foto: Agnese Zeltiņa
Izziņo Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominantus un programmu
Kultūra
2020. gada 8. oktobris, 11:50

Izziņo Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominantus un programmu

Jauns.lv

Šodien, 8. oktobrī, klātesot Latvijas Republikas kultūras ministram Naurim Puntulim, tika paziņoti šī gada Nacionālās kino balvas nominanti un izziņota programma.

Preses konferencē piedalījās arī Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma, Latvijas Kinemotogrāfistu Savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova, Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidente, “Lielā Kristapa” atlases komisijas pārstāve Aija Bērziņa un “Lielā Kristapa” producente Marta Bite.

“Lielā Kristapa” producente Marta Bite norādīja: “Ārkārtējā situācija ir ietekmējusi gan filmu uzņemšanu, gan filmu skatīšanos, grūti laiki ir kinoteātriem visā pasaulē, un mēs nezinām, kā attīstīsies situācija, tāpēc “Lielais Kristaps” šogad pārdzīvo. Mēs ceram, ka pasauli nepārņems mājoklī ar vebkameru radīts saturs, ko cilvēki vēro savos mazajos ekrānos. Mēs esam par kino, kas spēj vēstīt, iedvesmot un likt pārdzīvot, un ticam, ka labākā kino skatīšanās pieredze ir tieši kinoteātrī. Mēs ticam, ka filmu nozare un līdz ar to arī “Lielais Kristaps” šo pārbaudījumu pārdzīvos.”

Kultūras ministrs Nauris Puntulis: “Par spīti notiekošajam, kino nozarē notiek arī labas lietas, tostarp papildu, ārkārtas finansējums, kas ļaus realizēties visneiedomājamākajām idejām. Saku lielu paldies visiem kolēģiem, kuri dara visu, lai kino notiek.”

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma: “Kino nozarei, tāpat kā daudzām citām nozarēm, šīs ir bijis un joprojām ir sarežģīts gads. Tomēr tas ir bijis un joprojām ir intensīvs laiks - jau no vasaras vidus atsākās aktīvs darbs filmēšanas laukumos. Jau nofilmētas vairākas spēlfilmas (“Tizlenes”, “Mīlulis”, “Samuela ceļojums”), sākta vairāku filmu (“Mātes piens”, “Jumprava – lielais notikums”) filmēšana. Par spīti pandēmijai tiek īstenoti arī vairāki apjomīgi ārvalstu filmu projekti, kuros piedalās Latvijas profesionāļi. Šādā sarežģītā gadā nozares sasniegumu, proti, filmu vērtējums, ir tikpat būtisks kā citus gadus un pat vēl būtiskāks. Katrai balvai - arī “Lielajam Kristapam” - ir potenciāls veicināt filmu atpazīstamību, kas ir īpaši nozīmīgi gadā, kad teju pusgadu nefunkcionēja kinoteātri. Šis ir laiks, kad Latvijas kino nozarei ir nepieciešams skatītāju atbalsts – skatieties Latvijas filmas un jo īpaši Lielajam Kristapam nominētās filmas!

Tomēr šogad Latvijas filmu nozare ir saņēmusi gan īpašu atbalstu - ārkārtas finansējumu, gan apguvusi prasmes rīkot kino festivālus arī tiešsaistes platformās. Arī daļa no “Lielā Kristapa” filmu programmas - dokumentālās filmas - būs pieejam portālā www.filmas.lv – bez maksas un visā Latvijā.”

Kinematogrāfistu Savienības priekšsēdētāja Ieva Romanova: “Lai arī šogad filmu veidošanu un īpaši skatīšanos kavēja pandēmija, esmu priecīga par to, ka filmdari nepadodas un mums ir spēcīga un interesanta programma. Paldies par neatlaidību un izturību! Festivāla laikā mūs gaida arī vairākas filmu pirmizrādes. Bet balvas par mūža ieguldījumu laureāts šogad ir izcilais kinooperators un pedagogs, Latvijas Kultūras akadēmijas goda profesors Kalvis Zalcmanis. Viņš bija viens no Filmu nozares apmācību programmas dibinātājiem un veidotājiem. Mūsu kinooperatoru nu jau vidējā paaudze ir viņa audzēkņi, un Meistara pieredze un uzstādītie kvalitātes kritēriji ir redzami viņu darbos – mūsu filmās, kurās “bilde” ir patiesi laba.” Goda seanss notiks 13. novembrī sadarbībā ar Valsts Kinofonofotodokumentu arhīvu un tajā izrādīs trīs filmas, kurām Kalvis Zalcmanis ir operators: “Džemma” (1986, režisore Laima Žurgina), “Virsdiriģenti” (1985, režisors Ansis Epners) un “Mūžs” (1972, režisors Hercs Franks).

