foto: Zane Bitere/LETA
Ameriks noraida pārmetumus, ka nesaskaņoti būtu apmeklējis Azerbaidžānu
Eiropas Parlamenta deputāts Andris Ameriks.
Sabiedrība
2023. gada 30. janvāris, 16:40

Ameriks noraida pārmetumus, ka nesaskaņoti būtu apmeklējis Azerbaidžānu

Jauns.lv/LETA

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Andris Ameriks (GKR) noraida pārmetumus, ka nesaskaņoti būtu apmeklējis Azerbaidžānu EP Transporta un tūrisma komitejas vārdā.

Kā vēstīja portāls "EUObserver", žurnālistikas izmeklēšanā atklāts, ka Ameriks aizvadītajā vasarā, apmeklējot Azerbaidžānu, paziņojis, ka ieradies vizītē kā EP Transporta un tūrisma komitejas priekšsēdētājas vietnieks, lai gan komiteja par to nav bijusi informēta. 

Žurnālistu uzmanība šādām deputātu aktivitātēm ir pievērsta saisitībā ar nesen gaismā nākušo korupcijas skandālu, kad EP deputāte no Grieķijas un nu jau bijusī EP viceprezidente Kaili un vēl trīs citi cilvēki tika aizturēti saistībā ar apsūdzībām par korupciju un naudas atmazgāšanu. Četrotni tur aizdomās par to, ka viņi ietekmējuši EP lēmumus par labu Katarai apmaiņā pret naudu un dāvanām.

Ameriks paziņoja, ka Azerbaidžānu apmeklējis kā EP deputāts un EP Transporta un tūrisma komitejas priekšsēdētājas vietnieks. Pēc viņa vārdiem, raksts esot "tukša ūdens kulšana", jo viņš ir EP Transporta un tūrisma komitejas priekšsēdētājas vietnieks vairāk nekā trīs gadus. Turklāt tagad viņš ir arī EP Azerbaidžānas draugu grupas priekšsēdētājs.

"Ja runā par vizītē izlietoto naudu, to pilnā apmērā apmaksāja EP. Atšķirtība ir tāda, ka šādu vizīti var apmaksāt vai nu EP, vai EP Transporta un tūrisma komiteja. Šoreiz izdevumus sedza EP," klāstīja Ameriks.

Viņa skatījumā, ieņemot EP deputāta amatu, neatkarīgi kurā valstī viņš atrodas, politiķis uzstājas kā EP deputāts un šis mandāts nepazūd.

EP deputāts uzskata, ka patlaban ir svarīgi saprast, ka "30 gadus Armēnija kontrolēja daļu Azerbaidžānas teritorijas, kas pēcāk tika atbrīvotas".

Ameriks Azerbaidžānu esot apmeklējis oficiālā vizītē "kā EP deputāts, EP Transporta un tūrisma komitejas priekšsēdētājas vietnieks, Eiroparlamenta Azerbaidžānas draugu grupas priekšsēdētājs apmeklēja", un tās laikā viņš ticies ar vairākiem ministriem, tostarp ārlietu un transporta ministriem. "Apmeklējot reģionu, es redzēju, cik daudz ciešanu šis karš ir nodarījis," klāstīja EP deputāts.

Jūnijā, atrodoties Azerbaidžānā, Ameriks intervijā Azerbaidžānas valsts televīzijai teicis, ka ieradies oficiālā vizītē Azerbaidžānā kā EP Transporta un tūrisma vicepriekšsēdētājs, un kā EP deputātam viņam esot labas iespējas uzlabot ES un Azerbaidžānas attiecības. 

Kad "Blankspot" vaicājis EP Transporta un tūrisma komitejas amatpersonām par Amerika braucienu, izrādījies, ka komitejā par to nav bijis zināms. Tomēr komitejas pārstāvji atteikušies komentēt, vai Ameriks izdarījis pārkāpumu.

"Blankspot" jautājis Amerikam, kas finansējis viņa braucienu, ko viņš Azerbaidžānā pārstāvējis un kurš izstrādājis vizītes darba kārtību. Ameriks atbildējis, ka vizīte notikusi pēc Azerbaidžānas parlamenta un šīs valsts vēstnieka Briselē ielūguma, darba kārtību kopīgi plānojuši Azerbaidžānas puse un Amerika birojs, bet vizīti finansējis EP, izņemot Kalnu Karabahas apmeklējumu, par ko maksājis Azerbaidžānas parlaments. Ameriks arī norādījis, ka vizītē devies kā Eiroparlamenta Azerbaidžānas draugu grupas priekšsēdētājs, tādējādi atkāpjoties no iepriekšējiem izteikumiem, ka Azerbaidžānā ieradies kā EP Transporta un tūrisma komitejas vicepriekšsēdētājs.

Drīz pēc ievēlēšanas EP 2019. gada maijā Ameriks Eiroparlamenta izveidoja neformālu Azerbaidžānas draugu grupu.

Žurnālisti arī vērš uzmanību, ka EP debatēs Ameriks Azerbaidžānu ne reizi nav pieminējis. Tomēr 2022. gada martā viņš bija viens no tikai diviem deputātiem, kas balsoja pret EP rezolūciju, kurā teikts, ka Azerbaidžāna veicina "sistemātisku valsts līmeņa armenofobijas, vēstures revizionisma un naida pret armēņiem politiku, (..) ieskaitot dehumanizāciju, vardarbības glorifikāciju", un ka tā "apdraud mieru Dienvidkaukāzā".

Rezolūcija tika pieņemta ar 635 balsīm par, divām pret un 42 deputātiem atturoties. Ameriks bijis vienīgais no Eiropas sociāldemokrātu (S&D) grupas deputātiem, kurš balsojis pret. Otrs pret balsojušais bijis galēji labējais deputāts no Nīderlandes Marsels de Grāfs.

"Blankspot" arī jautājis Amerikam, vai Azerbaidžānu cilvēktiesību pārkāpumu ziņā var pielīdzināt Baltkrievijai un Krievijai, jo arī Azerbaidžāna saņem tādu nevalstisko organizāciju kā "Freedom House" un "Human Rights Watch" zemu vērtējumu cilvēktiesību jomā.

Tomēr Ameriks neesot atbildējis par cilvēktiesībām, bet norādījis, ka Azerbaidžāna neesot tāda kā Krievija vai Baltkrievija, jo Krievija nogalina Ukrainas civiliedzīvotājus, bet Azerbaidžāna sūta humāno palīdzību Ukrainai.

Ameriks ir viens no EP Transporta un tūrisma komitejas priekšsēdētājas Karimas Delli četriem vietniekiem.