Kas drīkst ienākt jūsu mājā, un kā cilvēki jāpārbauda, lai neiekristu krāpnieku nagos
Diemžēl nereti ir gadījumi, kad, uzdodoties par dažādu dienestu pārstāvjiem, dzīvokļos iekļūst noziedznieki, un sevišķi cieš seniori. Ļaundari parasti uzdodas par Latvijas gāzes, namu pārvaldes vai sociālajiem darbiniekiem.
Kuru dienestu pārstāvjiem ir tiesības pieprasīt ielaist viņus mājoklī, kā pārliecināties, ka viņi ir tie, par kuriem uzdodas, un ko drīkst darīt apskates laikā?
Valsts un pašvaldības policija
Šo dienestu darbību attiecībā uz iekļūšanu privātīpašumā nosaka likums Par policiju, kurā uzskaitīti gadījumi, kad var lūgt pieeju mājoklim un tā iemītniekiem.
Pirmām kārtām tas var notikt, ja policijas darbinieku rīcībā ir informācija par dzīvoklī notiekošām nelikumīgām darbībām, pastrādātu noziegumu vai draudiem kādas personas veselībai vai dzīvībai.
Policijas ierašanos var sagaidīt arī kriminālprocesuālas darbības ietvaros, kad tiek veikta dzīvesvietas kratīšana, aizdomās turamo meklēšana vai iespējamu liecinieku aptaujāšana.
Ja policijai būs pamatotas aizdomas, ka dzīvoklī ir kāda no minētajām situācijām, un durvis netiks atvērtas, tās ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieka palīdzību uzlauzīs. Rezultāts – būs sabojātas durvis, un iespējams arī administratīvais sods par nepakļaušanos policijas darbinieka likumīgajai prasībai. Šādos gadījumos policijai ir tiesības veikt mājokļa apskati.
Tas var notikt arī situācijās, kad policiju izsaukuši kaimiņi, kuri ir dzirdējuši ikdienai neraksturīgus trokšņus vai redzējuši, viņuprāt, kaut ko aizdomīgu. Policija var arī ierasties pēc sūdzības par pārāk skaļas mūzikas spēlēšanu vai skaļu ģimenes skandālu gadījumā. Šajā gadījumos, visticamāk, policijas darbinieks ar jums aprunāsies, neieejot dzīvoklī vai pat caur durvīm, protams, ja vien neskanēs bērnu vai sieviešu raudas.
Jums ir tiesības pieprasīt policijas darbiniekam uzrādīt dienesta apliecību, kurā ir viņa fotogrāfija, vārds, uzvārds, ieņemamais amats, dienesta pakāpe, apliecības numurs un tās derīguma termiņš. Ja ir vēl kādas pamatotas aizdomas, var lūgt policistam uzgaidīt, piezvanīt uz 110 un noskaidrot viņa identitāti.
Tomēr situācijās, kas prasa ātru rīcību, likumsargi pie sliekšņa negaidīs. Ja jums sirdsapziņa tīra, tad arī nav no kā baidīties, jo par noziedzniekiem policistu formās nav dzirdēts ilgi.
Policistu palīdzību iekļūt privātā teritorijā var lūgt ari Pārtikas un veterinārā dienesta, Valsts vides dienesta un būvvaldes darbinieki.
Ugunsdzēsības dienests
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvji jūs traucēs tikai situācijās, kad mājā būs izcēlies ugunsgrēks, notiek gāzes vai tvana gāzes noplūde vai tad, kad kaut kas slikts var notikt ar nama konstrukcijām. Visos šajos gadījumos ir nepieciešama steidzama mājas iedzīvotāju evakuācija. VUGD darbinieks vienmēr būs formastērpā, un, visticamāk, mājas tuvumā būs operatīvā transporta līdzeklis.
Lai pārliecinātos par iedzīvotāju drošību, VUGD (piemēram, vai ugunsgrēka gadījumā aizslēgtā dzīvoklī nav palicis bērns) ir tiesības uzlauzt durvis. Šādā situācijā no garnadžiem var nebaidīties, jo ugunsgrēku vietas uzrauga arī policijas darbinieki.
Ugunsdzēsības inspektori var ierasties arī uzraudzības vizītēs, parasti piesakot tās iepriekš, un to laikā viņiem ir tiesības veikt video vai foto uzņemšanu. Arī šajā gadījumā inspektoram obligāti jābūt formā un ar dienesta apliecību.
Šādas pārbaudes var notikt tikai ar VUGD lēmumu un pamatojoties uz likumu par ugunsdrošību. Par inspektora neielaišanu īpašumā ir paredzēts administratīvais sods – fiziskai personai no 70 līdz 700 eiro, juridiskai – no 350 līdz 7000 eiro.
