foto: Mikus Kļaviņš/LOK
"Trīs zvaigžņu balvu" par mūža ieguldījumu sportā saņems Igo Japiņš
Igo Japiņš.
Citi sporta veidi
2023. gada 13. decembris, 14:41

"Trīs zvaigžņu balvu" par mūža ieguldījumu sportā saņems Igo Japiņš

Jauns.lv/LETA

"Trīs zvaigžņu balvas" žūrija trešdien paziņoja, ka balvu par mūža ieguldījumu sportā saņems treneris, menedžeris un sporta funkcionārs Igo Japiņš, portālam Jauns.lv pavēstīja Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK).

Japiņš 14 gadu vecumā pievērsās riteņbraukšanai un sportista karjeras laikā vairākas reizes uzvarējis Latvijas čempionātā gan šosejas, gan treka riteņbraukšanā. Viņš ir arī desmitkārtējs Latvijas PSR čempions, izcīnījis medaļas PSRS Tautu spartakiādēs un PSRS čempionātos.

Pēc sportista karjeras beigām Japiņš pievērsās trenera darbam, strādājis Murjāņu Sporta ģimnāzijā, bijis Latvijas treka riteņbraukšanas izlases treneris un pēc tam trenējis šosejas riteņbraucējus.

Viņa vadībā Latvijas riteņbraucēju izlases piedalījās 1992. gada Barselonas olimpiskajās spēlēs, kad Dainis Ozols izcīnīja bronzas medaļu grupas braucienā, un 1996. gada Atlantas olimpiskajās spēlēs, kā arī divos Eiropas čempionātos un četrās pasaules meistarsacīkstēs.

Japiņš iemēģinājis roku arī sporta menedžmentā, pārstāvot ne tikai riteņbraucējus, organizējot trīs profesionālās riteņbraucēju komandas, bet arī kā menedžeris līdzdarbojās soļotāja Aigara Fadejeva komandā.

Japiņš aizsācis kalnu velosipēdu (MTB) tradīciju Latvijā, attīstījis velosipēdu sacensību sistēmu un veicinājis tautas sportu, kopš 1997. gada dažādās Latvijas vietās organizējot velomaratonus. Tāpat viņš ir uzņēmuma "Igo Japiņa sporta aģentūra" īpašnieks un direktors un bijis viens no Latvijas Gada balvas sportā iniciatoriem un organizatoriem, bet no 2012. līdz 2020. gadam viņš vadījis Latvijas Riteņbraukšanas federāciju prezidentā pozīcijā.

Svinīgā "Trīs Zvaigžņu balvas 2023" pasniegšanas ceremonija notiks 17. janvārī, Hanzas peronā.

Uzvarētājs desmit nominācijās tiks noteikts tāpat kā pagājušajā gadā, ņemot vērā trīs komponentes - tautas balsojumu, kas veidos 50% no kopējā balsojuma, akreditēto sporta žurnālistu balsojumu, kas veidos 25% no kopējā balsojuma, un 15 sportistu, kuri nebūs nominēti nevienā no nominācijām un ir LOK, LPK un LSFP valžu izvirzīti, balsojums, kas veidos atlikušos 25% no kopējā balsojuma.

Savukārt uzvarētājus vēl piecās nominācijās noteiks citas institūcijas. Gada jaunatnes sporta treneri nosaka Latvijas Sporta izglītības iestāžu direktoru padome, uzvarētāju nominācijā "Gada ģimene sportā" - Bērnu slimnīcas fonds, gada sporta žurnālistu vai fotogrāfu - Artūra Vaidera fonds, gada sporta skolotāju - IZM, bet balvu par mūža ieguldījums sportā piešķir žūrija un tā ir vienīgā, kas zināma pirms ceremonijas. 

2022. gadā par Latvijas labākajiem sportistiem tika atzīti daiļslidotājs Deniss Vasiļjevs un pludmales volejboliste Tīna Graudiņa.