Latvijas Kinoproducentu asociācijas prezidente, “Lielā Kristapa” atlases komisijas pārstāve Aija Bērziņa: “Gribu paust prieku arī no kino veidotāju puses, ka “Lielais Kristaps” notiks. “Lielais Kristaps” ir svētki arī pašiem kino veidotājiem, kad varam redzēt, kas padarīts, un izdarām secinājumus. Šogad nominantu saraksts ļoti labi parāda situāciju, kādā atrodamies - tika pieteiktas vien 63 filmas, un tas saistīts ar kovid un finansējuma kritumu pēc simtgades programmas. Lielākais izaicinājums bija nominācijā “Labākā aktrise”, jo vērtētāji secināja, ka trūkst sieviešu lomu atveidotāju.”

“Lielo Kristapu” šogad atklās ar Mārtiņa Grauda filmu “Koku opera”, kas ir Annas Ķirses laikmetīgā opera Somijas mežos. Kā ierasts, “Lielā Kristapa” programmā iekļautas arī pirmizrādes. 13. novembrī pirmizrādi svinēs Ivo Brieža dokumentālā filma “Homo Sovieticus”, kas ir pētījums par mūsu kopīgo vēsturi vēlīnajos padomju gados, un 14. novembrī - jaunākas režisoru paaudzes režijas kopdarbs - dokumentālā filma “Klātbūtne” (režisori Liene Linde un Armands Začs) atklāj dažādu sieviešu pieredzi un pārdomas grūtniecības laikā.

Nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums “Lielais Kristaps” šogad norisināsies no 12. līdz 15. novembrim. Tas ir nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums, kas dod iespēju vienkopus redzēt un profesionāli izvērtēt Latvijas jaunākās filmas, kā arī godināt Latvijas kino tradīcijas. 2016. gadā “Lielais Kristaps” ieguvis Nacionālās balvas statusu, un šogad balvas pasniegs 32. reizi. Filmas būs iespējams skatīties kinoteātrī “Splendid Palace”, Tallinas ielas kvartālā un tiešsaistē - www.filmas.lv.

Galvenais “Lielā Kristapa” notikums - balvu pasniegšanas ceremonija notiks svētdien, 15. novembrī. Svinīgo ceremoniju, kurā tiks pasniegtas balvas labākajām filmām un filmu nozares profesionāļiem, kā arī īpašās žūrijas un sadarbības partneru balvas, tajā skaitā Latvijas Mobilā telefona balvu labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai 2500 eiro apmērā, skatītāji varēs vērot Latvijas televīzijas tiešraidē.

“Lielā Kristapa” programmā iekļautas gan filmas, kas kinoteātros jau izrādītas vai vēl joprojām tiek rādītas, gan arī pirmizrādes. Arī Kalvim Zalcmanim veltītā retrospektīvā programma būs skatāma gan klātienē, gan tiešsaistē - www.filmas.lv. Kā allaž, būs iespējams tikties ar filmu autoriem, atsevišķs seanss paredzēts pašiem mazākajiem skatītājiem (sestdienas, 14. novembra, rītā). Skatītājiem par savu mīļāko filmu būs iespēja nobalsot portālā “LSM” no 22.oktobra līdz 12.novembrim.

Nacionālās kino balvas “Lielais Kristaps” nominanti

Balva par mūža ieguldījumu filmu mākslā tiks pasniegta Kalvim Zalcmanim

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS SPĒLFILMA

Dvēseļu putenis - Kultfilma, producenti Inga Praņevska, Dzintars Dreibergs

Ko zina Klusā Gerda - Nida Filma, producents Jevgeņijs Paškēvičs, kopprod. Studija Lokomotīve

Pilsēta pie upes - Ego Media, producents Guntis Trekteris, kopprod. 8Heads Productions (Čehija), Artbox (Lietuva)

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA

Katra diena simtgadē. Gadalaiki - Sibīrijas Bērni, producente Dzintra Geka

Klātbūtne - Ego Media, producents Guntis Trekteris

Valkātājs - Dokumentālists, producenti Ivars Zviedris, Marta Bite

LABĀKĀ PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLĀ FILMA

Afigenna - Dokumentālists, producents Ivars Zviedris

Mans mīļais Don - Raccoon Hands Productions, producents Pauls Dombrovskis

Pārgājiens'44 - Tritone Studio, producente Zane Sietniece, kopprod. Latvijas Televīzija

