Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Slavenās operdziedātājas Alīdas Vānes mājas Tārgalē pārvēršas par graustu. VIDEO 3

Novadu ziņas
2013. gada 15. oktobrī 16:51 2013. gada 15. oktobrī 16:51
Jau divdesmit gadu oktobrī tiek rīkoti svētki Ventspils novada mūzikas mīļotajiem, jo oktobra vidū ik gadu norit pasaulslavenās latviešu operdziedātājas Alīdas Vānes atceres pasākumi. Taču māja, kurā pasaules lielāko operu zvaigzne vadīja savus pēdējos mūža gadus, pavisam drīz draud pārvērsties graustā.

Pasaulslavenās latviešu operdziedātājas Alīdas Vānes mājas, kurās viņa pavadīja savas dzīves pēdējos gadus, pārvēršas par graustu.

Alīda Vāne (1899. – 1969.) savas dzīves pēdējos gadus pavadīja Ventspils novada Tārgales pagasta „Jaunalkšņos”. Viņas piemiņu cenšas saglabāt vietējie mūzikas pedagogi, bet tas var neizdoties, jo „Jaunalkšņu” īpašnieki nespēj atjaunot ēku, kurā dzīvojusi slavenā māksliniece. Tāpat Latvijā Alīdas Vānes izcilie sasniegumi ir piemirsti.

Pirmās Latvijas brīvvalsts laikā Rīgas operas intrigu dēļ Alīda Vāne savu talantu nespēja parādīt dzimtenē. No 1925. gada līdz 1937. gadam viņa aizvadīja slavas pilnus gadus uz daudzām Itālijas operskatuvēm, dziedāts arī Amerikas Savienotajās Valstīs, Argentīnā, Urugvajā, Čīlē, Holandē - visur atzīta un cildināta. Tikai Latvijā par to bija maz zināms un toreizējā Nacionālās operas vadība izlikās to nemanām un nemeklēja saskarsmi pat tad, kad teātris bija palicis bez vadošā dramatiskā soprāna. Pēckara gados Alīdas Vānes maizes darbs bija Valsts Filharmonijas rīkotajos koncertos - paretam Rīgā un Jūrmalā, bet visbiežāk - provinces nelielajos, kara laikā izpostītajos tautas namos.

Alīda Vāne Latvijas vārdu pasaulē aiznesusi tālāk nekā jebkurš cits latviešu mākslinieks, bet diemžēl dzimtene nekad viņai nekļuva par mīlošu māti, bet gan par skarbu un nelaipnu pamāti, vēstīts Ventspils Mūzikas skolas mājaslapā. Tagad aizmirstībai pamestas arī Alīdas Vānes mājas Tārgeles pagastā, kur slavenā māksliniece pavadīja savu dzīves nogali. Sīkāk par Alīdas Vānes piemiņas iemūžināšanu skatieties LTV raidījuma „Panorāma” videosižetā.

Ventspils pedagogi glābj operdziedātājas piemiņu (LTV „Panorāma”)

Kasjauns.lv/Foto: Ekrānuzņēmums no video

Citi šobrīd lasa

Profesija, kurā cilvēku nāve nav retums: atklāta intervija ar Liepājas NMPD brigādes ārstu Alekseju 17
Daudz basketbola un daudz sieviešu: leģendārajam Kasparam Kambalam aprit 40
Majors skaidro, kāpēc izlemts saīsināt "Positivus" festivāla garumu 18
Skatīt visus komentārus

Ищут человека, готового на год отказаться от смартфона за 100 000 долларов 1

Голая правда: абсолютно обнаженная Виталина Цымбалюк-Романовская появилась в эфире шоу Малахова 1