Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Rūķis Taustiņš un Čučumuižas rūķu Krustmāmiņa. (Foto: Juris Rozenbergs)

Leģendārās "Čučumuižas" radītāji nonākuši neapskaužamā situācijā: mākslinieku pāris netiek atpakaļ uz Latviju 3

Ziņas
24. martā 04:19 2020. gada 24. martā 04:19
  Dace Ezera | Kas Jauns Avīze
Mārupieši aktrise un dzejniece Kristīne Dina Bitēna un komponists Atvars Sirmais tagad iestrēguši Anglijā. Mazajiem skatītājiem Latvijā viņi visvairāk pazīstami ar Čučumuižas rūķiem, pieaugušie viņus zina pēc tematiskajiem koncertiem.

Pāris arī bieži dodas koncertēt uz ārzemēm, pēdējais brauciens bija uz Pīterboro Anglijā – uzstāties vietējās Latviešu biedrības desmitgades koncertā.

Brīvmāksliniekiem skarba situācija

Un tad sākās jezga ar robežu slēgšanu,"airBaltic" reisos uz Latviju vienam cilvēkam biļete maksāja simtos eiro, mākslinieku pāris to nevarēja atļauties un ir iestrēguši britu karalistē.

“Mums dzīve tiešām ir uz riteņiem, bet nebija šoreiz plānots palikt ilgāk. Drīzāk plānojām braukt šurpu turpu, jo Atvars šobrīd arī ārstējas Anglijā (ne no koronavīrusa – Red.),” "Kas Jauns Avīzei" teic Kristīne.

Vīruss viņu tik ļoti nebaida, vairāk sekas – kā tas ietekmēs ekonomisko situāciju: “Mums Latvijā bija paredzēti koncerti. Visus pasākumus atceļ, un māksliniekiem tā ir katastrofa. Kādam ražošanas uzņēmumam varbūt tiks segti zaudējumi, bet kā lai jūtas brīvmākslinieki? Situācija ir neapskaužama.”

Pīterboro vēl pietiek Latvijas preču

Pīterboro ir ap 20 000 iedzīvotāju, no kuriem vairāki tūkstoši ir latvieši. Pilsētā viss esot mierīgi, tikai ielas tukšas, it kā visi iedzīvotāji būtu izbraukuši brīvdienās.

“Lielveikalu plaukti gan strauji tukšojas – dažos preces pat dod ar normu, pa divām pakām katru produktu. Lietuviešu un poļu veikalos gan vēl ir bagātība preču klāstā, ir daudz Latvijas ražojumu ("Laimas" konfektes, "Spilvas" mērces, Latvijas minerālūdens un pat Atvara tik ļoti iecienītie sieriņi "Kārums"). Var dabūt arī "Valdo" griķus un rīsus, atveda svaigus lauku gurķīšus no Lietuvas,” stāsta Kristīne.

Tualetes papīrs un dezinfekcijas līdzekļi gan pazuduši, tomēr dažā mazā veikaliņā var laimēties atrast. Turklāt roku dezinfekcijas līdzekļi katrā sabiedriskā vietā pieejami bez maksas.

Daudz cilvēku maskās neredz, distanci gan cits no cita ietur. Poliklīnika nepieņem pacientus kā parasti – jāstāv ārpusē divu metru attālumā. Māsiņa pasauc pa vienam, pieraksta, pajautājot par nepieciešamo palīdzību, un tad liek braukt mājās. Stundas laikā atzvana, un var doties uz vizīti pie ārsta. Skolas slēgtas līdz septembrim, un audzēkņi mācās attālināti.

Ar asarām aiz borta

“Nebijām sagatavojušies uz ilgāku palikšanu, mūzikas instrumenti ir Rīgā, arī citi darbi mājās palika nepadarīti. Visvairāk nospiež bezdarbība un radošais tukšums,” nopūšas Kristīne. Aktrisei pietrūkst ģimenes daudzo kaķu, gribas viņus samīļot. Laimīgā kārtā mājās ir dēls Anrijs, kurš visu izdara, sakopj un pabaro mīluļus, sūta video, ka viss ir kārtībā – lai dzīvojot mierīgi.

Mārupieši aktrise un dzejniece Kristīne Dina Bitēna un komponists Atvars Sirmais dzīvo kopā ar 16 kaķiem. (Foto: Juris Rozenbergs)

“Kad uzzināju par aizlidojošo lidmašīnu, jutos izmisusi un iesprostota. Esmu rīcības cilvēks, tāpēc mani pašu pārsteidza asaras, kuras bira kā pupas. Līdz sāpēm ilgojos pēc mājām,” saka Kristīne. Aktrise skaidro, ka nav varējuši atļauties maksāt 300 eiro par vienu biļeti uz Rīgu, un arī marta otrajā pusē piedāvātie reisi par 205 eiro viņiem esot par dārgu. Pirms tam no Rīgas atlidojuši par ļoti izdevīgu cenu – tikai 30 eiro katram.

