Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ko mēs vēl nezinām par "Limuzīnu Jāņu nakts krāsā". Kuru aktieri aizstāja dublieris-kaskadieris?
Laimonis Pāže 33 gadu vecumā kļuva pazīstams visā Latvijā ar savu apmulsušo miliča sejas izteiksmi Cēsu centra autostāvvietas laukumā. (Foto: ekrānuzņēmums no video)

Ko mēs vēl nezinām par "Limuzīnu Jāņu nakts krāsā". Kuru aktieri aizstāja dublieris-kaskadieris? 1

Kultūra
14. janvārī 05:26 2021. gada 14. janvārī 05:26
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Tieši pirms 40 gadiem, 1981. gada sākumā, Rīgas kinostudijā ritēja darbi, lai uz ekrāniem palaistu vienu no vispopulārākajām latviešu spēlfilmām – “Limuzīnu Jāņu nakts krāsā”. Pati filmēšana tobrīd jau bija beigusies. Šo gadu laikā ir publicēti neskaitāmi raksti un atmiņas, uzfilmētas intervijas, veiktas kinovēsturnieku ekspedīcijas par slavenās filmas uzņemšanu un likteņgaitām, ka šķiet – vairāk neko jaunu nevar uzzināt. Un tomēr var!

Cēsu autoinspektors – milicis, kuram piesējās Mirttante, stāsta, ko mēs vēl nezinām par “Limuzīnu Jāņu nakts krāsā”. Kuru aktieri aizstāja dublieris-kaskadieris?

Mazzināmus faktus par filmu atklājis tā laika autoinspektors Laimonis Pāže, kuru stāstījumu vēsturiskā īsfilmā uzņēmis alūksnietis Vilnis Blūms.

Milicijas kapteinis Laimonis Pāže, kurš filmas uzņemšanas laikā strādāja Cēsu Valsts autoinspekcijā (VAI) un bija uzņemšanas grupas tehniskais darbinieks, atklāj, kā toreiz tika organizēta ceļu satiksme un kā spēkratu – gan limuzīna, gan motocikla vadīšanas iemaņas apguva aktieri un ar kādām grūtībām viņiem bija jāsakaras. Jāteic, ka arī pats Pāže ir filmējies slavenajā kultā filmā. Viņš ir tas milicis, kuram Cēsu tirgus laukuma autostāvvietā “piesienas” Mirtas tante, kura stāsta, ka viņai “vse dokumenti v porjadke” (visi dokumenti kārtībā).

Pāže padomju laikā bija Cēsu rajona VAI priekšnieks, bet pēc valsts neatkarības atgūšanas jau vadīja Ceļu policijas Cēsu nodaļu, par ko saņēmis Valsts policijas nopelnu zīmi par mūža ieguldījumu ceļu satiksmes drošībā.

Sprēsliņu Viktoru no “Limuzīna Jāņu nakts krāsā” jeb Broņislavu Ružu nekādi nevarēja iemācīt braukt ar motociklu, tādēļ viņu filmā aizstāja dublieris – Cēsu milicis. (Foto: no izdevniecības Rīgas Viļņi arhīva)

Autoinspekcijas darbinieku viens no atbildīgākajiem uzdevumiem bija filmas galveno varoņu cīņa par Mirttantes limuzīnu ģimenes galvu – Tūteru Ērika (Uldis Dumpis) un Spērsliņu Viktora (Broņislava Ruža, 1928-2000), kā arī Uģa (Gundara Āboliņa) iemācīšana vadīt motociklu ar blakusvāģi. Kā atceramies, tad gan Tūteriem, gan Sprēsliņiem bija motocikli, bet Uģim vajadzēja Lāsmiņu vest uz Munameģi.

Saistītās ziņas

FOTO: tā tagad izskatās mājās, kur pirms teju 40 gadiem tika uzņemts "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" 14
Pārsteidzoši! Leģendārais „Limuzīns Jāņu nakts krāsā” agrāk un tagad. FOTO
Klajā nācis ar kinolentes tapšanas aizkulisēm papildināts filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" DVD. FOTO

Ja toreiz 20 gadus veco Gundaru Āboliņu braukt ar motociklu varēja iemācīt dienas laikā, un Pāže uzteic jaunā aktiera meistarību, jo vadīt motociklu ar blakusvāģi ir citādāk nekā bez tā, tad Broņislavu Ružu (filmā – Viktoru Sprēsliņu) nu nekādi nevarēja iemācīt savaldīt motociklu. Tādēļ viņu filmas epizodē, kurā viņš ar motociklu apdzina Ulda Dumpja vadīto limuzīnu Jāņu nakts krāsā, aizstāja dublieris kaskadieris – Cēsu milicis. Kad spēkrati jau nonāca Lejasciema Saknīšu sētsvidū (patiesībā – mājas pagalmā Cēsu rajona Raiskumā), aktieri Ružu uzsēdināja jau uz stāvoša motocikla un viņš no tā nokāpa it kā virtuozs motociklists, kurš tikko skriešanas sacensībās apsteidzis žigulīti.

Laimonis Pāže joprojām atceras "baigi kolosālo" laiku, kad piedalījās "Limuzīna Jāņu nakts krāsā" filmēšanā. (Foto: ekrānuzņēmums no video)

Tāpat Pāže atklāj, ka skati gan ar automašīnas, gan motocikla braukšanu pārfilmēti vairākas reizes un tā dēļ satiksme uz Cēsu apkārtnes ceļiem tika pat slēgta uz vairākām stundām.

Pēc atvaļināšanās no dienesta Ceļu policijā Laimonis Pāže kādus desmit gadus bija teorijas pasniedzējs Cēsu autoskolā “Janauto”, Jauns.lv pastāstīja autoskolas vadītājs Jānis Lācis. Tagad nopelniem bagātais autoinspektors jau vairākus gadus ir pensijā.

Žurnāls “Kino” 1981. gada martā raksta par norisēm “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” uzņemšanas laukumā. (Foto: periodika.lv)

Savulaik Cēsu jaunajiem autobraucējiem pie Pāžes varētu būt bijis interesanti mācīties. Kā Jauns.lv atklāja Lācis, pasniedzējs šad tad mēdzis atcerēties laiku, kad regulēja satiksmi ne tikai uz valsts autoceļiem, bet arī kinouzņemšanas laukumā.

Seko līdzi Jauns.lv Instagram kontam un nepalaid garām to, ko ir vērts zināt!  

Citi šobrīd lasa

Arī sākumskolās mācības no nākamās nedēļas notiks attālināti
Ar Covid-19 saistītie ierobežojumi būs spēkā līdz 7.februārim 17
VIDEO: Alekseja Navaļnija fonds publicē šokējošu video, kurā atklāts viss par "Putina pili" un korupciju Krievijā 24
Pievienot komentāru

«Пугачёва сказала, что это будет позор»: адвокат о суде Орбакайте за сына

Беременная Эмили Ратажковски снялась в «голом» бикини