Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
7. septembrī patvērumu meklētāju centrā Muceniekos izvērtās nekārtības. (Foto: Ekrānuzņēmums (Twitter: @TV3zinas))

85 patvēruma meklētāji aizbēguši no "Muceniekiem"; puse aizturēti Polijā un Lietuvā un nosūtīti atpakaļ 14

Sabiedrība
15. septembrī 16:16 2021. gada 15. septembrī 16:16
  Jauns.lv / LETA
Kopš augusta sākuma patvēruma meklētāju izmitināšanas centru Muceniekos patvaļīgi atstājuši 85 patvēruma meklētāji, taču aptuveni puse vēlāk aizturēti Lietuvā un Polijā un nogādāti atpakaļ Latvijā, informēja Valsts robežsardzē.

No 12. augusta patvaļīgi Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārziņā esošo patvēruma meklētāju izmitināšanas centru "Mucenieki" atstājuši 85 ārzemnieki. Vēlāk 45 ārzemnieki pārtverti Lietuvā un Polijā, tāpēc atbilstoši starptautiskajai kārtībai nogādāti atpakaļ Latvijā.

Pēc nogādāšanas Latvijā viņi izvietoti Valsts robežsardzes pārziņā esošajos aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centros. Šie centri, atšķirībā no patvēruma meklētāju izmitināšanas centra "Mucenieki", ir slēgta tipa iestādes. Tagad varasiestādes vērtē, kā rīkoties tālāk attiecībā uz viņu sākotnēji iesniegtajiem patvēruma lūgumiem.

Minētais liecina, ka nelikumīgi Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojošās personas Latvijas aizsardzība neinteresē, trešdien Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā pastāstīja Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

Jau iepriekš izskanējis, ka lielākā daļa Latvijas-Baltkrievijas robežu šķērsojošo ir Irākas pilsoņi. Ja šie Irākas pilsoņiem draudētu vajāšana no Irākas varasiestādēm, tad viņi jau būtu aizturēti citu valstu lidostās, tāpēc Pujāts komisijas deputātiem pauda pārliecību, ka lielākā daļa Latvijā iekļuvušo ārzemnieku ļaunprātīgi izmanto patvēruma procedūru un ir uzskatāmi par ekonomiskā labuma meklētājiem.

Pujāts arī kritizēja nesen patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā Muceniekos notikušo protestu. Ņemot vērā, ka valsts bija noteikusi centrā karantīnu Covid-19 dēļ, acīmredzot daļai centra iemītnieku tas "neļāva mukt prom", tāpēc ārzemnieki kāvušies savā starpā un kūdījuši bērnus rāpties uz centra teritorijas žoga un to sabojāt. Šīs darbības robežojušās ar huligānismu.

Kopš 10. augusta kopumā no Latvijas-Baltkrievijas valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 1166 cilvēki.

Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas 25 cilvēkiem humānu apsvērumu dēļ nav liegta valsts robežas šķērsošana, savukārt kopumā šogad aizturēti 377 valsts robežu nelikumīgi šķērsojuši trešo valstu pilsoņi.

Saistītās ziņas

Centrā "Mucenieki" ievietoto personu protestēšana notikusi bez būtiskiem incidentiem 4
Kautiņi un masu nekārtības patvēruma meklētāju centrā Muceniekos. VIDEO 7
Zemessardze sniedz atbalstu sabiedriskās kārtības nodrošināšanā centrā "Mucenieki" 2

Valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, iepriekš nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju no 11. augusta līdz 10. novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī.

Amatpersonas norādījušas, ka Baltkrievijā pie varas esošā Aleksandra Lukašenko režīma centieni Latvijā, Lietuvā un Polijā iespiest trešo valstu iedzīvotājus vērtējami kā hibrīdkara jeb hibrīdapdraudējuma izpausmes.

Citi šobrīd lasa

Austrālijas latvietis sešus gadus cīnās par tiesībām būt tēvam 4
Beidzot izdevies izpētīt, kas atrodas Jemenas tuksneša "Elles akas" iekšienē 6
Tikai vienā novadā pēdējo divu nedēļu laikā nav reģistrēts neviens Covid-19 inficētais 6
Skatīt visus komentārus

Еще не пришедшая в форму после родов Меган Маркл повторила образ герцогини Кэтрин

Случился "сильный стресс": Лариса Гузеева экстренно госпитализирована