Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Plašo kūdras un meža ugunsgrēku joprojām nav izdevies nodzēst; smaka šodien var sasniegt arī Jūrmalu un pat Rīgu 82

112
2018. gada 21. jūlijā 09:47 2018. gada 21. jūlijā 09:47
LETA
Visu nakti ugunsdzēsēji ar palīgiem no citiem dienestiem turpināja dzēst plašo kūdras un meža ugunsgrēku Talsu novada Valdgales pagastā, taču pagaidām joprojām nav izdevies pilnībā ierobežot uguns izplatīšanos, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Inta Palkavniece.

Līdz ar to šī paaugstinātās bīstamības ugunsgrēka dzēšanas darbi turpinās jau vairāk nekā 85 stundas no vietas.

Kā informēja Palkavniece, arī šodien, tāpat kā iepriekšējās dienās, dzēšanas darbos iesaistīsies Nacionālo bruņoto spēku (NBS) helikopter. Tāpat tiek izmantota Valsts robežsardzes palīdzība, ar tās helikopteru apsekojot teritoriju no gaisa, kas palīdz novērot ugunsgrēka izplatības virzību un precīzāk plānot dzēšanai nepieciešamos resursus.

VUGD brīdina, ka dzēšanas darbi būs ilgstoši, jo kūdras ugunsgrēka specifika ir tāda, ka kūdra gruzd un deg dziļumā, turklāt lielā platībā. Līdz ar to plašā reģionā ir jūtams sadūmojums, kā arī deguma smaka.

Iedzīvotāji joprojām tiek aicināti netuvoties ugunsgrēka vietai un arī neplānot pastaigas vai, piemēram, ogošanu un sēņošanu apkārtējos mežos, kur jūtams piedūmojums, kā arī gadījumā, ja dūmu smaka jūtama māju apkārtnē, aizvērt logus un durvis.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests aicina ikvienu, kurš šajā ugunsgrēkā ir saelpojies dūmus, veselības sūdzību gadījumā konsultēties ar mediķiem, zvanot pa tālruni 113 vai 66 016 001.

Piektdien Valdgales ugunsgrēka dzēšanai glābēji izveidoja aptuveni desmit kilometru garu ugunsdzēsības šļūteņu līniju ūdenspadeves nodrošināšanai, savukārt dzēšanā iesaistīto ugunsdzēsēju skaits tika palielināts no 60 līdz 90. Notikuma vietā strādā ugunsdzēsības autocisternas un cita speciālā tehnika - sūkņi un kvadricikli.

Līdz šim Valdgalē izdegusi aptuveni 400 hektāru liela platība. Lielu lomu spēlē laika apstākļi un mainīgais vējš, kas nepūš vienmērīgi, kas nozīmē, ka arī liesmas maina savu virzienu un vietās, kur degšana bija ar nelielu liesmu, tā acumirklī var pieņemties spēkā un mainīt savu virzienu, izplešoties tālāk.

Ugunsgrēka radītais sadūmojums un smaka jūtama tuvākajās pilsētās. Tāpat dūmi veido smogu Lietuvas ziemeļos.

Saistītās ziņas

Milzu ugunsgrēka apdraudētais Stiklu ciems jau pamatīgi cieta 92 gadu senā pagātnē 9
Parakstījušies, ka apzinās visus riskus, divi Stiklu ciema cilvēki atgriezušies savās mājās 5
Stiklu ciema iedzīvotāji līdz nedēļas beigām nevarēs atgriezties mājās; dūmi un smaka sasniedz arī Saldu 40

Ugunsgrēka dzēšanā iesaistās dažādi dienesti, taču brīvprātīgos, kuri grib palīdzēt, ugunsdzēsēji pagaidām nevēlas ņemt talkā, jo situācija notikuma vietā ir sarežģīta un cilvēkiem bez ekipējuma un zināšanām ugunsgrēku dzēšanā ir bīstama.

Jau ziņots, ka ugunsgrēks Valdgalē izcēlās otrdienas vakarpusē, iespējams, kūdras ieguves rezultātā, iepriekš informēja Valsts meža dienestā.

Smaka var sasniegt arī Jūrmalu un Rīgu

Pūšot rietumu vējam, deguma smaka no plašā kūdras un meža ugunsgrēka Talsu novada Valdgales pagastā sestdien sasniegusi Zemgali, liecina meteoroloģiskā informācija un vietējo iedzīvotāju ziņotais.

Smaka iespējama arī Jūrmalā un Rīgā.

Dūmu ir maz. Trešdien un ceturtdien ugunsgrēks radīja lielus dūmus, kas, pūšot ziemeļaustrumu vējam, iesniedzās tālu Baltijas jūrā un bija labi saskatāmi no satelītiem.

Piektdien satelītuzņēmumos vairs nebija redzami lieli dūmi, arī sestdienas rītā nav redzams liels piedūmojums.

Tā kā sestdien Ziemeļkurzemē prognozēta rietumu vēja pastiprināšanās brāzmās līdz 11 metriem sekundē, liesmas un piedūmojums var pastiprināties.

Saskaņā ar Eiropas Savienības programmas "Copernicus" apkopotajiem datiem jau līdz ceturtdienas vakaram izdegusī platība bija pārsniegusi 700 hektāru. Latvijas amatpersonas ziņoja par mazāku izdegušo platību - aptuveni 400 hektāru.

Pateicoties rietumu vējam, Kurzemes lielākajā daļā sestdien un svētdien gaidāma laba gaisa kvalitāte, lai gan iespējams pavisam neliels piedūmojums no Zviedrijas ugunsgrēkiem.

Sliktākā gaisa kvalitāte Valdgales ugunsgrēka ietekmē gaidāma Talsu, Kandavas, Mērsraga, Engures un Tukuma novadā.

Citi šobrīd lasa

Liene Grava par izskatu un pucēšanos: "Sievietei ir jānotic, ka viņa ir skaista"
Kuri produkti pazemina holesterīnu? 5
Hercogiene Megana iziet sabiedrībā, rotājusies ar princeses Diānas rokassprādzi
Skatīt visus komentārus

Пугачева не пришла и телефоны вместо закусок: Игорь Николаев скромно отметил день рождения

"А согреет меня горячий поцелуй любимого": Волочкова в мини-купальнике окунулась в ледяную купель