Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Apbalvoti jauno modes dizaineru konkursa "Modes Manifestācija" uzvarētāji

Kultūra
2021. gada 23. decembrī 17:18 2021. gada 23. decembrī 17:18
 
20 decembrī, jauno modes dizaineru konkursa "Modes Manifestācija" finālā, kas norisinājās Hanzas Peronā, Grand Prix saņēma Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentes Lauras Valteres kolekcija “Pašportrets”, uzvarot arī nominācijā "bakalaura studijas". Savukārt “vidējās izglītības” grupā uzvarēja Emīlijas Ratkusas kolekcija "Spēļu planēta" (PIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola) un "maģistra studijas" Elīnas Grīnbergas kolekcija “Atspulgs” (LMA).

Šogad uzvarētāju noteikšanā tika ieviests jauninājums - dalījums trīs kategorijās “vidējā izglītība”, “bakalaura studijas” un “maģistra studijas”, no kuru uzvarētāju vidus tiek nominēts viens Grand Prix ieguvējs. Tas darīts ar mērķi izcelt katrā izglītības līmenī aktuālo labāko sniegumu, radot veselīgu sāncensību konkursantu starpā ar līdzīgu izglītību, vienlaikus  tam kalpojot arī kā iedrošinājumam dažādu izglītības līmeņu jauniešiem turpmāk pieteikties konkursā. 

Konkursa fināls norisinājās Hanzas peronā  20.decembrī. Interesentiem to bija iespēja vērot tiešraidē www.jauns.lv. Konkursa modes skates ieraksts būs skatāms nacionālās apraides televīzijā TV24 2.janvārī plkst. 16.30. Konkursa uzvarētāji tika paziņoti tiešraides noslēgumā, uz skatuves aicinot klāt esošos konkursantus. Savus apsveikumus uzvarētājiem pauda žūrijas komisijas pārstāves Kristīne Rudzinska, “Lilit LOOK” galvenā redaktore, Ieva Plaude – Rēlingere, AS “Lawrence Asset Management” izpilddirektore un žūrijas priekšsēdētāja Ļuba Popova no NABA-Nuova Accademia di Belle Arti. 

Konkursa Grand Prix ieguvēja Laura Valtere kā balvu saņem modes mārketinga un menedžmenta divu nedēļu kursu NABA-Nuova Accademia di Belle Arti 2022.gada vasarā un kolekcijas publicitāti žurnālā "Lilit LOOK".

Foto: Uldis Vilks
Foto: Uldis Vilks

Laura Valtere šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijā, modes mākslas nodaļā bakalaura programmas 4.kursā un ir absolvējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas apģērbu dizaina nodaļu. Kolekcijai “Pašportrets” autore iedvesmu smēlās no Alehandro  Jodorovska filmas “Svētais kalns”, kas mudinājusi ieskatīšanos “patības spogulī” - sava  ķermeņa, sevis un dzīves pieņemšanu, iepazīšanu un iemīlēšanu. Kolekcija ir kā autores  atspulgs, kas dziļi attēlo autores iekšējo pasauli, sajūtas un atmiņas, kuras, iespējams, jebkurš  varēs saprast un just tām līdzi. Tērpi radīti eksperimentējot ar dažādiem materiāliem, digitālās  apdrukas iespējām, un lietojot dziļi personiskus simbolus. 

Konkursa nominācijas “Vidējā izglītība” uzvarētāja Emīlija Ratkusa balvā ieguva kolekcijas publicitāti žurnālā "Pastaiga". Viņa 2021.gadā ir absolvējusi Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas apģērbu dizaina programmu. Šobrīd darbojas ar privātiem šūšanas un apģērbu dizaina pasūtījumiem un plāno iestāties Parsons New School Ņujorkā, apģērbu dizaina nodaļā. Kvalifikācijas darba ietvaros radītās kolekcijas "Spēļu planēta" iedvesma rasta  absurdās modes (ridiculous fashion) un tās piekriteja Žaa Čārlza de Kastelbažaka daiļaradē,  kas pamudinājusi autori apgērbos lietot mīkstās rotaļlietas. Fascinēta no putna lidojuma  apvāršņa plašuma un dažādības, autore virsjakās vēlējās attainot reljefa dažādību, to panākot  ar dažāda biezuma materiālu lietojumu. 

Foto: Uldis Vilks

Elīna Grīnberga kā uzvarētāja kategorijā “Maģistra studijas” balvā ieguva iespēju kolekcijas realizācijai “House of British Brands”, vienu mēnesi 2022.gadā. Elīna ir Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūras modes mākslas specialitātes studente, kura šobrīd Erasmus programmas ietvaros semestri studē modes dizainu Lisabonas universitātes Arhitektūras fakultātē. Paralēli studijām strādā pie sava apģērba zīmola.

Foto: Uldis Vilks
Foto: Uldis Vilks

Elīnas kolekcijas “Atspulgs” centrālā tēma ir narcisms un tēls no sengrieķu mitoloģijas Narciss - skaists jauneklis,  mednieks, kurš iemīlējās savā atspulgā un nomira aiz mīlestības pret sevi. Kolekcija ir aizgūta no  vīriešu garderobes ko valkā sieviete, jo par narcismu visvairāk tiek runāts tieši vīriešu kontekstā. Krāsas kolekcijai izvēlētas klasiskas, kā akcentu izmantojot džinsu audumu. No aksesuāriem kolekciju papildina cepures, kas ir roku darbs. 

Konkursa ietvaros 20. decembrī bija redzamas 9 kolekcijas. No Latvijas Mākslas akadēmijas, skatē piedalījās četras kolekcijas, kuras radījuši tās studenti -  Elīna Grīnberga, Ilze Muciņa, Una Pūpola, Laura Valtere. Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu finālā pārstāvēja trīs kolekcijas, kuru autores ir Paula Vēvere, Renāte Liepniece un Emīlija Ratkusa. Savukārt, Rīgas Tehnisko universitāti finālā pārstāvēja Evija Lipšāne un Laura Salmane.

Projekts tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, sadarbībā ar NABA - Nuova Accademia di Belle Arti, Latvijas Dizaina centru, TV24, žurnālu “Pastaiga” un “Lilit LOOK”.
Jauno modes dizaineru konkursa organizēšanas tradīciju 2016. gadā iedibināja biedrība “Latvijas Modes palāta” (LMP). Tā ir 2010. gadā modes profesionāļu pašu izveidota nozares nevalstiskā organizācija Latvijā. LMP mērķis ir attīstīt un veicināt Latvijas modes industrijas izaugsmi, organizējot modes skates, diskusijas, prezentācijas, kontaktu biržas, tā sniedzot iespēju Latvijas modes dizaineriem un zīmoliem piedāvāt jaunās kolekcijas plašam klientu segmentam vietējā un starptautiskā mērogā, kā arī atbalstīt Latvijas modes patēriņu sabiedrībā.

Konkursa tiešsaiste un tās ieraksts tika sagatavots ievērojot visus valstī noteiktos ierobežojumus Covid-19 izplatības mazināšanai. 

Citi šobrīd lasa

“Es uzbruktu politiķiem, policistiem...” Krievijas radio fantazē, kā un ar kādiem ieročiem vajadzētu slepkavot latviešus 15
Re, kādi Lindai Leen interesanti jaunumi
“Mēs viņam ausi nogriezām!” Krievu karavīrs pa telefonu izklaidē savu tēvu ar stāstiem par ukraiņu kropļošanu
Pievienot komentāru