foto: Publicitātes
Latvijas Universitātes inovāciju grantu ietvaros studenti radījuši vismaz 350 inovācijas
Tava izglītība
2022. gada 20. maijs, 18:16

Latvijas Universitātes inovāciju grantu ietvaros studenti radījuši vismaz 350 inovācijas

Jauns.lv

Latvijas Universitātes (LU) Inovāciju centrs LUMIC apkopojis projekta “Latvijas Universitātes inovāciju granti studentiem” rezultātus, kura ietvaros tika sekmēta Latvijas Universitātē studējošo inovāciju pieteikumu īstenošanu, attīstīt studējošo inovācijas spēju un uzņēmīgumu, risinot sabiedrībai nozīmīgas problēmas sadarbībā ar komersantiem kā inovāciju pasūtītājiem. Projekta pasākumos tā īstenošanas trīs gadu laikā tika iesaistīti aptuveni 3500 studentu, radītas vismaz 350 inovācijas, izveidoti pieci jaunuzņēmumi, kā arī piesaistīti vairāk nekā 400’000 EUR privāta līdzfinansējuma. Projekta plānošanā tika identificētas Latvijas nozīmīgāko nozaru aktualitātes, ņemti vērā Latvijas Viedās specializācijas stratēģijas prioritātes un mērķus, kā arī Latvijas politikas plānošanas dokumenti. Izceļot jauno pētnieku un zinātnieku sasniegumus, ceturto reizi tiek rīkota LU Jauno Tehnoloģiju un inovāciju diena.

“Neviena nozare nevar iztikt bez tehnoloģijām un inovācijām. Pateicoties inovācijām palielinās mūsu konkurētspēja, uzlabojas izaugsme un darba iespējas. Pētniecība un inovācija uzlabo arī cilvēku dzīves kvalitāti līdz ar labāku veselības aprūpi, transportu, digitālajiem pakalpojumiem un neskaitāmiem jauniem ražojumiem un pakalpojumiem. Šis projekts nav noslēgums, bet gan sākums arvien jaunām nākotnes inovācijām, iedvesmas avots un motivācijas lādiņš jaunajiem pētniekiem, uzdrīkstēties sapņot lielus sapņus, izdzīvot un piedzīvot tos. Latvijas Universitātes kā mūsu valsts lielākās zinātnes universitātes ar starptautisku reputāciju mērķis ir ar mūsu akadēmiskās saimes, absolventu un studentu starpniecību atstāt nopietnus zinātnes nospiedumus visā plašajā pasaulē,” uzsver Signe Bāliņa, LU Inovāciju centra LUMIC vadītāja.

foto: Publicitātes

Izvērtējot studentu grantu projekta rezultātus, Latvijas lielākās universitātes studenti, absolventi, zinātnieki un pētnieki pulcēsies Latvijas Universitātes (LU) Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienā, iepazīstinot plašāku sabiedrību ar jaunākajiem atklājumiem un sasniegumiem. Tehnoloģiju diena šogad norisināsies 20. maijā. Viesus un dalībniekus sagaida dažādi pārsteigumi – diskusijas, ideju cīņas laboratorijā, interaktīvi elementi un animēts avatārs, kā arī koncerts vakara daļā. Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas šī gada vadmotīvs “Zinātne bez robežām” simboliski atspoguļo zinātnes universitātes vērtības un mērķus.

Jānis Paiders, Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktora vietnieks zinātnes jomā, savā uzrunā norādīja, ka Latvijas attīstībai ir svarīgas inovācijas attīstībai, tāpēc ir svarīgi nodrošināt pārnesi no zinātnes uz jauno tehnoloģiju jomu.

Dienas svinīgajā atklāšanā paredzēta Pasaules kartes projekcijas prezentēšana ar atzīmētiem punktiem, kuros savu nospiedumu atstājuši LU absolventi un zinātnieki. Atklāšanas pasākumu un diskusijas vadīs komiķis, improvizators un raidījumu vadītājs Jānis Skutelis, kurš nekautrēsies atzīties nezināšanā un uzdos zinātniekiem arī tiešus jautājumus.

Klātesošos sagaida sarunas ar iedvesmas personām un starptautisku atzinību guvušiem LU absolventiem, veiksmes stāsti par tehnoloģiju izmantošanu un atklājumiem. Ar iedvesmas runām uzstāsies: Renāte Strazdiņa, Microsoft Digitālo konsultāciju vadītāja Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, klientu transformācijai un inovācijām Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā, Rūta Dimanta, labdarības organizācijas Ziedot.lv izveidotāja un vadītāja, kā arī Elmārs Pļaviņš, NBS vecākais eksperts starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos.

Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar trīs gadu sasniegumiem inovācijās, atbalstu start-up uzņēmumu radīšanā un zinātnes sadarbības veicināšanā. Tehnoloģiju dienā tiks izceltas izcilības gan studentu, gan doktorantu, gan arī pētnieku vidū. Kristīne Irtiševa, LU inkubatora komanda “Humico” pārstāve, iepazīstinās ar efektīvu, videi draudzīgu augsnes uzlabošanas metodi, kuras ietvaros izstrādāta kūdras pārstrādes tehnoloģija jaunu inovatīvu produktu iegūšanai. Natālija Jermolajeva pastāstīs par pašas izstrādātu stāju koriģējošu t-kreklu. Savukārt Elizabete Grinblate, LU studentu zinātniskās konferences “INITIUM” dalībniece, prezentēs referātu par sarežģīta kultūrvēsturiskā mantojuma digitalizāciju. Klātesošos un tiešsaistes skatītājus uzrunās arī LU absolventi – starptautisku zīmolu īpašnieki, iepazīstinot ar personīgo ceļu līdz biznesa veiksmes stāstiem.

“Inovāciju granti studentiem iesaistīja un apvienoja studentus no dažādām augstskolām, radot virkni jaunu inovāciju, kas būs noderīgas Latvijas tautsaimniecībā. Interesanti, ka grantu programmas laiks sakrita ar pandēmijas dēl noteikto ierobežojumu laiku. Pateicoties programmas aktivitātēm pandēmijas laikā, kad mums bija daudz ierobežojumu, zinātne turpināja strādāt bez robežām un radīja daudz inovāciju. Domājot valstiski, mums ir nozīmīgi novadīt inovatīvas idejas līdz biznesa inkubatoram un patstāvīgai uzņēmējdarbībai šeit pat Latvijā. Tā ir arī mūsu – akadēmiskās saimes – atbildība par savu valsti,” savā uzrunā norādīja Valdis Segliņš, LU prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomā.

Jauno tehnoloģiju un inovāciju dienas intelektuālā virsotne tiks sasniegta trīs rektoru diskusijā, kurā par pētniecību un zinātni, to lomu sabiedrībā šodien un turpmāk, LU attīstības perspektīvām un vektoriem diskutēs universitātes rektori – prof. Indriķis Muižnieks, prof. Mārcis Auziņš un prof. Ivars Lācis. Rektoru diskusiju vadīs prof. Signe Bāliņa.