Filmas "Tīklā. TTT leģendas dzimšana" aizkulises

Jau 2025. gadā pie skatītājiem nonāks Dzintara Dreiberga jaunajā filmā par latviešu leģendārās sieviešu basketbola komandas "TTT" izveidošanos. Lūk, neliels ...

gallery icon
40
Basketbols
2024. gada 26. maijs, 19:34

FOTO: ieskats leģendārās basketbola komandas "TTT" filmas tapšanas aizkulisēs

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Jau 2025. gadā pie skatītājiem nonāks Dzintara Dreiberga jaunajā filmā par latviešu leģendārās sieviešu basketbola komandas "TTT" izveidošanos. Lūk, neliels ieskats filmas tapšanā!

“Dvēseļu puteņa” režisors Dzintars Dreibergs uzņem filmu “Tīklā. TTT leģendas dzimšana” par 20. gadsimta izcilāko sieviešu basketbola komandu, kurai līdz šim līdzīgas nav visā pasaulē. Komanda TTT ir iekļauta Ginesa rekordu grāmatā, jo 12 reizes pēc kārtas izcīnīja PSRS čempionāta zelta medaļas un 18 reizes uzvarēja Eiropas čempionvienību kausā, kas mūsdienās būtu pielīdzināma FIBA Eirolīgai.

"Šī filma būs par brīdi, kad latvieši iemācījās klusēt, neuzticēties, bet vienlaicīgi lasīt starp rindām un pretoties veidos, kas bijuši tik slēpti, ka patiesību neesam zinājuši līdz pat šim brīdim. Šī filma būs veltījums visiem tiem cilvēkiem, kuru uzvārdi ir dzēsti no mūsu vēstures, bet kuru iespaids ir nenovērtējams. Šī būs aukstā kara drāma par Staļina un Hruščova laikiem Latvijā un basketbolistēm, kuras spēja nolikt pie vietas visu PSRS sistēmu. Stāsta centrā – vien retajam zināmā Dzidra Karamiševa-Uztupe, ilgstoši vienīgā latviete Staļina laika PSRS izlasē, TTT pirmā kapteine, daudzkārtēja čempione, kurai basketbols bija kā instruments, lai piečakarētu gan VDK, gan visu PSRS sistēmu. Milzīgs paldies Skaidrītei Smildziņai un Helēnai Hehtai par uzticību, daloties tā laika atmiņās, apvienojot manis paša divas lielākās aizraušanās – kino un basketbolu,” stāsta Dzintars Dreibergs.

Filmas stāsts ir balstīts vēsturiskos notikumos par pēckara gadiem Padomju Latvijā. Galveno varoni – latviešu basketbolisti un treneri, vienu no TTT zelta meitenēm Dzidru Uztupi-Karamiševu – filmā atveidos aktrise Agnese Budovska: “Dzidra ir basketboliste, cilvēks ar raksturu, apņēmību un politisko notikumu dēļ arī ar savu personīgu dzelzs priekškaru, aiz kura viņa neļauj ielūkoties ne vīram, ne miesīgai mātei. Viņas nozīme TTT komandas pastāvēšanas vēsturē bija liela, ap Dzidru šī komanda tika uzbūvēta. Kad Dzidra pati vairs nespēlēja, tad kļuva par to cilvēku, kas ne tikai trenēja, bet bija arī galvenais “zibensnovedējs”, kas uzklausīja, palīdzēja un atbalstīja komandas meitenes grūtos brīžos.”

Filmā piedalās vairākas Latvijas basketbolistes. Jaunā zvaigzne Evelīna Otto (filmā Skaidrīte Smildziņa), kura filmēšanās dēļ šosezon palika Latvijā un spēlē “TTT Rīga” sastāvā, stāsta: “Par filmēšanos šajā filmā man ir liels gandarījums, esmu priecīga par šādu iespēju. Filmas dēļ man arī sanāca atteikties no piedāvājuma mācīties un spēlēt basketbolu ASV, taču šī ir iespēja būt daļai no kā īpaša, vēsturiska, un es uzskatu, ka tā ir jāizmanto, jo ne katrs var pie tādas tikt.”

Filmā piedalās aktieri Agnese Budovska, Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Gatis Gāga, Marta Lovisa Jančevska, Raimonds Celms, Jēkabs Reinis, Natālija Živeca, Anatolijs Fečins un Artūrs Smoļjaņinovs. Līdzās profesionāliem aktieriem filmā piedalās arī profesionālas basketbolistes Evelīna Otto, Elīna Kravale, Amanda Baumgarte, Ance Emīlija Krūmiņa, Kate Līva Ose, Madara Millere, Keita Boļšaka, Marta Zariņa, Petra Paula Krumulda un Jete Katrīna Nulle. Dzidru un viņas brāli bērnībā atveido Adele Legežina un Rūdolfs Pastors.