Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Tas dotu sabiedrībai signālu, ka jāsāk vairāk slimot - Kariņš skeptisks par Lietuvā un Igaunijā jau pieņemto ideju
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (Foto: LETA)

Tas dotu sabiedrībai signālu, ka jāsāk vairāk slimot - Kariņš skeptisks par Lietuvā un Igaunijā jau pieņemto ideju 5

Sabiedrība
11. septembrī 13:12 2020. gada 11. septembrī 13:12 | Papildināts, 11. septembrī 14:51
  Jauns.lv / LETA
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir skeptisks par ideju pārskatīt kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju.

Piektdien preses konferencē Kariņš uzsvēra, ka Latvijas valdība līdz šim ir ieklausījusies ekspertu ieteikumos, kā rezultātā valstī patlaban ir viens no zemākajiem Covid-19 inficēšanās rādītājiem pasaulē.

Vienlaikus premjers pauda skepsi par iespēju palielināt kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju, jo tādējādi valdība dotu signālu sabiedrībai, ka "Latvijā jāsāk vairāk slimot". "Tas ir lēmums, kam neesmu gatavs, ja vien pretī nebūs citi ierobežojoši pasākumi. Nedomāju, ka sabiedrība ir gatava atļaut vairāk ieceļot Latvijā, tajā pašā laikā mums pašiem atņemot rīcības brīvību," uzsvēra Kariņš.

Vienlaikus premjers piebilda, ka gadījumā, ja eksperti argumentēs par labu kumulatīvā saslimstības robežkritērija maiņai, tad viņš būs gatavs šajā viedokļi ieklausīties, bet līdz šim neviens eksperts šādu piedāvājumu nav izteicis.

Zināms, ka Lietuva no nākamās nedēļas paaugstinās 14 dienu kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju, pēc kura, iebraucot no attiecīgās valsts, jāievēro obligāta pašizolācija, piektdien preses konferencē paziņojis veselības ministrs Aurēlijs Verīga.

Šis robežkritērijs, sākot ar pirmdienu, 14.septembri, tiks paaugstināts no pašreizējiem 16 līdz 25 inficēšanās gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju. "Tas nozīmē, ka šodien, apstiprinot [jaunā koronavīrusa] nopietnāk skarto valstu sarakstu, mēs balstīsimies ne vairs uz robežkritēriju 16, bet gan 25," norādījis ministrs.

Arī Igaunijas valdība pieņēmusi lēmumu no nākamās nedēļas sākuma paaugstināt brīvas pārvietošanās robežkritēriju Latvijai, Lietuvai un Somijai līdz 25, piektdien paziņojis valdības preses dienests.

Kā sociālajos medijos norādījis ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, Igaunija šonedēļ izteikusi tādu ierosinājumu Latvijai, Lietuvai un Somijai un abas pēdējās valstis uz to atsaukušās, bet Latvija paturējusi līdzšinējo rādītāju - 16 inficēšanās gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju divu nedēļu laikā.

"Ņemot vērā koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaitu Igaunijā, jādomā, ka ceļotājiem no Igaunijas, kas dodas uz Latviju, no rītdienas būs nepieciešama karantīna, izņemot Valgas un Valkas iedzīvotājus, tranzīta pasažierus un cilvēkus, kuri dodas darbā," viņš piebildis.

Reinsalu pateicies Lietuvas un Somijas valdībām par lēmumu palielināt robežkritēriju, lai gan saslimstība Igaunijā ir augstāka nekā abās šajās valstīs, un izteicis atzinību arī Latvijas valdībai, kas pēc Igaunijas lūguma pieļāvusi svarīgu izņēmumu.

Tikmēr Lietuvas veselības ministrs izteicies, ka ar Latviju par šo jautājumu vēl norisinās sarunas.

14 dienu kumulatīvais inficēšanās gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju 11.septembrī Lietuvā saskaņā ar Nacionālā sabiedrības veselības centra (NVSC) datiem ir 15,5, savukārt Igaunijā, pēc Veselības departamenta informācijas, - 21,75.

Tāpat vēstīts, ka ar tādu pašu priekšlikumu Latvijas kontekstā ir nācis klajā Latvijas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV), pamatojot to ar faktu, ka stingrie pasākumi Covid-19 vīrusa ierobežošanai šogad negatīvi ietekmējuši praktiski visas tautsaimniecības nozares.

Rosinājumam kategoriski iebildusi veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs profesors Ģirts Briģis pauda, ka būtiski ir ņemt vērā katras atsevišķās valsts konkrēto "izejas situāciju". Piemēram, Spānijā, kur divu nedēļu kumulatīvā saslimstība ar Covid-19 pārsniedz 200, 25 saslimšanas gadījumi ir ļoti labs rādītājs, tomēr, lemjot par labu šādam ierosinājumam, tiek ignorēta reālā situācija Latvijā, kur kumulatīvā saslimšana divās nedēļās uz 100 000 iedzīvotāju ir 4,7.

"Latvijai ir vieni no zemākajiem rādītājiem Eiropā, un, ja pieņem lēmumu paaugstināt no 16 uz 25 gadījumiem, tas ir ārkārtīgi straujš un liels pieaugums. Tas varētu būt jēgpilni citās Eiropas valstīs, kur saslimstība ar Covid-19 ir augsta, bet Latvijas gadījumā tas nebūtu attaisnojams," norādīja Briģis, piebilstot, ka šāds lēmums var radīt riskus Latvijas sabiedrībai.

Citi šobrīd lasa

Brižita Makrona pirms viesošanās Latvijā pārsteidz ar negaidītu atzīšanos 9
Ādažos izsludināta ārkārtas situācija - brūk Gaujas aizsargdambis 5
Amerikāņu aktrise Amanda Seifrīda kļuvusi par māmiņu jau otram bērniņam
Skatīt visus komentārus

Стало известно, как Джоли отомстила Питту после отдыха с новой подругой

«Ею мужчины пользовались, а она меня берегла»: Владимир Конкин о погибшей дочери