foto: LETA
Vecāki apmulsuši - vai mazajiem bērniem ārkārtējās situācijas laikā tiks liegta ieeja veikalos?
Sabiedrība
2021. gada 11. oktobris, 12:55

Vecāki apmulsuši - vai mazajiem bērniem ārkārtējās situācijas laikā tiks liegta ieeja veikalos?

Jauns.lv

Valstī stājoties spēkā ārkārtējai situācijai, daudzi vecāki ir neizpratnē par to, ko īsti drīkst un ko nedrīkst viņu mazie bērni, kuri vēl nav sasnieguši 12 gadu vecumu un kuriem Covid-19 vakcīna nemaz nav pieejama.

Šobrīd daudzu pakalpojumu sniegšana un arī tirdzniecības vietu apmeklēšana ir ļauta tikai epidemioloģiski drošajā jeb "zaļajā" vidē, kas nozīmē, ka tajā atrodas tikai pilnībā vakcinētas vai pārslimojušas personas. Zināms, ka bērni līdz 12 gadu vecumam Latvijā vēl potēties pret Covid-19 nevar.

Savukārt epidemioloģiski daļēji drošajā jeb "dzeltenajā" vidē var atrasties gan pilnībā vakcinētas vai pārslimojošas personas, gan tādas, kuras var uzrādīt nesen veiktu Covid-19 negatīvu testu. Šajā vidē iekļauti arī šo personu pavadošie bērni līdz 12 gadu vecumam.

Kā norādīts Ekonomikas ministrijas mājaslapā, lai gan lielākā daļa pakalpojumu un pasākumu tiek nodrošināti tikai "zaļajā" režīmā, ir iespējami arī daži izņēmumi, tostarp attiecībā uz bērniem.

Veikali bērniem atvērti

Lai gan skaidri definēts noteikumos tas nav, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis pēc pagājušās nedēļas valdības sēdes apliecināja, ka tirdzniecības vietas, kuras strādās epidemioloģiski drošā vidē, kopā ar vakcinētajiem vai pārslimojošiem pieaugušajiem varēs apmeklēt arī bērni līdz 12 gadu vecumam, kuriem vēl nav iespējams vakcinēties pret Covid-19.

Tātad svarīgākais, lai Covid-19 sertifikāts būtu bērna pavadonim.

Ēdināšanas vietās drīkst uzņemt arī bērnus

skaidro Ekonomikas ministrijā (EM), arī sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus var sniegt bērniem līdz 12 gadu vecumam, ja ar viņu kopā ir vecāks ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Tādā gadījumā pakalpojuma sniedzējam ir jānodrošina divas apmeklētāju plūsmas.

"Ja sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniegšanas vietā atrodas gan apmeklētāji ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, gan arī vecāki ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu kopā ar bērniem līdz 12 gadu vecumam bez sertifikāta vai no 12 gadu vecuma ar Covid-19 testa sertifikātu vai izglītības iestādē veiktu testu, kas nav vecāks par 72 stundām un ir negatīvs, plūsmām jābūt nodalītām laikā vai telpā: telpai ir jābūt norobežotai (piemēram, ar sienu vai norobežojošu lentu un 2 metru distanci) un šīs divas apmeklētāju plūsmas nepārklājas," skaidro EM.

Arī frizieris bērniem nav liegts

Līdzīgi noteikumi attiecas arī uz citu pakalpojumu, tostarp friziera pakalpojumu sniegšanu bērniem līdz 12 gadu vecumam.

"Pilnībā vakcinētu vai pārslimojušu vecāku pavadībā pakalpojumus, tai skaitā, skaistumkopšanas pakalpojumus var saņemt arī bērni līdz 12 gadu vecumam bez Covid-19 sertifikāta un bērni no 12 gadu vecuma ar sertifikātu vai izglītības iestādē veiktu Covid-19 testu, kas nav vecāks par 72 stundām," skaidro EM.

Kultūras pasākumos bērniem jāparedz atsevišķs sektors

Arī kultūras pasākumus mazi bērni, kuriem Covid-19 poti iegūt vēl nav iespējams, drīkst apmeklēt kopā ar vecākiem, kuriem ir sadarbspējīgs sertifikāts.

Tiesa, šādos gadījumos bērniem ar vecākiem ir jāparedz atsevišķs sektors un šie apmeklētāji jānodala no pārējās cilvēku plūsmas.

Sports nevakcinētiem bērniem atļauts individuāli

Kā norādīts Izglītības ministrijas mājaslapā, nevakcinēti bērni telpās var sportot individuāli – viens pret vienu ar vakcinētu treneri (vienā telpā nedrīkst vairāki individuālie treniņi).

Bērniem līdz 12 gadiem arī turpmāk būs pieejamas peldētapmācības programmas, bet ne sporta peldēšanas treniņi. Sportošana telpās grupā iespējama arī vienas klases ietvaros.

Arī ārpus telpām grupu treniņos būs jāievēro "zaļais režīms", grupas lielumam nepārsniedzot 20 personas. Bērnu un jauniešu sporta treniņos ārpus telpām grupā līdz 20 varēs piedalīties arī  izglītojamie ar skolā veiktu testu, kā arī pirmsskolas izglītības iestāžu izglītojamie.