Namu apsaimniekotāji
Iedzīvotāju attiecības ar apsaimniekotāju nosaka Dzīvokļa īpašuma likums, kurā ir noteikti dzīvokļa īpašnieka pienākumi, kas paredz “nodrošināt iespēju dzīvokļu kopības vai pārvaldnieka speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķu īpašumu”.
Lielo namu apsaimniekošanas uzņēmumu pārstāvji īpašumā var vēlēties iekļūt šādās situācijās:
- lai pārbaudītu īpašumā esošo mēraparātu un skaitītāju tehnisko stāvokli un to rādījumus;
- lai veiktu plānotos darbus, kas saistīti ar ūdens un apkures stāvvadu nomaiņu (ja tam piekrituši visi iedzīvotāji);
- avārijas gadījumos, piemēram plīsušu ūdens vai apkures cauruļu gadījumā;
- situācijā, ja mājā notiek iedzīvotāju rakstveida aptauja.
Arī namu apsaimniekotāju, vismaz Rīgas namu pārvaldnieka, pārstāvji būs formas darba tērpos, bet darba apliecībām jābūt visu apsaimniekotāju pārstāvjiem.
"Gaso" un Sadales tīkls
Šo dienestu pārstāvjiem saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ir tiesības brīvi piekļūt attiecīgā enerģijas veida skaitītājiem. Ja šo dienestu pārstāvji vizītē ierodas laikā pulksten no 8 līdz 21, durvis viņiem ir jāatver.
Parasti kārtējās pārbaudes vizītes gan dienesti iepriekš piesaka, un arī šo struktūru pārstāvji vienmēr ir formās un ar darba apliecībām. Ekstremālā situācijā, kad mājā konstatēta gāzes noplūde, dzīvokļa īpašniekam nav tiesību Gaso darbinieku neielaist īpašumā, jo tas var apdraudēt visu mājas iemītnieku drošību. Ja tā notiek, tiek pieaicināti policijas un VUGD darbinieki un durvis uzlauž.
Ja ir aizdomas par nelikumīgām darbībām (nelegāls pieslēgums, elektrības zagšana), dienestu pārstāvji var ierasties arī ārpus kārtas. Atsakoties šādā situācijā viņus ielaist īpašumā, šīs aizdomas tikai pastiprinās, un nākamā vizīte jau būs kopā ar policiju.
Rīgas ūdens un Rīgas siltuma darbinieki uz dzīvokļiem vairs neiet, jo viņi savu produktu piegādā tikai līdz ēkas ārsienai vai kopējam siltummezglam.
Tiesu izpildītāji
Tiesu izpildītāji, pildot savus pienākumus par līdzekļu piedziņu, var ierasties konkrēta parādnieka mājā, lai pārliecinātos, vai īpašumā ir kādas mantas, kuras iespējams realizēt parāda atgūšanai. Arī tiesu izpildītājs uzrādīs dienesta apliecību, uz kuras ir tieslietu ministra paraksts un būs norādīti tiesu izpildītāja personas dati.
Apzinīgam tiesu izpildītājām būs līdzi arī dokuments, kas apliecinās viņa tiesības veikt līdzekļu piedziņu. Mājokļa īpašniekam ir jāpakļaujas tiesu izpildītāja prasībai veikt apskati, jo pretējā gadījumā nākamā vizīte jau būs policijas un VUGD pavadībā. Ja parādnieks nepilda tiesu izpildītāja prasību, amatpersonai ir tiesības vērsties tiesā, kuras ziņā ir piespriest sodu.
Sociālie darbinieki
Sociālie darbinieki nekad un nekur neierodas paši uz savu galvu. Vizītes notiek tikai divos gadījumos:
- ja sociālais darbinieks kādu laiku jau palīdz konkrētam cilvēkam un ierodas pie viņa saskaņotos laikos;
- ja palīdzību lūdz kāda cilvēka radinieki un tā ir pirmreizējā vizīte, sociālais darbinieks pie potenciālā klienta centīsies ierasties kopā ar kādu radinieku.
Arī sociālajiem darbiniekiem vienmēr līdzi būs darba apliecība, un viņam arī nav tiesību prasīt naudu par savu vizīti vai kāda pakalpojuma sniegšanu. Par sociālā darbinieka identitāti var pārliecināties, piezvanot pa telefonu 80005050.
Lēmums, ko darīt ar visiem pārējiem – kartupeļu un citu preču piedāvātājiem, ticības sludinātājiem vai cilvēkiem ar iemeslu “es gribu tikai pajautāt” –, jāpieņem pašam. Un labāk vispirms ar viņiem parunāt caur slēgtām vai tikai pavērtām durvīm.