Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Kvebekas provinces (Kanāda) lielākajā pilsētā Monreālā nacionālos svētkus 24. jūnijā atzīmē ar vērienu (attēlā – pilsētā dzīvojošo visu tautību sievietes svētku parādes gājienā). (Foto: Vida Press)

Kā Jāņu dienu svin citas tautas pasaulē? 2

Sabiedrība
23. jūnijā 13:32 2021. gada 23. jūnijā 13:32
 
Elmārs
Barkāns
| Jauns.lv
Vasaras saulgriežu svinības jūnija otrajā pusē svin arī citur pasaulē – gan kurina ugunskurus, gan dzer ko stiprinošu un veic mistiskus rituālus. Bet ir arī pie mums, Latvijā, nepierastas izdarības - piemēram, tiek dāvināti bazilika stādiņi vai izraudzītas līgavas. Jauns.lv iepazīstina ar citu tautu vasaras saulgriežu svinību rituāliem.

Igaunijā Jāņos notiek viss tāpat kā pie mums.

Indieši Jāni sauc par Devajanu, grieķi par Apollonu, bet senie romieši to nodēvējuši par Janusu. Tieši romiešu Janusu daudzi arī uzskata par mūsu paša Jāņa ciltstēvu. Jauns.lv ielūkojās pasaules kartē, lai noskaidrotu, kā vasaras saulgriežus svin gan mūsu kaimiņi, gan okeāna viņā pusē.

Vasaras saulgrieži visplašāk tiek svinēti tikai četrās pasaules valstīs, kur tie atzīti par nacionālajiem svētkiem un šajā dienā ir oficiāla brīvdiena. Tas ir visās trijās Baltijas valstis – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, kā arī Kanādas provincē Kvebekā.

Pie kaimiņiem - kur oficiāla brīvdienā

Kanāda

Jāņus galvenokārt svin Kvebekas provincē, kur svētku tradīcijas ieviesa franču kolonisti. Tie tika svinēti tik plaši, ka 20. gadsimtā Kvebekas provincē tos nācās atzīt par nacionālajiem svētkiem un pasludināt oficiālu brīvdienu. Viena no plašāk zināmajām svētku tradīcijām ir milzu ugunskuru aizdegšana 24. jūnija vakarā.

Igaunija

Igaunijā vasaras saulgriežus sauc par „Jaanipäev”, kas nozīmē - Svētā Jāņa diena. Taču šos svētkus igauņi atzīmējuši vēl krietni pirms kristietības ienākšanas valstī, lai gan līdz mūsdienām palikušo svētku nosaukumu tai devuši krustneši. Arī igauņiem ir tradīcija dedzināt ugunskurus un lēkt pār tiem, dziedāt, dejot un dzert alu. Igaunijas salās ugunskuru vietā jūrā tiek palaistas degošas vecās laivas.

Lietuva

Lietuvā, kur svētkus sauc par „Jonas” svētku svinēšana ļoti plaši notika līdz padomju okupācijai, pēc tam svētki daudzviet vairs netika svinēti vai svinēti ļoti nedaudzās vietās. Mūsdienās to svinēšanas tradīcijas sāk atdzīvoties, tāpat kā Latvijā tiek dedzināti ugunskuri, dziedātas dziesmas un dejots.

Dānijā Jāņu ugunskuri ir vareni.

Pie skandināvu draugiem

Somija

Somi Jāni sauc senā dieva Uko vārdā par Ukonjuhlu. Somi tāpat kā latvieši Ukonjuhlu brauc svinēt uz laukiem. Ozola vietā viņiem gan ir bērzs. Tie, kam saulgriežu laikā jāpaliek pilsētā, var nopirkt bērzu zarus un ceriņus, lai mājās radītu lauku ilūziju. Šajās dienās arī tramvaji, trolejbusi un autobusi tiek izrotāti ar bērzu zariem.

Saulgriežu nakts kulminācija ir ugunskura aizdegšana. Dažos somu ciemos pat notiek sacensības - kurš izveidos vislielāko ugunskuru un cik tālu tas būs redzams. Neatņemama svētku sastāvdaļa ir balti bērzi, meitenes tautastērpos un zili baltais Somijas karogs.

Somiem Jāņi nebūtu Jāņi, ja netiktu izmantotas tradicionālās somu pirtis. Interesanta ir lielā atšķirība - somi Jāņos kurina pirti, bet latviešu ticējums vēsta, ka Jāņu nakti nedrīkst kurināt pirti, lai zirgi nesvīstu.

