foto: LETA
Valsts aizsardzības dienestā pirmajā iesaukumā plāno uzņemt ap 300 jauniešus
Sabiedrība
2022. gada 13. decembris, 16:45

Valsts aizsardzības dienestā pirmajā iesaukumā plāno uzņemt ap 300 jauniešus

Jauns.lv/LETA

Valsts aizsardzības dienestā (VAD) nākamgad pirmajā iesaukumā plānots uzņemt apmēram 300 jauniešus, otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā pastāstīja Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretārs Jānis Garisons.

Komisija otrdien nolēma rosināt Saeimu turpināt darbu pie VAD likumprojekta un ar to saistītajiem 11 likumprojektiem, kuru izskatīšana netika pabeigta 13. Saeimā. Parlaments par to lems plenārsēdē ceturtdien, 15. decembrī.

Pēc tam, kad 13. Saeima nolēma no sēdes darba kārtības izslēgt VAD likumprojektu un citus ar šo reformu saistītos likumu grozījumus, laiks izmantots, lai precizētu juridiskās nianses. Attiecīgas izmaiņas tiks iesniegtas pirms izskatīšanas nākamajā lasījumā. Kopumā sākotnēji paredzētie principi šajā reformā nemainīšoties.

Sākotnēji VAD aicinās jauniešus pieteikties brīvprātīgi, un izlozē plānots izraudzīties iztrūkstošo jauniešu skaitu. 

"Ja pieteiksies pietiekami daudz brīvprātīgo, izloze attiecīgi netiks rīkota," norādīja Garisons.

Dienestā 2023. gadam uzņemamo skaits vēl tiek precizēts, taču Garisons domā, ka "tas būs ne vairāk kā 300 pirmajā iesaukumā". Patlaban ir jāsaslēdz datu bāzes, lai izveidotu atlases un loterijas sistēmu.

Garisons arī informēja, ka vēl paredzamas diskusijas par alternatīvā dienesta likumprojekta sagatavošanu un tām personām, kas iesaistīsies šajā dienestā, nevis dosies armijā.

Lai varētu sekmīgi plānot pirmo iesaukumu vasarā, būtu ļoti svarīgi, lai likumprojekti tiktu pieņemti vēlākais līdz aprīļa sākumam, atzina amatpersona.

AM iepriekš savos preses paziņojumos minējusi, ka pirmajam iesaukumam bija plānots 2023. gada janvārī aicināt 18 līdz 19 gadus vecus Latvijas pilsoņus brīvprātīgi pieteikties militārajai apmācībai. Tāpat bija plānots, ka no 2023. gada otrā pusgada pilsoņus iesauks arī obligātā kārtā.

AM bija iecerējusi, ka 2023. gada otrā pusgada iesaukumam Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 19 gadiem tiktu aicināti iestāties dienestā brīvprātīgi, taču trūkstošo personu skaitu iesauktu obligātā kārtā. Sākotnēji minēts, ka pirmajā gadā plānoti divi iesaukumi - janvārī un jūlijā. AM bija iepriekš iecerējusi, ka pirmajā dienesta īstenošanas gadā bija plānots piesaistīt 1000 pilsoņu.

Piecu gadu laikā iesaucamo skaitu bija plānots pakāpeniski palielināt, un, sākot ar 2028. gadu, katru gadu bija paredzēts iesaukt 7500 Latvijas pilsoņu, ja tam tiks atvēlēts vajadzīgais finansējums.

Neskatoties uz AM plāniem, 20. oktobrī 13. Saeimas deputātu vairākums pēc Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas lūguma nolēma no sēdes darba kārtības izslēgt VAD likumprojektu un citus ar šo reformu saistītos likumu grozījumus. Tas nozīmē, ka par reformu jālemj 14. Saeimai.