foto: Evija Trifanova/LETA
Lembergs netiks atstāts bez pieejas līdzekļiem; pensiju viņš varēs saņemt
Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.
Sabiedrība
2019. gada 12. decembris, 12:12

Lembergs netiks atstāts bez pieejas līdzekļiem; pensiju viņš varēs saņemt

Jauns.lv / LETA

No ceturtdienas bankas pastiprinātas uzraudzības režīmā apkalpos Ventspils mēru Aivaru Lembergu ("Latvijai un Ventspilij") un iestādes, kas pakļautas ASV sankcijām, žurnālistiem pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Santa Purgaile.

Ārlietu ministrijas Juridiskā departamenta direktore Kristīne Līce preses konferencē skaidroja, ka sankciju režīmi iedalās divās grupās. Pirmā grupa ir ANO un Eiropas Savienības (ES) noteiktās sankcijas, kas Latvijai ir tieši piemērojamas, bez rīcības brīvības modificēt šo sankciju lēmuma saturu. Savukārt otra sankciju grupa ir ES un NATO dalībvalstu nacionālās sankcijas, kuru piemērošanā Latvijai ir lielākā rīcības brīvība, ļaujot valstij pašai lemt, kā šīs sankcijas būtu piemērojamas.

Pēc Līces teiktā, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) šā gada 9.decembra noteiktās sankcijas pret Lembergu, Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju ietilpst otrajā grupā, dodot Latvijai rīcības brīvību, lemjot par šo sankciju piemērošanu. Latvijas sankciju likumā FKTK minēta kā atbildīgā iestāde par kritēriju izstrādi un noteikšanu.

Purgaile informēja, ka pēc OFAC sankciju paziņošanas pret Lembergu un četrām juridiskām personām, FKTK izstrādāja darbības plānu šo sankciju piemērošanai.

Lembergu pāris žilbina Universitātes svinībās

Aivars Lembergs ar sievu Kristīni ierodas uz Latvijas Universitātes simtgades svētku svinību koncertu 2019. gada 30. septembrī Latvijas Nacionālajā operā ...

gallery icon
4

"Latvijas pārstāvju iekļaušana OFAC sankcijās ir bezprecedenta gadījums, tāpēc jo īpaši svarīgi ir sasniegt sankciju mērķi, vienlaikus nekaitējot Latvijas ekonomikai. Galvenais sankciju mērķis ir vērsts pret Lembergu, viņa ekonomiskās un politiskās ietekmes mazināšanu. Lai šo mērķi sasniegtu, ir jāsaprot, kā vislabāk izolēt šo personu no finanšu pakalpojumiem," klāstīja Purgaile.

Pēc viņas teiktā, Ventspils brīvostas pārvalde ir svarīgākais sankciju elements, kas mudināja visas valsts iestādes pārdomāti un sinhronizēti rast risinājumu sankciju piemērošanai.

Pēc OFAC paziņojuma par sankciju noteikšanu Lembergam un četrām juridiskām personām, FKTK informēja bankas un lūdza caurskatīti klientu bāzi, lai diagnosticētu, vai bankas apkalpo sankcionētās personas. Tajā pašā bankas tika aicinātas īslaicīgi atturēties sniegt finanšu pakalpojumus, kamēr nebūs skaidri tālākie norādījumi, kā pareizi ieviest un interpretēt sankcijas.

Aivara Lemberga mēteļu evolūcija

gallery icon
17

 

Trešdien, 11.decembrī, FKTK tikās ar banku pārstāvjiem, lai spriestu par tālāko rīcību. Tādējādi FKTK ceturtdienas rītā izsūtīja vēstuli finanšu sektorā strādājošajiem, izskaidrojot, kas tām būtu jādara, lai sankcijas pareizi ieviestu un uz tām reaģētu.

"No šodienas bankas atsāk sniegt finanšu pakalpojumus, bet pastiprinātā uzraudzības režīmā," informēja Purgaile un piebilda, ka Ventspils brīvostas pārvaldei nav slēgti konti nevienā kredītiestādē, bet līdz šim bankas atturējās sniegt finanšu pakalpojumus.

Tāpat FKTK vadītāja norādīja uz Lemberga tiesībām paturēt pamata kontu. Purgaile stāstīja, ka neskatoties uz to, ka persona ir iekļauta sankciju sarakstā, tai ir tiesības uz pamata kontu, lai segtu primārās vajadzības. FKTK plāno izstrādāt noteikumus, kuros paredzēts ietvert to, kā darbojas pamata konts un kas ir tie primārie maksājumi, lai persona izdzīvotu. "Pamata kontā Lembergs varēs saņemt pensiju, bet bankas vērtēs, kas būtu primārās vajadzības, kas personai tiks limitētas un uzraudzītas," piebilda Purgaile.

FKTK Atbilstības kontroles departamenta direktora vietnieks Kristaps Markovskis stāstīja, ka bankām nosūtītajā vēstulē ir norāda pamatvajadzību nodrošināšana, piemēram, komunālie pakalpojumi, veselības pakalpojumu apmaksa, pamata juridiskie pakalpojumi, ko būs atļauts segt. "Brīdī, kad tiks dots maksājuma uzdevums vai izpilde, tas tiks izvērtēts, lai pārliecinātos, ka tas ir vajadzīgs pamatvajadzību segšanai," viņš skaidroja.

Uz jautājumu, kā plānots noteikt nepieciešamo summu Lembarga pamata vajadzību segšanai, Markovskis konkrēti neatbildēja, bet norādīja, ka tas tiks risināts sadarbībā ar bankām.

Runājot par Lembergu un viņa kontrolētajiem uzņēmumiem, Purgaile norādīja, ka bankām būs jāizvērtē, vai konkrētā persona ietekmē citus uzņēmumus un fiziskas personas. "Latvijas finanšu iestādes rīkosies piesardzīgi, tiks uzdoti jautājumi par viņu darbību, maksājumiem, lai gūtu pārliecību, ka darījumi nav tieši saistīti ar sankcionēto personu," stāstīja FKTK vadītāja.

Vaicāta par Ventspils brīvostā strādājošajiem uzņēmumiem un viņu iespējām saņemt un veikt maksājumus, Purgaile atzina, ka brīvostā strādājošajiem uzņēmumiem nav jāsatraucas. "Visiem uzņēmumiem, kuri nonāks padziļinātas kontroles ietekmē, būtu pašiem jāpārliecinās, vai viņu saimnieciskā darbība nerada bažas par to, ka kaut kādi maksājumi vai darījumi varētu tikt traktēti kā tieša Lembarga atbalstīšana. Uzņēmumi var preventīvi pārskatīt savus sadarbības partnerus un pārliecināties, kas tur viss ir tīrs. Tas nozīmē, ka viņiem nekādas problēmas ar finanšu pakalpojumu saņemšanu nebūs," skaidroja FKTK vadītāja.

Jau vēstīts, ka OFAC 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp Lembergam.

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām - Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz Lembergu šobrīd ir jāpiemēro atturēšanās princips, kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.