112
2022. gada 28. aprīlis, 14:30

No Nacionālās bibliotēkas nozagta Krievijā ārkārtīgi vērtīgā Puškina "Poltava"; policija meklē iespējamo zagli

Jauns.lv

Pagājušajā nedēļā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā, Mūkusalas ielā, tika nozagtas vairākas vērtīgas grāmatas. Aizdomās par zādzību policija meklē attēlā redzamo vīrieti.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā nozagtas vairākas vērtīgas grāmatas - 1829. gadā izdota Aleksandra Puškina grāmata “Poltava” (oriģinālrakstībā – “Полтава”), 1913. gadā izdota Alekseja Kručjoniha grāmata “Protestēsim“ (“Возропщем”) un nezināmā gadā izdota Alekseja Kručjoniha grāmata “Uzvara par sauli“ (“Побѣда над Солнцем”).

Policija norāda, ka Puškina grāmatas vērtība Krievijas tirgū varētu būt apmēram no 10 000 līdz 12 000 eiro.

Valsts policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka ar noziegumu, iespējams, saistīts attēlā redzamais vīrietis.

Pēc Puškina grāmatas zādzības, kas tika izdarīta 23. aprīlī, vīrietis, iespējams, ar sabiedrisko transportu ap pulksten 11.45 devās virzienā uz Vecrīgu.

Likumsargi aicina aplūkot attēlā redzamo vīrieti un atsaukties ikvienu, kurš viņu atpazīst vai zina viņa iespējamo atrašanās vietu. Tāpat aicināti atsaukties iedzīvotāji, kuriem ir informācija par konkrēto grāmatu atrašanās vietu, tostarp, ja tās redzētas pārdošanā.

Informēt policiju iespējams, zvanot uz tālruņa numuru 25321551 vai 110.

Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

Viens no retajiem gadījumiem, kad izdevies grāmatas iznest no bibliotēkas

Aģentūrai LETA sazinoties ar LNB pārstāvi Augustu Zilbertu, viņš apstiprināja, ka konstatēts zādzības fakts. Konkrētā persona 23. aprīlī apmeklēja bibliotēku un pasūtīja trīs grāmatas, bet tās nenodeva. Pēc LNB pārstāvja paustā, visdrīzāk, apzināti ticis bojātas grāmatu magnētiskās aizsardzības uzlīmēs, līdz ar to cilvēkam izdevās grāmatas noslēpt un iznest cauri bibliotēkas magnētiskajiem drošības vāriem.

Zilberts atzīmēja, ka informācija par zādzības faktu, kā arī bibliotēkas video novērošanas ieraksti, ieskaitot personu identificējošos datus, ir nodoti policijas rīcībā un patlaban notiek izmeklēšana. Viņš norādīja, ka, lai gan policijas rīcībā ir nodoti personu identificējošie dati, tie ir vēl jāpārbauda, vai tie ir patiesi, vai gadījumā tas nav kāds viltojums, jo personai bija lasītāja karte.

Jautāts, vai ir plānots mainīt LNB drošības protokolu, lai šādi gadījumi neatkārtotos, Zilberts norādīja, ka kopš LNB atrodas jaunajā mājvietā, šis ir viens no ārkārtīgi retiem gadījumiem, ka kāds ir mēģinājis iznest no bibliotēkas grāmatas. Iepriekš ir bijuši centieni to paveikt, bet nekas tik sekmīgs nav izdevies.

LNB pārstāvis uzsvēra, ka drošības protokols tiks pārrunāts, tomēr patlaban nevar viennozīmīgi teikt, ka protokols tiks mainīts, jo sistēma ir daudzpusīga un droša, tomēr cilvēkam ar īpašu centību to ir izdevies apiet.