Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
4. novembrī lauksaimnieki saņems pirmos ES tiešos maksājumus

4. novembrī lauksaimnieki saņems pirmos ES tiešos maksājumus

Sabiedrība
2009. gada 3. novembrī 17:10 2009. gada 3. novembrī 17:10
 
4.novembrī, Lauku atbalsta dienests (LAD) lauksaimniekiem sāks izmaksāt Eiropas Savienības (ES) tiešos maksājumus biznesa informācijas portālu "Nozare.lv" informēja LAD ES Tiešo maksājumu departamenta direktore Solveiga Ozola.

Viņa stāstīja, ka šī gada novembrī un decembrī tiks izmaksāti vienotie platību maksājumi 66% apmērā no likmes 40,18 lati par hektāru, kā arī atbalsts par mazāk labvēlīgajiem apvidiem un papildu valsts tiešie maksājumi.

Kā ziņots, LAD šogad saņēmis 68 300 zemes apsaimniekotāju pieteikumus un ir gatavs sākt izmaksāt platību tiešo maksājumu avansus 57 000 saimniecību, kurās pabeigtas administratīvās kontroles, veiktas pārbaudes uz vietas un ir novērstas visas neprecizitātes un neatbilstības.

Ņemot vērā smago situāciju lauksaimniecībā ne tikai Latvijā, bet gan visā ES, Eiropas Komisija (EK) jau 30.jūlijā pieņēma EK regulu, nosakot, ka 2009.gadā zemo lauksaimniecības cenu un augsto ražošanas izmaksu dēļ lauksaimnieki pašlaik nonākuši nopietnās finansiālās un skaidras naudas grūtībās. Lai palīdzētu mazināt šīs grūtības, ir lietderīgi atļaut lauksaimniekiem no atbalsta shēmām saņemt avansa maksājumus līdz pat 70% apmērā, ja pirms šāda avansa maksājuma izmaksāšanas iespējams veikt atbilstības nosacījumu pārbaudi.

Lai sāktu ES tiešo maksājumu izmaksu, Latvijai bija jāsaņem saskaņojums ar EK kā vienu no aizdevējiem, kā to paredzēja 3.oktobra valdības sēdes protokols.

"2009.gads bijis smagākais nozares vēsturē, un valdības spēkos bijis šo procesu padarīt mazāk graujošu, tādēļ "Zemnieku saeima" ir ļoti gandarīta, ka lauksaimnieki ir sadzirdēti un panākta vienošanās ar valdības vadītāju par 2009.gada platību tiešo maksājumu avansa izmaksu 41,9 miljonu apmērā jau šogad," sacīja biedrības "Zemnieku saeima" priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Lauksaimnieki atzīst, ka šis lēmums ir "glābšanas riņķis slīcējiem", un tiešos maksājumus ar nepacietību gaida gan piena lopkopji, gan graudu audzētāji. Tieši ES atbalsts ļautu segt saimniecību zaudējumus no lauksaimniecības produkcijas pārdošanas ienākumu samazināšanās.

Jau ziņots, ka LAD atdalītajā maksājumā par pienu līdz šī gada 2.jūnijam izmaksāja 90% avansu 17 790 pretendentiem par kopējo summu 12 231 370 latu.

Likme par realizēto pienu 2009.gadā ir 22,48 lati par tonnu. Lai saņemtu tiešo maksājumu par pienu, lauksaimniekam līdz 15.maijam LAD reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē bija jāiesniedz "Platību maksājumu iesniegums 2009.gadā", kā arī jāatbilst Vienotā platību maksājuma saņemšanas nosacījumiem.

Iepriekš šos maksājumus sāka veikt tikai kārtējā gada decembrī. Šogad, ņemot vērā sarežģīto ekonomisko situāciju gan valstī vispār, gan arī lauksaimniecībā, LAD nodrošinājis atdalītā maksājuma par pienu izmaksu krietni agrāk, tādējādi būtiski uzlabojot lauksaimniecības uzņēmumu naudas plūsmu un tālākas attīstības iespējas.

Ņemot vērā, ka lauksaimnieki saņēmuši tikai avansu, dienests informē, ka atlikusī summa tiks izmaksāta līdz 2010.gada 30.jūnijam.

LETA

Citi šobrīd lasa

Dramatiski notikumi Vjetnamā: no 12.stāva nokrīt mazs bērns, bet viņa glābējs pēdējā brīdī paslīd
"Mašīna par 9 eiro" - nedzirdīgajai Zanei uzsmaida veiksme
"Tas nav normāli - sirds pa muti kāpj ārā!" Covid-19 atstāj sekas
Pievienot komentāru

"Наконец они разрешили!": Бритни Спирс воссоединилась с повзрослевшими сыновьями

Лиепайчанка: “Мои дети не получат пособие в 500 евро, разве это справедливо?” 1