Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Telts Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, kur iespējams nodot Covid-19 analīzes. (Foto: Evija Trifanova/LETA)

Infektoloģe prognozē, ka šovasar Latvija no Covid-19 "veiksmīgi izkulsies", bet nākamā ziema būs ļoti grūta 7

Sabiedrība
2020. gada 30. aprīlī 10:26 2020. gada 30. aprīlī 10:26
  Jauns.lv / LETA
Nākamā ziema saistībā ar Covid-19 izplatību būs grūta, šādu viedokli pauda Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, infektoloģe Indra Zeltiņa.

Zeltiņas vērtējumā, pašlaik Covid-19 izplatība Latvijā ir samērā zema. "Latvija savā ziņā ir veiksmes stāsts, taču situācija ir duāla," komentēja ārste.

Pēc Zeltiņas domām, vasarā Latvija varētu "veiksmīgi izkulties", taču problēma atkal aktualizēsies rudenī un it īpaši ziemā, kad paralēli cirkulēs arī sezonālā gripa. "Nākamā ziema būs ļoti grūta," pieļāva medicīnas speciāliste.

Ārste, vērtējot iespējas saistībā ar Covid-19 pandēmiju noteiktos ierobežojumus, uzsvēra, ka tos izvērtē komanda Veselības ministrijas vadībā. Viņasprāt, svarīgi ir salīdzināt Latvijas un citu valstu situāciju. Ir skaidrs, ka mācību gads šogad neatsāksies, taču grūti prognozēt, kādi būs lēmumi pēc 12.maija, kas ir noteikts kā ārkārtējās situācijas beigu termiņš, komentēja Zeltiņa.

Latvijā tiek pakāpeniski atjaunoti medicīnas ambulatorie pakalpojumi, jo citas hroniskās saslimšanas nav pazudušas, atzīmēja ārste.

Viņa stāstīja, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikā, kas ir viņas darba vieta, arī ārkārtējā situācijā tika turpināta hronisko pacientu ārstēšana, tostarp, izrakstot kompensējamo zāļu receptes un sniedzot attālinātās konsultācijas.

Pašlaik esot grūti prognozēt, vai ierobežojumi ārkārtējās situācijas laikā varētu būt palielinājuši ielaisto slimību gadījumu skaitu. Pēc Zeltiņas domām, tā būtu spekulēšana, jo šādi dati netiek apkopoti, un ierobežojumu laiks nav bijis garš.

"Šajā situācijā savu devumu sajutuši ģimenes ārsti," pauda ārste, skaidrojot, ka gadījumos, kad tas bijis iespējams, tieši ģimenes ārsti atrisinājuši pacientu problēmsituācijas, lai gan ikdienā, iespējams, šis pacients tiktu sūtīts pie cita speciālista vai arī stacionēts.

Kā vēstīts, trešdien Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē veselības ministre Ilze Viņķele (AP) arī sacīja, ka Latvijas eksperti un Pasaules veselības organizācijas speciālisti prognozē, ka otrais Covid-19 vilnis ir sagaidāms šī gada rudenī, vienlaikus ar gripas sezonu.

"Vasara mums ir iedota sagatavošanās laikam, lai rudenī mēs būtu pielāgoti sadzīvošanai ar Covid-19 uz ilgāku laiku," sacīja Viņķele.

Pēc ministres vārdiem, speciālistiem bažas raisa fakts, ka rudenī sākas arī gripas sezona, kas nozīmētu, ka būs jāierobežo divu infekciozu slimību izplatība.

Arī  Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis norādījis - ja vasarā varētu būt vērojama situācijas uzlabošanās, tad nākamā ziema pēc lielas daļas zinātnieku paustā varētu būt vēl grūtāka, tāpēc nepieciešami nevis īstermiņa, bet ilgtermiņa risinājumi Covid-19 ierobežošanai.

Citi šobrīd lasa

"Mēs, latvietes, jau esam mazliet matriarhāts!" Lelde Vikmane kopā ar vīru francūzi pārcēlusies uz Rīgu
Izdevies lokalizēt septiņus hektārus lielo meža ugunsgrēku Jaunciemā
VIDEO: Ventspils novadā motociklists traucas ar 204 km/h 8
Skatīt visus komentārus

Сутки душили полотенцем, четыре раза терял сознание: гражданина Латвии похитили и пытали в Киеве 2

Тайна за семью печатями: предполагаемые любовницы принца Уильяма