iniciatīvas Krievija mērķtiecīgi iznīcina Ukrainas ostu infrastruktūru un graudu krājumus.

Valsts prezidents arī informēja, ka Latvijā joprojām ir liels daudzums minerālmēslojuma, aicinot ANO ģenerālsekretāru un ANO Pasaules pārtikas programmu sekmēt tā izvešanu uz "Globālo dienvidu" valstīm, sevišķi Āfrikas kontinentā. Rinkēvičs atzīmēja, ka Latvija ir gatava iesaistīties arī Ukrainas graudu eksportā caur Latvijas ostām.

Vienlaikus Valsts prezidents akcentēja nepieciešamību turpināt sniegt atbalstu Ukrainai un strādāt, lai nodrošinātu visaptverošu Krievijas un tās pārstāvju atbildību par agresijas un kara noziegumiem.

Rinkēvičs ANO Ģenerālās asamblejas laikā Ņujorkā tikās arī ar Andoras valdības vadītāju Ksavjeru Espotu Zamoru, lai pārrunātu abu valstu divpusējo sadarbību, Krievijas agresiju pret Ukrainu un sadarbību starptautiskajās organizācijās.

"Latvijas interesēs ir veicināt Latvijas un Andoras divpusējo dialogu, kā arī sadarbību starptautiskos formātos. Starp mūsu valstīm ir neizmantots tirdzniecības un investīciju potenciāls zinātnes un jauno tehnoloģiju jomās, jo īpaši fotonikā un biomedicīnā," tikšanās laikā sacījis Rinkēvičs.

Krievijas pret Ukrainu izvērstā kara dēļ ir slēgti Melnās jūras transporta ceļi, kas tika izmantoti līdz karam, un tā rezultātā Eiropas Savienībai (ES) Ukrainas labībai kļuvusi par svarīgu tranzīta ceļu un eksporta galamērķi.

Tomēr maijā ES sāka ierobežot Ukrainas labības eksportu uz Bulgāriju, Ungāriju, Poliju, Rumāniju un Slovākiju, šādi cenšoties aizsargāt lauksaimniekus, kas importu vainoja cenu kritumā vietējā tirgū.