Vasaras saulgriežu laikā tiek organizēti daudzi mūzikas festivāli un cilvēki ap šo laiku masveidā dodas brīvdienās, pārceļoties no pilsētas un lauku kotedžām. Somijā līdz 1955. gadam vasaras saulgrieži tika svinēti 24. jūnijā, bet turpmāk - sestdienā, kas iekrīt starp 20. un 26. jūniju. Arī somiem galvenā tradīcija ir ugunskuri, kuri galvenokārt tiek aizdegti ezeru vai jūras krastā.

Somijā iet gluži kā pie mums — kuras milzu ugunskuri, ļaudis dzer ne tikai alu, bet arī ko stiprāku, iet peldēties, brauc ar automašīnām, un pēc svētkiem laikraksti publicē sirdi stindzinošus statistikas datus par bojāgājušajiem.

Dānija

Dānijā Jāņus dēvē par „Sankt Hans aften”. Mūsdienās svētkus vairs tik plaši neatzīmē, taču cilvēki izbrauc zaļumos un rīko piknikus, kā arī dedzina ugunskurus. Saglabājusies arī tradīcija ugunskurā sadedzināt salmu lelli jeb raganu.

Norvēģija

Dažviet saglabājusies tradīcija precēties šajos svētkos - kāzas esot simbols visam jaunajam. Kaut gan Norvēģijā saulgrieži nav oficiāli svētki, daudzi cilvēki izmanto vasaras īsāko nakti, lai sarīkotu privātas ballītes un līksmotu pie ugunskura.

Zviedrija

Zviedrijā svētki tiek svinēti starp 19. un 25. jūniju. Svētku rituālu vidū ir dejošana ap ziediem rotātu stabu, kurā piedalās gan pieaugušie, gan bērni. Tiek spēlēta tautas mūzika un dziedātas īpašas svētku dziesmas, rīkotas maltītes un alus dzeršana. Pastāv uzskats, ka vasaras saulgriežu naktī notiek maģiskas lietas, tiek zīlēta nākotne.

Arī īri nav aizmirsuši, ka viņiem Līgo vakarā jākurina lieli ugunskuri, kā to savulaik mācīja senie druīdi.

Vecajā, labajā Eiropā

Anglija

Ik gadu tūkstošiem vasaras saulgriežu svētku svinētāji pulcējas pie seno druīdu akmens krāvumiem Stounhedžā Anglijas dienvidos. Kaut gan mūsdienu druīdiem nav nekādas saistības ar sākotnējiem druīdu priesteriem, tomēr tradīcija joprojām ir dzīva. Par spīti varas pretdsarbībai!

1985. gadā Anglijas varas iestādes aizliedza druīdu svētku svinēšanu, jo uzskatīja, ka vērienīgie svētki varētu kaitēt vēsturiskajiem akmeņiem un apkārtējai ainavai. Tomēr britu karaļnamam neizdevās iznīdēt vasaras saulgriežu svinības. Tā bija tikai neliela un tautas neizprasta angļu karalienes kaprīze, tāda pati kā savulaik Hruščova mēģinājums latviešiem atņemt Jāņu ugunskurus.

Francija

Francijā Jāņi reiz tika atzīmēti 24. jūnija vakarā, aizdedzinot ugunskurus un piekopjot dažādus pagānu rituālus, taču mūsdienās tos tikpat kā neatzīmē, taču ap šo laiku tiek rīkoti dažādi mūzikas pasākumi

Īrija

Īrijā šie svētki reiz tika plaši atzīmēti. Ar laiku svētki izzuduši no īru tradīcijām, lai gan atsevišķos lauku rajonos tos vēl atzīmē ar svētku tirdziņiem, mūzikas pasākumiem un uguņošanu. Pēdējos gados Jāņu svinēšanas tradīcijas Īrijā atdzīvinājuši uz turieni emigrējušie latvieši un lietuvieši.

Spānija

Pārsvarā svētkus atzīmē lauku reģionos vai jūras piekrastes ciemos, kur tiek dedzināti ugunskuri, kas atbaida sliktos garus un dod svētību apkārtējiem. Svētkos tiek gatavota īpaša maltīte, bet tie, kas tic ticējumiem, vāc dabas augus, jo, šajā dienā vāktiem, tiem esot spēks dziedēt slimības.

Portugāle

Portugālē svētkus dēvē par „Santos Populares” un katrā Portugāles pilsētā tos svin atšķirīgā jūnija dienā. Visplašāk portugāļu Jāņi tiek svinēti valsts Ziemeļos - Porto pilsētā un tās apkārtnē. Vasaras saulgriežu dienā tiek godināts kāds no svētajiem, pilsētā notiek plašas svinības, tiek rotātas ielas un laukumi. Skvēros tiek rīkotas dejas un uzstādīti nelieli altāri, par godu svētajiem. Šajos svētkos pēc portugāļu tradīcijām viens otram var atzīties mīlestībā. Portugāļi gan nemeklē papardes ziedus, bet dāvina viens otram bazilika stādiņus un mīlas balādes. Notiek arī pamatīga izēšanās un vīna dzeršana.

