foto: Sintija Zandersone/LETA
Šonedēļ Covid-19 balstvakcīnu vidēji dienā saņēmuši vairāk nekā 5100 cilvēki
Vakcinācijas pret Covid-19 punkts.
Sabiedrība
2021. gada 4. decembris, 09:09

Šonedēļ Covid-19 balstvakcīnu vidēji dienā saņēmuši vairāk nekā 5100 cilvēki

Jauns.lv / LETA

Šonedēļ vakcīnas pret Covid-19 trešo poti jeb balstvakcīnu vidēji dienā saņēmuši vairāk nekā 5100 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati.

Pirmdien trešo vakcīnas pret Covid-19 devu saņēma 3733 cilvēki, otrdien 5000, trešdien 5611, ceturtdien 5799, piektdien - 5597. Šie skaitļi par vēl varētu pieaugt, jo ne visi mediķi datus par savām veiktajām vakcīnām ievada vienotajā datubāzē tajā pašā dienā, kad pacients tiek sapotēts - bieži tas tiek darīts pat ar vairāku dienu nobīdi.

Kopumā līdz šim trešo vakcīnas devu saņēmuši 91 277 cilvēku.

Kā ziņots, no ceturtdienas, 2. decembra, balstvakcinācijas process tiek organizēts saskaņā ar jaunākajām Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām, tādējādi papildus jau līdz šim noteiktajām iedzīvotāju grupām baltsvakcināciju vajag saņemt visiem iedzīvotājiem vecumā no 40 gadiem, savukārt iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 39 gadiem var saņemt balstvakcināciju.

Piektdien kopumā pret Covid-19 vakcinēti vismaz 10 182 cilvēki, no tiem pirmo devu saņēma 989, otro - 3145, bet vēl 451 vakcinēts ar "Janssen" ("Johnson&Johnson") poti. Arī šie skaitļi par piektdienu vēl varētu pieaugt.

Vakcinācijas pret Covid-19 pamata kursu līdz ceturtdienai ieskaitot ir noslēguši 1 204 424 Latvijas iedzīvotāju, liecina NVD apkopotie dati, bet kopumā par labu vakcinācijai pret Covid-19 Latvijā līdz šim izšķīrušies, proti, saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu, ir 1 281 510 cilvēki.

Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, Latvijā 2021.gada jūlija sākumā provizoriski bija 1 882 200 iedzīvotāju, tātad līdz šim kopumā vismaz pirmo poti vai "Janssen" ("Johnson & Johnson") vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši 68,09% iedzīvotāju, bet vakcinācijas procesu noslēguši 63,99% iedzīvotāju, no kuriem balstvakcīnu saņēmuši 7,58%. Savukārt no kopējā iedzīvotāju skaita balstvakcīnu saņēmuši 4,85%.

Kā ziņots, balstvakcināciju "AstraZeneca" gadījumā var saņemt visi iedzīvotāji no 18 gadiem, ja pēc otrās devas saņemšanas ir pagājuši pieci mēneši. Ražotāja "Johnson&Johnson" gadījumā baltsvakcināciju pret Covid-19 var saņemt visi iedzīvotāji no 18 gadiem, ja pēc šī ražotāja vakcīnas saņemšanas ir pagājušas astoņas nedēļas.

Savukārt "mRNS" vakcīnu - "Pfizer"/"BioNTech" un "Moderna" - gadījumā baltsvakcināciju pret Covid-19 var saņemt visi iedzīvotāji no 18 gadiem, ja pēc otrās devas saņemšanas ir pagājuši seši mēneši.

Attiecībā pret balstvakcināciju tiem, kas saņēmuši "Johnson&Johnson" vakcīnu un izslimojuši, nodaļā norāda, ka personām, kuras saņēmušas vienu šīs vakcīnas devu un tām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PĶR tests, balstvakcinācija nepieciešama sešus mēnešus pēc vakcīnas saņemšanas vai pārslimošanas brīža, atkarībā no tā, kas bijis pēdējais.

Balstvakcinācija pret Covid-19 nav nepieciešama (izņemot cilvēkus ar būtiski novājinātu imūno sistēmu) tiem, kuriem pirms, pēc vai starp abām vakcīnas devām bijis pozitīvs SARS CoV-2 PĶR tests.

Prioritāri iedzīvotāji aicināti pieteikties balstvakcinācijai portālā "Manavakcina.lv" vai pa tālruni 8989, vai izmantot dzīvās rindas iespējas vakcinācijas centros, vakcinācijas punktos tirdzniecības centros un pašvaldību telpās, izbraukuma un mobilās vakcinācijas punktos. Balstvakcināciju ir iespējams saņemt arī vakcinācijas kabinetos ārstniecības iestādēs un pie ģimenes ārstiem.

Digitālie sertifikāti, kas izsniegti pēc primārā vakcinācijas kursa pabeigšanas, turpinās darboties. Digitālajā sertifikātā parādīsies atzīme par balstvakcinācijas veikšanas datumu un vakcīnas nosaukumu, savukārt pats sertifikāts pēc balstvakcinācijas saņemšanas sāks darboties 15. dienā pēc balstvakcīnas saņemšanas. Abi sertifikāti būs derīgi lietošanai.

Ģimenes ārstu un ārstniecības iestāžu kontaktinformācija un adreses atrodama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

Balstvakcinācijas programmas mērķis ir novērst hospitalizāciju, smagu saslimšanu un nāvi tajās sabiedrības grupās, kur uz pierādījumiem balstīti ir zināms, ka primārā imunizācija varētu vairs nenodrošināt optimālu imūno aizsardzību. To vidū ir imūnsupresēti pacienti, iedzīvotāji vecumā virs 65 gadiem, sociālo un aprūpes centru pieaugušie pastāvīgie iedzīvotāji, kā arī pacienti noteiktā vecumā ar hroniskām augsta riska blakussaslimšanām.

Latvijā vakcinēšana pret Covid-19 tika sākta pagājušā gada 28.decembrī, kā pirmos potējot lielo slimnīcu darbiniekus, bet vēlāk pakāpeniski tika atvērtas citas prioritāri vakcinējamo personu grupas. Šā gada 3.aprīlī durvis vēra speciāli izveidotie liela mēroga vakcinācijas centri, jo Latvijas rīcībā pirmo reizi bija nonācis lielāks daudzums vakcīnu.

Kopš 3.maija Latvijā vakcīnu pret Covid-19 var saņemt ikviens pieaugušais, kurš to vēlas, kopš 17. maija - arī pusaudži no 16 gadu vecuma, bet no 2. jūnija - arī pusaudži vecumā no 12 līdz 15 gadiem. Decembra otrajā pusē Latvijā varētu tikt sākta arī 5-11 gadus vecu bērnu potēšana pret Covid-19.