Pirmais tilts - Kompānija Hargla, producente Laila Pakalniņa

LABĀKĀ ANIMĀCIJAS FILMA

Gulbju jaunava - Air Productions, producente Līga Gaisa

Mans mīļākais karš - Bivrost Film, Ego Media, producenti Trond Jacobsen, Guntis Trekteris

Visi mani draugi ir miruši - VFS Films, producents Uldis Cekulis

LABĀKĀ DEBIJAS FILMA

Dainu kamermistērija "Es, karā aiziedams..." - režisors Aleksandrs Okonovs, Lauska, producente Aiga Bokanova

Maiņa - režisors Reinis Kalviņš, Mistrus Media,, producents Gints Grūbe, kopprod. Picture House

Skaistai būt - režisore Andra Doršs, Epata Studio, producente Antra Gaile, kopprod. Latvijas Televīzija

LABĀKĀ STUDENTU FILMA

Divas strīpiņas - režisore Alise Zariņa, Latvijas Kultūras akadēmija

Novirze - režisore Kate Rasa Ozola, Latvijas Mākslas akadēmija

Sapņu pavasaris - režisore Rūta Znotiņa, Latvijas Kultūras akadēmija

Suspensija Prima - režisors Georgs Harijs Āva, Latvijas Mākslas akadēmija

Šambala - režisors Kristaps Opincāns, Latvijas Kultūras akadēmija

Labākais scenārijs

Ilze Burkovska-Jakobsena (Mans mīļākais karš)

Boriss Frumins, Dzintars Dreibergs (Dvēseļu putenis)

Viesturs Kairišs (Pilsēta pie upes)

Labākā spēlfilmas režija

Dzintars Dreibergs (Dvēseļu putenis)

Viesturs Kairišs (Pilsēta pie upes)

Jevgeņijs Paškevičs (Ko zina Klusā Gerda)

Labākais operatora darbs spēlfilmā

Gints Bērziņš (Pilsēta pie upes)

Valdis Celmiņš (Dvēseļu putenis)

Džordžs Čipers-Lillemarks / George Chiper-Lillemark (Maiņa)

Andrejs Rudzāts (Ko zina Klusā Gerda)

Labākais aktierdarbs galvenajā lomā

Oto Brantevics (Dvēseļu putenis)

Agnese Cīrule (Pilsēta pie upes)

Andris Keišs, Jānis Skutelis, Egons Dombrovskis (nominēti kā ansamblis; Kino un mēs)

Edgars Ozoliņš (Maiņa)

Dāvis Suharevskis (Pilsēta pie upes)

Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā

Gundars Āboliņš (Pilsēta pie upes)

Jozs Budraitis / Juozas Budraitis (Pilsēta pie upes)

Brigita Cmuntova / Brigita Cmuntová (Pilsēta pie upes)

Gatis Gāga (Ko zina Klusā Gerda)

Inese Pudža  (Ko zina Klusā Gerda)

Labākais mākslinieka darbs

Ieva Jurjāne (Pilsēta pie upes)

Jurģis Krāsons (Ko zina Klusā Gerda)

Juris Žukovskis (Dvēseļu putenis)

Labākais kostīmu mākslinieka darbs

Liene Dobrāja (Maiņa)

Keita (Ko zina Klusā Gerda)

Rūta Kuplā, Agne Rimkute / Agnė Rimkutė (Pilsēta pie upes)

Sandra Sila (Dvēseļu putenis)

Labākais grima mākslinieka darbs

Dzintra Bijubena (Dvēseļu putenis)

Beata Rjabovska (Pilsēta pie upes)

Ilze Trumpe (Ko zina Klusā Gerda)

Labākā dokumentālās filmas režija

Liene Linde, Armands Začs (Klātbūtne)

Matīss Kaža (Klejotāji)

Laila Pakalniņa (Pirmais tilts)

Ivars Zviedris (Afigenna)

Labākais operatora darbs dokumentālajā filmā

Gints Bērziņš (Pirmais tilts)

Aleksandrs Grebņevs (Klejotāji)

Viktors Grībermans, Aivars Lubānietis (Katra diena simtgadē. Gadalaiki)

Haralds Ozols, Ivars Zviedris (Valkātājs)

Labākā animācijas filmas režija

Ilze Burkovska-Jakobsena (Mans mīļākais karš)

Nils Skapāns, Anna Zača (Visi mani draugi ir miruši)

Kārlis Vītols (Gulbju jaunava)

Labākais animācijas mākslinieka darbs

Kristīne Jurjāne, Toms Burāns (Māsiņas Puteklītes)

Sveins Nīhuss / Svein Nyhus, Krišjānis Ābols, Laima Puntule (Mans mīļākais karš)

Kārlis Vītols (Gulbju jaunava)

Labākā mūzika

Kārlis Auzāns (Mans mīļākais karš)