Rumānija

Rumānijā svētkus sauc par „Drăgaica” jeb „Sânziene”. Meitenes izpilda senu, tradicionālu rumāņu deju, kuras noslēgumā viena no viņām tiek izraudzīta par „Drăgaica”, kura tiek ietērpta līgavas tērpā un greznota ar ziedu vainagu. Pilsētās tiek rīkoti tirdziņi.

Vācija

Bavārijā ik gadu 23. jūnijā kalnos tiek dedzināti ugunskuri - šī ieraša izdzīvojusi no sendienām, kad naktīs pie ugunskuriem sildījās gani. Šodien tie ir līksmes, iedzeršanas, kalnā kāpšanas svētki, kuros tiek pieminēti arī kalnos bojā gājušie.

Pie slāviem

Arī Ukrainā Ivana Kupalas dienā lec pāri ugunskuram. (Foto: Vida Press)

Bulgārija

Bulgārijā vasaras saulgriežos tiek atzīmēti gan pagāniskie svētki, gan svētīta Jāņa Kristītāja diena, taču bieži svinībās sajaucas abu svētku tradīcijas un rituāli. Bulgāru folklorā teikts, ka vasaras saulgriežos saule vēl pēdējo reizi uzsmaida cilvēkiem un tad lēnām sāk iestāties ziemas laiks.

Horvātija

Horvātijā vasaras saulgriežus atzīmē 23. jūnija vakarā, lielākoties - lauku apvidos. Svētku rituālu ietvaros ezeru un upju piekrastēs, kā arī pludmalēs tiek dedzināti ugunskuri, pār kuriem lec jaunieši.

Polija

Svētkos ir pieņemts ģērbt tradicionālos poļu tērpus un svētki tiek svinēti visu nakti līdz pat saullēktam. Meitenes gatavo ziedu vītnes, kas tiek mestas ūdenī, tāpat ar ziediem tiek rotātas mājas un pilsētu laukumi.

Krievija, Ukraina

Krievijā un Ukrainā vasaras saulgrieži tiek saukti par Ivana dienu un tiek krāšņi atzīmēta ar dažādiem pagāniskiem rituāliem. Neskatoties uz to, svētkus savā kalendārā iekļāvusi arī pareizticīgā baznīca. Daudzi no rituāliem, kas tiek veikti šajos svētkos, saistīti ar svētīšanu un veiksmes nodrošināšanu. Tiek dedzināti ugunskuri, notiek dejas un dziedāšana. Dažviet tiek rīkotas zirgu skriešanās.

Okeāna otrā krastā - Amerikā

Brazīlija

Brazīlijā tiek atzīmēta Svētā Jāņa diena, ko plašāk pazīst kā Jūnija svētkus. Šo svētku tradīcijas Brazīlijā ienāca līdz ar portugāļu ieceļotājiem. Svētkos tiek dejotas īpašas dejas, notiek tērpu parādes un rīkotas svētku maltītes, bet svētku laukuma centrā tiek uzstādīts ar ziediem greznots stabs un aizdegti ugunskuri.

ASV

ASV vasaras saulgriežus svin galvenokārt skandināvu izcelsmes amerikāņi, īpaši zviedri. Tie pat tiek dēvēti par zviedru saulgriežiem un arī Zviedrijas dienu, kurā jau kopš 1941. gada tiek atminētas un godātas Zviedrijas tradīcijas un vēsture.

Amerikā laika posmā no 23. līdz 26. jūnijam ļoti izplatīti ir brīvdabas kantrīmūzikas festivāli.

Citi šobrīd lasa

Vai Rietumi drīz sapūs? Pasaulē arvien skaidrāk iezīmējas virzība uz totālu kontroli. Saruna ar vēsturnieku Hariju Tumanu 23
FOTO: tādas bija greznākās kāzas šovasar jeb Kā precējās Žanis un Alīna Peineri
FOTO: Dončičs un citas slovēņu basketbola zvaigznes Tokijā ne tikai labi spēlē, bet arī uzdzīvo un pārkāpj noteikumus 2
Skatīt visus komentārus

Потеряв работу на "Давай поженимся!", астролог Василиса Володина начала торговать гороскопом прививок

"Гостеприимная Юрмала": Николаев и Проскурякова показали свои посиделки с подругами