Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Vitālija Manska filma "Gorbačovs. Paradīze". (Foto: Nacionālais kino centrs)

Latviešu filma "Gorbačovs. Paradīze" iekļūst Eiropas Kino akadēmijas gada izlasē

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Kultūra
2021. gada 24. augustā 23:20 2021. gada 24. augustā 23:20
  Jauns.lv
Eiropas Kino akadēmija izziņojusi gada labāko dokumentālo filmu izlasi, kas var pretendēt uz 2021. gada Eiropas Kino akadēmijas balvām, starp tām ir arī Latvijas filma “Gorbačovs. Paradīze".

Filmas režisors ir Vitālijs Manskis un tās nacionālā pirmizrāde notiks 26. augustā Rīgā, kinoteātrī “Splendid Palace”.

Tuvākajās nedēļās vairāk nekā 4000 Eiropas Kino akadēmijas locekļu vērtēs atlasītās filmas un balsos par tām. Finālisti, kas pretendēs uz balvu, tiks paziņoti 2021. gada 9. novembrī Eiropas filmu festivālā Seviļā (Spānija), bet Eiropas Kino akadēmijas balvu pasniegšana notiks 11. decembrī Berlīnē. 

Filmas "Gorbačovs. Paradīze" pasaules pirmizrāde notika 2020. gadā dokumentālo filmu festivālā IDFA, kur ieguva balvu par labāko pilnmetrāžas filmas režiju. Filma ir tikusi atzinīgi novērtēta un izrādīta vairākos starptautiskos festivālos – “Tallinn Black Nights” (Igaunija), “Hong Kong IFF”, “CPH:DOX” (Dānija), “Visions du Réel” (Šveice), “DOK.fest Munich” (Vācija), “DocsBarcelona” (Spānija), “Sheffield Doc/Fest” (Lielbritānija), “It's all true IDFF” (Brazīlija) u.c. Jau zināms, ka filma kinoteātros tiks izrādīta Balkānu valstīs, ASV un Kanādā, izrādīšanas tiesības ir iegādājušies arī TV kanāli BBC (Lielbritānija), NHK (Japāna), “Al Jazeera” (Āzija).

Filma stāsta par vīru, kura izraisītās pārmaiņas mainīja pasauli. Viņš bija atklātības (Glasnostj) un pārbūves (Perestroika) arhitekts, viņš nojauca Berlīnes mūri. Taču viņš arī noklusēja Černobiļas avāriju, viņš apspieda Tbilisi un Baku protestētājus. Padomju impērija sabruka viņa valdīšanas laikā, un paša tauta viņu tagad par to nosoda. Ar pagātnes notikumu nastu plecos vientuļais vīrs savas dienas pavada kādā tukšā Maskavas priekšpilsētas namā.

Režisors Vitālijs Manskis par savu filmu saka: "Mihailam Gorbačovam reiz būs pieminekļi visā pasaulē. Kaut kur jau ļoti drīz, kaut kur – piemēram, Krievijā – paies daudz gadu, pirms radīsies apjausma par to, ko paveicis šis cilvēks. Bet es gribēju, lai aiz bronzas vai marmora vēsuma būtu ieraugāms cilvēks, kurš gribēja padarīt pasauli labāku. Tieši ar šo motivāciju mēs ilgi pierunājām no dzīves nogurušo 90 gadus veco sirmgalvi ielaist mūs viņa vientulības un brīvības pasaulē."

Filmas nacionālā pirmizrāde notiks 26. augustā Rīgā, kinoteātrī "Splendid Palace". No 27. augusta filma tiks izrādīta Rīgā, Talsos, Liepājā, Cēsīs un citur.

Filma "Gorbačovs. Paradīze" ir studiju "Vertov" (Latvija) un "Hypermarket Films" (Čehija) kopražojums. Filmas radošajā komandā Latvijas pusi pārstāv skaņu režisors Anrijs Krenbergs, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Jevgēņijs Ribalko, arī režisors Vitālijs Manskis un producente Natālija Manska. Filma tapusi sadarbībā ar Čehijas televīziju un TV kanāliem "Arte" un "Настоящее время". Finansiāli filmas veidošanu atbalstījuši Nacionālais kino centrs un Čehijas Filmu fonds.

Citi šobrīd lasa

Ogres slimnīcā palātā aizdegusies gulta un cilvēks
“Sanāca trakāk, nekā plānots...” okupanti telefonsarunā atklāj detaļas par Kahovkas dambja postīšanu
Uz Lietuvu atmucis Krievijas militārais pilots
Pievienot komentāru