Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Brisele iepazīstas ar leģendu par pirmo rotāto Ziemassvētku egli. (Foto: Rīgas dome)

Brisele iepazīstas ar leģendu par pirmo rotāto Ziemassvētku egli 4

Runā Rīga
11. janvārī 16:52 2019. gada 11. janvārī 16:52
Sadarbībā ar Rīgas pašvaldību
8. janvārī Briselē, Eiropas Parlamenta ēkā, tika atklāta izstāde “Rīgas egles stāsts” (The Story of Riga Fir Tree), kas iepazīstina ar leģendu par pirmo rotāto Ziemassvētku egli un šīs leģendas iedvesmotu festivālu. Tā ir retrospektīva fotogrāfiju izstāde, kurā apkopota daļa no deviņu gadu laikā radītajiem labākajiem Latvijas mākslinieku un dizaineru autordarbiem vides objektu festivālam “Ziemassvētku egļu ceļš”, ziņo Rīgas dome.

Izstādes idejas autors ir Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Pilsētas svētku noformējuma nodaļas vadītājs Guntars Kambars, ekspozīcijas dizainu veidojis mākslinieks Visvaldis Asaris, tekstu autore ir dizaina eksperte Dzintra Purviņa. Izstādē redzamās fotogrāfijas radījuši Juris Kalniņš un Imants Prēdelis.

Izstāde “Rīgas egles stāsts” apkopo saturiski un stilistiski atšķirīgus mākslinieku un dizaineru darbus, atklājot gan ideju dažādību, gan atšķirīgus mākslinieciskos rokrakstus, vienlaikus atsaucoties uz Latvijas amatniecības un kultūras mantojumu, etnogrāfiju, izceļot Latvijas dabas materiālu skaistumu un pievilcību. Izstādei izvēlētie darbi iezīmē gan klasiskās tradīcijas vides mākslā, gan eksperimentālus risinājumus, interaktivitāti, kā arī dzirkstošu humoru un ironiju. Atsevišķi vides objekti pilda arī sociālu funkciju, un to radīšanas procesā tiek iesaistītas dažādas sabiedrības grupas.

Brisele iepazīstas ar leģendu par pirmo rotāto Ziemassvētku egli. (Foto: Rīgas dome)

Lai gan vēsturnieku domas dalās par pirmo zināmo izgreznoto Ziemassvētku egli, tomēr viena no senām leģendām vēstī, ka pirmā svētku eglīte 1510.gadā izrotāta tieši Rīgā. Latvijas Valsts arhīvā Melngalvju nama vēsturiskajos dokumentos ir labi saglabājies Vastlāvju seno svētku svinēšanas apraksts Rīgas Rātslaukumā. Intriģējošais nostāsts kalpoja par iedvesmu, lai pēc 500 gadiem – 2010.gadā Latvijas galvaspilsētā iedibinātu jaunu tradīciju – vides mākslas festivālu “Ziemassvētku egļu ceļš”.

Festivāla mērķis ir aktivizēt radošumu vides mākslas jomā, iesaistot profesionāļus un arī plašāku sabiedrību. Festivāls paver iespēju radīt autordarbus pilsētvidē māksliniekiem, dizaineriem, Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem, kā arī ar savu atbalstu iesaistīties uzņēmējiem. Balstoties uz seno Ziemassvētku egles leģendu, mūsdienu mākslinieki tiek aicināti interpretēt mūžzaļā dzīvības koka stāstu vides mākslas objektos jaunās, eksperimentālās formās, materiālos un stilistikā. Īpaša uzmanība vides mākslas objektos atvēlēta gaismas dizainam.

Brisele iepazīstas ar leģendu par pirmo rotāto Ziemassvētku egli. (Foto: Rīgas dome)

Sākot jau no decembra, mēneša garumā festivāls izvēršas par savdabīgu liela mēroga kopizstādi. Interesenti tiek aicināti, sekojot festivāla ceļvedim, doties egļu ceļa pastaigās, īpaši vakara stundās, kad ieslēdzas pilsētas apgaismojums.

Pirmās rotātās Ziemassvētku egles vēsturiskajam notikumam par godu 2003. gadā Rīgas Rātslaukumā bruģī tika uzstādīta simboliska zīme − dekoratīva plāksne, kuru 2017.gadā papildināja vides dizaina objekts “Egle”.

Šobrīd festivāls joprojām ir vienīgais Ziemassvētku tematikai veltītais urbānās mākslas un vides dizaina festivāls Eiropā. Kopš festivāla sākuma kopumā radīti vairāk nekā 200 oriģināli mākslas un vides dizaina darbi. Vairāki festivāla objekti ir bijuši eksponēti arī Latvijas kaimiņvalstu galvaspilsētās− Tallinā un Viļņā. Festivāls ir pamanīts un novērtēts arī Vācijas, Itālijas, Japānas, Krievijas un citu valstu medijos, atzīstot to par vienu no savdabīgākajiem apskates vērtiem pasākumiem Eiropā.

Festivāla idejas autors, Rīgas domes Pilsētas svētku noformējuma nodaļas vadītājs, scenogrāfs Guntars Kambars uzsver: „Deviņos darbības gados festivāls kļuvis par  pazīstamu Rīgas zīmolu, aicinot mūs domāt radoši un novērtēt vidi, kurā dzīvojam, paskatīties uz to no cita skatupunkta. Gan vides objekti, gan arī pats festivāls ir autordarbs, kur  process un rezultāts ir vienlīdz nozīmīgi.”

Brisele iepazīstas ar leģendu par pirmo rotāto Ziemassvētku egli. (Foto: Rīgas dome)

Festivālu “Ziemassvētku egļu ceļš” un izstādi “Rīgas egles stāsts” organizē Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Citi šobrīd lasa

FOTO: par Kristapa miljoniem pie jūras top "Porziņģciems" - vislabākie meistari būvē pilnā sparā 23
FOTO: krāšņi tērpta sabiedrība dodas uz krievu zvaigznes Grigorija Ļepsa koncertu Jūrmalā 11
Vientuļais tēvs no Teksasas maina savu dzīvi pēc tam, kad meitai pajautā stila padomu randiņam 11
Skatīt visus komentārus

"На кассе поняла - мой счет заблокирован": жительница Латвии в шоке от взыскания алиментов

В Юрмале после концерта жестоко избили женщину, а потом и заступившегося за нее мужчину 3