Kur ir mana lidmašīna…

Paliekot citā valstī, problēmu netrūkst, piemēram, pensijas abiem ir PNS pasta kontā, un tam ārzemēs nekādi nepiekļūt. Tomēr uz ielas mākslinieki nav palikuši, pajumte rasta pie kāda tautieša, badā arī nav jāmirst.

“Paldies dievam, mēs nejūtamies vieni un pamesti. Latvieši, kas šeit dzīvo, mums palīdz un uzmundrina. Milzīgs paldies Ivetai Sūnai, Kristīnei, Velgai un Vilnim Vaivodiem, Inesei Asermanei un Laurai Kamilēvičienei. Jūtamies savējie,” priecājas Kristīne, gan piebilstot – Tas mazais punktiņš ceļa gala – tās ir manas mājas. Rinda no viņas dzejoļa…

“Nevar par to nedomāt. Katru dienu gaidu, kad notiks brīnums un uz mūsu ceļa nolaidīsies prinča privātā lidmašīna un aicinās iekāpt,” Kristīne pasmej, jo Atvars jokojot, ka viņas ikdienas rīta dziesma esot – Kur ir mana lidmašīna?.  

“Rūķu mices arī palika mājās, citādi jau es kā rūķīšu krustmāmiņa varētu paveikt savu ceturto brīnumu un nogādāt mūs Čučumuižā. Tomēr bez rūķu cepures tas nav iespējams,” humora izjūtu Kristīne nezaudē.

Pavasaris nāk, un pasakas tulko angliski

Tomēr Kristīnei ir arī priecīga ziņa: “Mūsu Čučumuižas pasakas un dziesmas tulko angļu valodā. Ceram, ka rūķītis Kikī kļūs tikpat slavens kā Harijs Poters.”

Māksliniece arī novēl citam citu atbalstīt, ievērot pašdisciplīnu, piesardzību karantīnā, interneta komentētājiem nekurināt naidu un negācijas, būt iecietīgiem un palīdzēt vecajiem cilvēkiem, kuriem klājas visgrūtāk.

“Anglijā jau zied magnolijas, ķirši un ābeles. Visas ceļmalas narcišu dzeltenas. Vēlam Latvijai ziedošu un skaistu pavasari. Lai cilvēku prātus un sirdis neskar cīruļputeņi un pavasara salnas. Gaidiet mūs mājās!” Kristīne nezaudē optimismu.

Oficiāls viedoklis

Jānis Beķeris,
Ārlietu ministrijas preses sekretārs:

Ārlietu ministrijas pieprasītajos reisos "airBaltic" biļetēm nosaka pašizmaksu, bet pārējie reisi ir pašas kompānijas organizēti. Par ministrijas pieprasītajiem reisiem ir tieši tik, cik izmaksā lidmašīna ar apkalpi un visu pārējo. Tur nav pilnīgi nekādas peļņas. Jāņem vērā, ka lidaparāti regulāri tiek dezinficēti un lidostās uz vienu vai diviem reisiem tiek izsaukti darbinieki, lai pieņemtu atlidojošos.”

Saistītās ziņas

"Čučumuižas" jeb Dinas un Atvara atgriešanās: savulaik visā Latvijā zināmo rūķu mīla iztur pārbaudījumus
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” aicina bērnus uz tikšanos ar Čučumuižas rūķiem pirmssvētku noskaņā
"Čučumuižas Ziemassvētki" kopā ar iemīļotajiem rūķiem, rūķīšu Krustmāti un Ziemassvētku vecīti

Piedāvā repatriācijas reisus

Satiksmes ministrija arī marta otrajā pusē izsludināja jaunus repatriācijas reisus no Spānijas, Vācijas un Apvienotās Karalistes, Turcijas, Gruzijas, Nīderlandes un Apvienotajiem Arābu Emirātiem. No Londonas un atpakaļ papildreisi bija ieplānoti arī 22., 24., 25., 26. un 27. martā.

Citi šobrīd lasa

Skaņas izolācija, kodu atslēgas un VDK pagātne? Kas īsti notiek Operā 3
Vai ir dzīve pēc slavas jeb ko tagad dara vecās rokzvaigznes 2
FOTO: skatītāji ierodas uz izrādi "Ceturtais krēsls" K.K. fon Stricka villas dārzā 1
Skatīt visus komentārus

Учительница принцессы Шарлотты вышла замуж за лучшего друга принца Уильяма

Отказ от шоу-бизнеса, загородный дом и 14 собак: как сейчас живет певица Юлия Чичерина