Rīgas domē spriež, kā piespiest suņu īpašniekus tomēr nomaksāt ikgadējo 10 eiro nodevu
Vairāk nekā puse no teju 30 000 legālo suņu īpašnieku Rīgā pašvaldībai nemaksā suņa turēšanas nodevu. Pašvaldības saistošie noteikumi nosaka, ka no janvāra nodeva par suņa turēšanu ir 10 eiro gadā, kas jāsamaksā līdz katra gada 1. martam.
Vienkārša aritmētika
Pēc domes Vides pārvaldes vadītājas Evijas Piņķes teiktā Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā, Rīgā reģistrēti 29 209 suņi, kas nozīmē, ka pašvaldības budžetā būtu jābūt iemaksātiem aptuveni 300 000 eiro, taču to vietā pārvalde līdz marta sākumam saņēmusi tikai 65 000 eiro.
Pat ja pieņem, ka par visiem šiem dzīvniekiem ir maksājama nodeva 50% apmērā, ieņēmumiem vajadzētu būt vismaz 146 045 eiro, kas nozīmē, ka lielākā daļa suņu īpašnieku savu pienākumu neveic. Nomaksas periods ir noslēdzies 1. martā, un pašvaldības policija lūgta veikt pastiprinātu suņu turēšanas nodevas nomaksas kontroli.
Policijai ir čipu lasītāji
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass norāda, ka šādas pārbaudes kārtībnieki jau veic, jo to viņiem par pienākumu nosaka saistošie noteikumi. Policijas rīcībā ir suņu čipu lasītāji, kas ļauj noskaidrot, vai dzīvnieks ir čipēts, vai par to samaksāta nodeva, gūt papildu informāciju par suni un viņa saimnieku.
Deputāts Mārtiņš Bondars taujāja, kādēļ īpašniekiem vienkārši neizsūtīt rēķinus, jo katram suns ir reģistrēts konkrētā adresē. Domes Mājokļu un vides departamenta pārstāve skaidro, ka šādu sistēmu nākotnē ir plānots ieviest, taču, lai savienotu pašvaldības sistēmu ar valsts sistēmām, kurās uzskaitīti suņu dati, nepieciešami aptuveni 120 000 eiro. Ilgtermiņā gan tas atmaksātos. Domes deputāts Ģirts Lapiņš piebildis, ka “policistiem nav jānodarbojas ar suņu ķerstīšanu” un šāds ieguldījums sistēmas izveidē esot niecīgs uz kopējā pašvaldības budžeta fona.
Atlaides sterilizētiem suņiem
Pašvaldības noteikumi paredz, ka, sunim sasniedzot sešu mēnešu vecumu, īpašniekam katru gadu līdz 1. martam jāmaksā ikgadējā nodeva. Kontrolēt noteikumu izpildi un sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolus ir tiesīgas pašvaldības policijas un domes Administratīvās inspekcijas amatpersonas.
No nodevas ir atbrīvotas personas ar 1. vai 2. grupas invaliditāti, ar 3. grupas redzes vai dzirdes invaliditāti un valsts vai pašvaldības iestādes, kurās audzē dienesta suņus. Nodeva 50% apmērā maksājama par suni, kura īpašnieks ir pensionārs, kā arī par sterilizētu suni.
Kārtībnieki dala maisiņus
Martā pašvaldības policijas rīkotās vienas dienas akcijas Savāc aiz sava mīluļa laikā Rīgas parkos pieķerti 20 suņi, kas nav čipēti vai vakcinēti, vēl aptuveni desmit gadījumos mīluļi izvesti ārā bez pavadas. Lielākajā daļā gadījumu ar pārkāpējiem veiktas pārrunas. Kopumā pārbaudīti vairāk nekā 200 suņu, kārtībnieki arī dalīja saimniekiem iepakojumus ar maisiņiem, lai varētu savākt pēc suņa.