Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. (Foto: Paula Čurkste/LETA)

Lemberga jaunajam aizstāvim būtu nepieciešams vismaz pusgads, lai iepazītos ar lietas materiāliem 6

Sabiedrība
2019. gada 7. septembrī 21:30 2019. gada 7. septembrī 21:30
  Jauns.lv / LETA
Valsts nodrošinātajam advokātam Genādijam Ivankinam, kurš piešķirts smagos noziegumos apsūdzētajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij"), būtu nepieciešams vismaz pusgads, lai iepazītos ar lietas materiāliem, atklāja advokāts.

Ivankins skaidroja, ka nākamajā sēdē, kas paredzēta 9. septembrī paredzēta izšķiršanās, proti, vai advokāts paliks lietā vai atkāpsies. Aizstāvis skaidroja, ka atkāpties no lietas viņš plāno gadījumā, ja tiesa viņam nedos pienācīgu laiku - vismaz pusgadu -, lai sagatavotos lietai.

Jau vēstīts, ka Rīgas apgabaltiesas tiesnese Irīna Jansone pirmdien Ivankinam aicināja sākt iepazīties ar lietas materiāliem.

Jau vēstīts, ka vienā no iepriekšējām tiesas sēdēm vēl netika viesta skaidrība, kurš būs Lemberga jaunais pamata advokāts šajā procesā.

Jauns aizstāvis Lembergam ir nepieciešams, jo 25.jūnija tiesas sēdē viņa komandu pameta aizstāvis Raimonds Krastiņš, kurš pašlaik ir apturējis savu darbību advokatūrā. Lembergam lietā bija vēl divi advokāti, tomēr politiķis tika paziņojis, ka viņi nevarot uzņemties trešā advokāta pienākumus, jo katrs atbildot par specifiskiem lietas aspektiem, un tieši Krastiņš bijis "vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts, aizstāvības stratēģis". Pārējiem pilnvaras tikušas izrakstītas uz konkrētām sēdēm. Pagājušajā nedēļā tiesā Lembergs bija ieradies bez citiem advokātiem.

Tiesai saskatot zināmu vilcināšanos jauna advokāta izvēlē, Lembergam tika piešķirts valsts nodrošināts advokāts, kura vārds sākotnēji atklāts netika. Pagājušajā nedēļā tiesā atklājās, ka Lembergam kā valsts nozīmētais aizstāvis piešķirts Ivankins. Paralēli Lembergs pats paziņoja, ka par savu jauno aizstāvi ir izvēlējies Leimani, kurš viņu pārstāvējis jau iepriekš.

Ivankins tiesai tika paudis, ka piekrīt Lemberga sacītajam - tā kā Leimanis jau agrāk ir pārstāvējis Lemberga intereses šajā kriminālprocesā, viņam, iespējams, būs nepieciešams mazāk laika, lai iepazītos ar lietas materiāliem. Pēc Ivankina teiktā, ja viņš aizstāvēs Lembergu, tad viņam būs nepieciešams vismaz pusgads, lai iepazītos ar lietas materiāliem.

Savukārt 6.septembrī Lembergs izplatīja paziņojumu, ka joprojām meklē sev privāti nolīgtu advokātu, jo ir lauzis vienošanos ar Leimani..

Lembergs aģentūru LETA informēja, ka 25.jūnijā tiesvedības procesā viņa vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts Krastiņš veselības stāvokļa dēļ pārtrauca aizstāvību un apturēja darbību advokatūrā. Lai nodrošinātu savu aizstāvību, Lembergs informējis tiesu, ka viņam ir noslēgta vienošanās par aizstāvības realizēšanu tiesā ar advokātu Leimani. Taču Leimanis atsevišķās dienās nevar piedalīties tiesas sēdēs pēc apstiprinātā grafika un realizēt aizstāvību agrāku saistību dēļ ar citiem klientiem, kuras viņš ir saskaņojis tiesas sēdēs citās krimināllietās.

"Izpildot tiesas noteikto aizliegumu slēgt vienošanos ar advokātu, kurš nevar piedalīties visās tiesas sēdēs atbilstoši grafikam no pirmdienas līdz ceturtdienai, ievērojot Kriminālprocesa likuma pienākumu obligāti pildīt tiesas dotos uzdevumus, un, ņemot vērā prokurora Jura Jurisa dominējošo lomu tiesvedībā, - esmu izpildījis tiesas un prokurora uzdevumu un lauzis vienošanos ar advokātu Leimani par manas aizstāvības realizēšanu tiesā," norādīja Lembergs.

Patlaban Lembergs neesot atradis nevienu praktizējošu krimināltiesību advokātu, kurš nebūtu aizņemts tiesā kaut vienu dienu, atbilstoši grafikam - šogad un nākamgad katru nedēļu no pirmdienas līdz ceturtdienai kaut vienu stundu. "Savus zvērināta advokāta, kurš atbilstu tiesas un prokurora izvirzītajām prasībām, un spētu nodrošināt manu aizstāvību tiesā, meklējumus turpinu," informēja Ventspils mērs.

Jau vēstīts, ka prokurori tiesas debatēs lūdza Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā. Prokurori sāka debatēt pagājušā gada februārī un savu debašu runu noslēdza šogad martā.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem. Lietā apsūdzēts arī Lemberga dēls Anrijam Lembergam un Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis.

Anrijam Lembergam prokuratūra lūdz piemērot brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un sešiem mēnešiem, konfiscējot mantu, savukārt Lemberga biznesa partnerim Sormulim - brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un mantas konfiskāciju.

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008.gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009.gada 20.augustā. Lietas sarežģītības dēļ tagad to izskata tiesneši Boriss Geimans, Irīna Jansone un Ligita Kuzmane, bet par rezerves tiesnesi noteikta Ārija Ždanova.

Citi šobrīd lasa

Dzērājšoferis izdzīvo baisā avārijā un satraucas par aifonu 4
VIDEO: Maskavā masu kautiņā dūres izvicina konkurējoši ēdiena kurjeri 1
"Neviens nevar atbildēt, arī mamma un tētis nezina." 7 gadus vecā Nellija ar konkrētu jautājumu vēstulē vēršas pie prezidenta Levita 19
Skatīt visus komentārus

"Обеднели богачи": мужа Кристины Орбакайте подняли на смех в Сети

"Она увидела это маленькое личико и так обрадовалась...": роженица умерла из-за коронавируса после появления на свет близнецов