Juste Janulīte / Justė Janulytė, Juris Vaivods (Pilsēta pie upes)

Lolita Ritmanis (Dvēseļu putenis)

Labākā skaņu režija

Ernests Ansons (Mans mīļākais karš)

Ludvīks Bohadlo / Ludvík K. Bohadlo, Roberts Slezaks / Robert Slezák (Pilsēta pie upes)

Anrijs Krenbergs (Ko zina klusā Gerda)

Aleksandrs Vaicahovskis (Dvēseļu putenis)

Labākā montāžas režija

Gatis Belogrudovs (Dvēseļu putenis)

Armands Začs (Pilsēta pie upes)

Madara Didrihsone, Andra Doršs, Arta Ģiga, Armands Zvirbulis (Katra diena simtgadē. Gadalaiki)

LIELĀ KRISTAPA NOMINĀCIJU STATISTIKA

PILNMETRĀŽAS SPĒLFILMAS

Pilsēta pie upes (15)

Labākā pilnmetrāžas spēlfilma, Labākais scenārijs, Labākais spēlfilmas režija, Labākais operatora darbs spēlfilmā, Labākais mākslinieka darbs, Labākais kostīmu mākslinieka darbs, Labākais grima mākslinieka darbs, Labākā mūzika, Labākā skaņu režija, Labākā montāžas režija, Labākais aktierdarbs galvenajā lomā (Agnese Cīrule), Labākais aktierdarbs galvenajā lomā (Dāvis Suhareckis), Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā (Gundars Āboliņš), Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā (Juozas Budraitis), Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā (Brigita Cmuntova)

Dvēseļu putenis (11)

Labākā pilnmetrāžas spēlfilma, Labākais scenārijs, Labākais spēlfilmas režija, Labākais operatora darbs spēlfilmā, Labākais mākslinieka darbs, Labākais kostīmu mākslinieka darbs, Labākais grima mākslinieka darbs, Labākā mūzika, Labākā skaņu režija, Labākā montāžas režija, Labākais aktierdarbs galvenajā lomā (Oto Brantevics)

Ko zina Klusā Gerda (9)

Labākā pilnmetrāžas spēlfilma, Labākais spēlfilmas režija, Labākais operatora darbs spēlfilmā, Labākais mākslinieka darbs, Labākais kostīmu mākslinieka darbs, Labākais grima mākslinieka darbs, Labākā skaņu režija, Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā (Gatis Gāga), Labākais aktierdarbs otrā plāna lomā (Inese Pudža)

Maiņa (4)

Labākais operatora darbs spēlfilmā, Labākais kostīmu mākslinieka darbs, Labākais aktierdarbs galvenajā lomā (Edgars Ozoliņš), Labākā debijas filma 

Kino un mēs (1)

Labākais aktierdarbs galvenajā lomā (ansamblis - Andris Keišs, Jānis Skutelis, Egons Dombrovskis)

PILNMETRĀŽAS DOKUMENTĀLAS FILMAS

Katra diena simtgadē. Gadalaiki (3)

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, Labākais operatora darbs dokumentālajā filmā Labākā montāžas režija

Klātbūtne (2)

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, Labākā dokumentālās filmas režija

Valkātājs (2)

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma, Labākais operatora darbs dokumentālajā filmā

Klejotāji (2)

Labākā dokumentālās filmas režija, Labākais operatora darbs dokumentālajā filmā

ĪSMETRĀŽAS DOKUMENTĀLAS FILMAS

Pirmais tilts (3)

Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma, Labākā dokumentālās filmas režija, Labākais operatora darbs dokumentālajā filmā

Afigenna (2)

Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma, Labākā dokumentālās filmas režija

Mans mīļais Don (1)

Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma

Pārgājiens’44 (1)

Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma

Dainu kamermistērija "Es, karā aiziedams..." (1)

Labākā debijas filma

Skaistai būt (1)

Labākā debijas filma

ANIMĀCIJA

Mans mīļākais karš (6)

Labākā animācijas filma, Labākais scenārijs, Labākā animācijas filmas režija, Labākais animācijas mākslinieka darbs, Labākā mūzika, Labākā skaņu režija

Gulbju jaunava (3)

Labākā animācijas filma, Labākā animācijas filmas režija, Labākais animācijas mākslinieka darbs

Visi mani draugi ir miruši (2)

Labākā animācijas filma, Labākā animācijas filmas režija

Māsiņas Puteklītes (1)

Labākais animācijas mākslinieka darbs

STUDENTU FILMU KONKURSS

Labākā studentu filma

Divas strīpiņas

Novirze

Sapņu pavasaris

Suspensija Prima

Šambala