Pret Kremļa propagandistu Kasemu šobrīd prokuratūrā lietu nav un viņš ir brīvs pamest valsti
Marats Kasems no Kremļa propagandas veterāna Dmitrija Kiseļova saņem Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova 2021. gada 24. jūnijā parakstītu pateicību par starptautisko notikumu profesionālu atspoguļošanu (ekrānuzņēmums)
Sabiedrība
2023. gada 26. jūlijs, 18:03

Pret Kremļa propagandistu Kasemu šobrīd prokuratūrā lietu nav un viņš ir brīvs pamest valsti

Jauns.lv/LETA

Latvijas prokuratūra apstiprinājusi, ka pret savulaik notiesāto Kremļa propagandistu Maratu Kasemu jaunas lietas prokuratūrā nav, arī Valsts drošības dienests apstiprinājis, ka VDD lietvedībā patlaban nav kriminālprocesu pret šo personu.

Jau ziņots, ka nesen Latvijas prokuratūra Kasemam par palīdzību Krievijai pret Latviju vērstā darbībā piesprieda 15 500 eiro sodu. Viņš vainu bija atzinis, sodu samaksājis un nekādu ierobežojumu valsts pamešanai vīrietim nav.

Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova trešdien paziņoja, ka Kremļa propagandas projekta "Sputnik Lietuva" galvenais redaktors, Latvijas pilsonis Kasems pametis Latviju. "Baidoties par kriminālvajāšanas atsākšanās, Marats Kasems izmantoja iespēju un pameta šo valsti," Krievijas radio "Sputnik" ēterā pavēstīja Zaharova.

Kaut gan medijos bija radies iespaids, ka Kasems devies uz savu ideoloģisko dzimteni, Jauns.lv jau vēstīja, ka saskaņā ar Kasema "Facebook" lapu viņš šobrīd uzturoties Lielbritānijā.

Kasema aizturēšana savulaik tika veikta kriminālprocesā par ES noteikto sankciju iespējamu pārkāpšanu, taču vēlāk lieta kvalificēta kā palīdzība ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā. Viņa aizturēšana izraisīja Zaharovas regulārus žults izvirdumus, kā arī Krievijas propagandistu un viņu algoto "aktīvistu" brēkāšanu pie Latvijas vēstniecības, aktīvi iesaistoties pat Krievijas propagandas veterānam Dmitrijam Kiseļovam.

Latvijas pilsonis laikā no 2017.gada līdz 2022.gada novembrim personisku apsvērumu un mantkārīgu tieksmju nolūkā sniedza intelektuālu un fizisku atbalstu Krievijai.

Apsūdzētais apzinājās, ka viens no Krievijas uzdevumiem ir stiprināt un paplašināt tās ietekmi Baltijas un citās Eiropas Savienības valstīs, tai skaitā vēršoties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu, valsts iekārtu un valsts drošību kopumā.

Apsūdzētais pilnībā piekrita viņam inkriminētā noziedzīgā nodarījuma apjomam un juridiskajai kvalifikācijai, kā arī atzina savu vainu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā un to nožēloja.

Pēc sprieduma sabiedrībā aktualizējās diskusija, cik adekvāts sods piemērots prokremliskajam aktīvistam, Krievijas medija "Sputnik Lietuva" redaktoram Kasemam. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pēc šī prokuratūras lēmuma publiskošanas paziņoja, ka "pēdējā laika atsevišķi prokuratūras lēmumi raisa vairākus jautājumus". Tieslietu padome pēc tam paziņoja, ka vērtēs esošo sodu politiku korupcijas un valsts drošības lietās.