Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
6. jūlijā uz festivāla galvenās skatuves ar ekskluzīvu šovu uzstāsies Latvijas leģenda grupa Zodiaks.

Intervija ar leģendāro Latvijas grupu "Zodiaks"

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Kultūra
2013. gada 10. jūnijā 20:22 2013. gada 10. jūnijā 20:22
 
6. jūlijā uz festivāla Shine Cafe 2013 galvenās skatuves ar ekskluzīvu šovu uzstāsies Latvijas leģenda grupa ZODIAKS. Padomju elektroniskās mūzikas iesācēji, Latvijas grupa Zodiaks sākuši savus mūzikas eksperimentus ar kosmiskām skaņām jau 70.-jos gados, uzstājoties ar tam laikam neirasto elektroniski-sintētisko mūziku.

Noteikti šo jautājumu Jums jau uzdeva simts reižu, bet tomēr, paaudzes aug un domāju, ka daudziem būtu interesanti uzzināt, kā tad īsti radās šī ideja studentu gados izveidot ansambli un spēlēt šāda veida mūziku? Kā mēs uzzinājām no interneta resursiem, Jūsu iedvesmas grupas bija Spice un Kraftwerk. Vai tā tiešam bija un kāpēc?  


Dziļāks iemesls manai aizrautībai ar elektronisko mūziku bija tas, ka no 15 gadu vecuma ļoti aizrāvos ar ērģeļspēli Latvijas baznīcās, jo patiesībā man ērģeles jau tobrīd bija tāds liels sintezators. Vēlāk, studējot kompozīciju Latvijas Valsts konservatorijā, manās rokās nonāca pirmo pašmāju izgudrotāju – Feliksa Staneviča un Viļņa Kazāka – radītie sintezatori, kas deva impulsu veidot elektroniskās mūzikas grupu, kas spēlētu līdzīgu mūzikas stilu kā Kraftwerk un Spice.

Daudzus arī interesē jautājums, kāpēc galvenais temats Jūsu mūzikā ir Kosmoss?

Tā kā sintezatora iespējas ir plašas, vai pat neizsmeļamās, un nav līdzīgas akustisko instrumentu skanējumiem, tas rada augsni iztēlei un fantāzijai, un domas ļauj ceļot tur, kur ikdienā tas nav iespējams, arī kosmosā.

Mums ir zināms, ka pirmsākuma kolektīvā bija 5 cilvēki, t.i.: Jānis Lūsēns, Andris Sīlis, Zane Grīva, Andris Reinis un Ainars Ašmanis. Šobrīd, kā ir mainījies šīs kolektīvs?

Pirmais sastāvs bija samērā nosacīts, jo pamatdarbu pie pirmā ieraksta veicām praktiski es un bundzinieks Andris Reinis. Šobrīd grupā lauvas tiesu pie aranžējumiem dara mans dēls Jānis Lūsēns, kurš arī koncertos spēlē basģitāru, pārējie ir jaunie dalībnieki: Mārcis Auziņš – ģitāra, Mārtiņš Linde – sitamie instrumenti, Zigfrīds Muktupāvels – elektroniskā vijole.

Cik albumu Jūs izdevāt grupas pastāvēšanas laikā un kādas bija Jūsu emocijas, kad Jūsu albumi pārdevās tik lielā tirāžā? Kāpēc pēdējais albums, kurš saucās “In memoriam”, tika veltīts tieši Latvijas kultūrai un arhitektūrai Rīgā?

Tika izdoti trīs albumi, pēdējais „In memoriam” tiešām ir veltījums zemei, kurā dzīvoju, kuru mīlu un negribu pazaudēt – Latvijai.

Kāpēc deviņdesmito gadu sākumā Jūs tomēr nolēmāt izbeigt grupas pastāvēšanu? Kāds bija tam iemesls un kas pamudināja Jūs atkal iziet uz skatuves?

Grupa kā tāda pastāvēja drīzāk tikai kā nosaukums, strādājot pie ierakstiem. Šī gada dibinājums varētu teikt ir pirmā nopietna realizēšanās kā grupai, mūziķu kopai, kas tiešām atrodas uz skatuves un muzicē. Pamudinājums bija neizmantotie resursi un atziņa, ka šāda veida mūziku praktiski neviens nekur nespēlē.

Šobrīd Jūs spēlējat vecos materiālus vai radāt kaut ko jaunu, vai varbūt plānos ir kaut ko mainīt?

Šobrīd ir atjaunoti vecie hīti jaunajā skanējumā (no visām skaņuplatēm), kā arī ir tapuši pāris jaunu skaņdarbu, mēģinot iekļauties kopējā skanējumā.

Aizmirstot mazliet par Zodiac, sakiet, vai Jums ir kādi hobiji, kāds cits darbs, ar ko nodarbojaties brīvajā laikā?

Mana dzīve ir mūzika, atslēgšanās no visa notiek vienatnē, pie dabas.

Mums ir ļoti interesanti uzzināt Jūsu profesionālo viedokli par to, kā ir mainījusies mūsdienu elektroniskā mūzika salīdzinājumā ar septiņdesmitajiem gadiem?

Tāpat kā viss pārējais, arī mūsdienu elektroniskā mūzika seko modei. Laikam viss notiek straujāk tāpēc arī viss ir īslaicīgāks.

Un pēdējais jautājums. Runājot tieši par mūsu festivālu, tad kādas kompozīcijas Jūs plānojat atskaņot un ar ko Jūs varētu pārsteigt vai varbūt iepriecināt Jūsu skatītājus un klausītājus?

Festivālā atskaņosim vecos hītus jaunajā skanējumā, kas būs atpazīstami mūsu faniem, taču, cerams, iepriecinās arī gados jaunākus klausītājus, kuriem 70.-80. gadu mūzika ir vēl neizbaudīta eksotika.

ZODIAC VIDEO sveiciens (krieviski)

Paldies Jums par mums veltīto laiku, atbildot uz šiem jautājumiem!

Karlīna Timofejeva/Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Rīdziniece Jeļena izliekas par mirušu un sarīko savas bēres, lai izvairītos no apsūdzības
"Gribu justies kā Rīgā, nevis muhosranskā!" Rīdziniece sūdzas par sabiedriskā transporta šoferi
Krievijā nekas nepaliek nepamanīts: olimpiskā čempione, kas nodeva Putinu, spērusi nākamo soli
Pievienot komentāru