Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
ZUMAPRESS.com

Melo un cenšas piekukuļot: ģimenes ārste stāsta par pacientu mēģinājumiem iegūt viltotus vakcinācijas sertifikātus 3

Sabiedrība
3. jūnijā 18:33 2021. gada 3. jūnijā 18:33
  Jauns.lv
Ģimenes ārsti ziņojuši par gadījumiem, kad pacienti cenšas iegūt viltotus vakcinācijas sertifikātus, un stāsta, ka līdzīga pieredze ir arī citiem speciālistiem un pat skaistumkopšanas nozarē strādājošajiem, vēsta ReTV Ziņas.

Lai saņemtu fiktīvu apliecinājumu par vakcināciju pret Covid-19, cilvēki esot gatavi ārstus piekukuļot – solot pat vairākus simtus eiro, bet citi ir ļoti radoši, cenšoties sertifikātu iegūt ar viltu. Kā ReTV Ziņām stāsta ģimenes ārste Linda Šīrone, veidi esot visdažādākie:

“Pēdējais, kas bija tikko, burtiski pirms dažām dienām, kolēģim pacients saka – dermatologs mani savakcinēja, bet ģimenes ārstam būtu nepieciešams man izsniegt šo kartiņu un reģistrēt e-veselībā, jo dermatologs to nevarēja izdarīt. Paldies Dievam, ka kolēģi ir saprātīgi domājoši un saprata, ka kaut kas tīrs tur tomēr nav,” saka ģimenes ārste.

Ārsti gan šaubās, vai viņiem ir tiesības ziņot par šādiem gadījumiem – to liedzot ārsta ētika un pienākums neizpaust ziņas par pacientu. “Nedrīkstam. Arī par to, ka praktiski pārkāpums noticis nav, ir bijusi tikai tāda saruna. Mums ir arī ļoti grūti kaut ko pierādīt reāli,” ReTV Ziņām neslēpj ģimenes ārste Šīrone.

Gan Nacionālais veselības dienests (NVD), gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs  (KNAB) tomēr mudina ārstus un pacientus ziņot par šādiem gadījumiem. “Mēs ar šādu oficiālu informāciju vēl neesam sastapušies, to mēs tikai manām šur tur pavīdam sociālajos medijos, un, jāsaka, ka šajos gadījumos, protams, mēs paļaujamies gan uz mediķu profesionalitāti, gan godaprātu. Tomēr, ja notiek šādi gadījumi, mēs aicinātu vērsties tiesībsargājošās institūcijās, tādās kā Valsts policija un KNAB. Protams, vēl var izmantot vietni trauksmescēlājs.lv,” pauž NVD Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve Inga Vasiļjeva.

KNAB jau saņēmis vairākus signālus par cilvēku interesi viltot Covid-19 vakcinācijas faktu. Visi gadījumi esot pārbaudīti, un pārkāpumi nav apstiprinājušies.

Tas gan nenozīmē, ka šādus pārkāpumus vispār nav iespējams konstatēt un pierādīt.

“Korupcijas ir latents, tātad – slēpts, ļoti grūti pierādāms noziegums. Taču šādos gadījumos, ja pacients piedāvā vakcinēt apmaiņā pret kādu prettiesisku labumu, ieteicams ārstam uzreiz nenoraidīt šo piedāvājumu; iespējams, pateikt, lai dod laiku varbūt pārdomāt.

Tieši šajā pārdomu laikā nekavējoties ir jāziņo KNAB. Sadarbojoties ar iestādi, šādus pārkāpumus var atklāt visefektīvāk un visveiksmīgākajā veidā,” ReTV Ziņām norāda KNAB pārstāve Paula Vilsone.

KNAB atgādina, ka par šādu pārkāpumu abām pusēm draud kriminālatbildība. Atkarībā no tā, kāds noziegums pastrādāts – dokumentu viltošana mantkārīgā nolūkā, kukuļošana vai prettiesiska labuma došana vai pieņemšana – var sodīt ar piespiedu darbu, naudassodu vai reālu brīvības atņemšanu.

Citi šobrīd lasa

Gribu dārzā uzcelt lapeni: vai nepieciešama saskaņošana? 1
Kā katastrofu filmā: milzīga smilšu vētra aprij Ķīnas provinci
Makšķernieks pie Dienvidu tilta no noslīkšanas Daugavā izglābj gados jaunu sievieti
Skatīt visus komentārus

"Больше отдыхаете, чем работаете": фото семьи Преснякова из Греции вызвало недовольство в Сети

"Редко увидишь такую талию": 62-летняя жена Юдашкина удивила фигурой молодой девушки