Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Latvijas vīriešu valstsvienības galvenais treneris Luka Banki uzskata, ka komanda ir gatava iekāpt nākamajā līmenī un centīsies to apliecināt jau pirmajā spēlē pret Serbiju. (Foto: Edijs Pālens/LETA)

Latvijas izlasei un trenerim Banki būs jāmeklē jauni līderi

Klausies ziņas sadarbībā ar:
Basketbols
2021. gada 25. novembrī 12:39 2021. gada 25. novembrī 12:39
  Māris Siliņš | Jauns.lv
Latvijas vīriešu basketbola izlase šovakar ar spēli Belgradā pret Serbiju sāk Pasaules kausa kvalifikācijas turnīru, kura gala iznākums būs zināms tikai pēc pusotra gada.

Latvijas basketbola laika griežos dažādas paaudzes ir uztvertas ar dažādām cerībām, taču nevienai vēl nav izdevies izcīnīt vietu kādā no starpkontinentālajiem lielajiem turnīriem. Proti, Pasaules kausa izcīņā vai olimpiskajās spēlēs. Šovakar tiks turpināts augustā aizsāktais mēģinājums izkāpt no bedres, kurā Latvijas izlase iekļuva pēc februārī piedzīvotā zaudējuma bulgāriem un netikšanas uz nākamā gada Eiropas čempionātu. Nu jau pavisam droši var teikt, ka 2023. gada Pasaules kausa izcīņa ir pēdējais turnīrs, kurā kopā varētu sanākt pagājušā gadsimta astoņdesmito un deviņdesmito gadu mijā dzimusī paaudze.

Kā tikt līdz Āzijai

Lai nokļūtu Pasaules kausa izcīņā, kas pēc nepilniem diviem gadiem notiks Filipīnās, Japānā un Indonēzijā, Lavijas izlasei atlikušajās divās kvalifikācijas turnīru kārtās ir jāiekļūst labāko trijniekā starp astoņām komandām, kas šonedēļ sāk Eiropas kvalifikācijas A (Serbija, Latvija, Beļģija, Slovākija) un B (Grieķija, Turcija, Lielbritānija, Baltkrievija) grupas. Vispirms A grupas ietvaros jābūt labāko trijniekā, taču te jāatgādina, ka visu spēļu rezultāti tiks ņemti līdzi uz nākamo posmu. Ja tas izdosies, tad pa divām reizēm būs jāsacenšas ar B grupas labāko trio. Nav obligāti jāver vaļā FIBA ranga tabula, lai nojaustu, ka par favorītiem uz trīs ceļazīmēm tiek uzskatītas Serbijas, Grieķijas un Turcijas izlases. Laikā, kad lielāko daļu spēļu jāaizvada bez NBA un Eirolīgas spēlētājiem, notiek dažādi pārsteigumi un pašlaik pat ir grūti pateikt, kas no esošās kārtības ir lielāki ieguvēji – mēs vai pretinieki. Jo latviešu pārstāvniecība NBA un Eirolīgas klubos pēdējo pāris sezonu laikā ir būtiski sarukusi.

FIBA noteikusi, ka Pasaules kausa dalībnieki tiks noskaidroti sešos kvalifikācijas logos 2021. gada novembrī, 2022. gada februārī, jūnijā, augustā un novembrī, 2023. gada februārī. Nākamajā vasarā paredzētajos divos logos, teorētiski, izlasēm varēs palīdzēt arī NBA un Eirolīgas klubu spēlētāji.

Banki un komandai būs jāmeklē līderi

Latvijas izlase kvalifikācijas turnīru šovakar sāks ar spēli Belgradā pret Serbiju un pirmdien turpinās Rīgā pret Slovākiju. Pirmo pretinieku treneris Svetislavs Pešičs norādījis, ka Latvijas izlases trumpis ir vasarā pirmajā kvalifikācijas kārtā iespēlētais sastāvs. Sanāk, ka nelaimīgais zaudējums bulgāriem Eiropas čempionāta kvalifikācijas izšķirošajā mačā ir kā laime nelaimē. Tieši tas kļuva par iemeslu, kādēļ bez ilgas vilcināšanās par valstsvienības galveno treneri kļuva itāliešu speciālists Luka Banki. Turklāt ar iespēju savu jauno komandu dažādos apstākļos iepazīt jau aizvadītajā vasarā.

No tā sastāva, kas vasarā pa divām reizēm apspēlēja Baltkrieviju un Rumāniju, šovakar Banki rīcībā būs septiņi spēlētāji. Tieši tikpat daudz spēlētājiem ir zaudētāju zīmogs no februāra spēles pret Bulgāriju. Diez vai šo spēlētāju kodolu var saukt par nobriedušu komandu, kura gatava uzreiz risināt lielus uzdevumus. Uz papīra mūsējo sastāvs var šķist jaudīgs, tomēr visiem iesaistītājiem būs jāmeklē līderi, izpildītāji un klavieru stūmēji. Pamazām notiekot paaudžu maiņai, šis process Latvijas izlasē ir tikai sākuma stadijā.

Vasaras spēlēs līderu lomu uzņēmās brāļi Dāvis un Dairis Bertāni un Rihards Lomažs. Uz vājāku pretinieku fona uzplauka arī pārējie un dažas aizķeršanās (ilgstoša cīņa ar baltkrieviem vai trīs zaudētas ceturtdaļas mačā pret rumāņiem) palika sasniegtā rezultāta fonā. Tomēr acīmredzams, ka Latvijas izlasē tuvākajā laikā ienāks virkne jaunākas paaudzes spēlētāju un komandai būs jāatrod jauni līderi.

Par tādiem nekļūst ar vienu trenera norādi, par tādiem spēlētājiem ir jāizaug. Ja raugāmies uz Latvijas izlases šodienas modeli, tad bažu un jautājumu ir daudz. Par līderi ģerbtuvē un komandas mentoru viss tā kā būtu skaidrs – tas ir Dairis Bertāns. Vai viņš tāds var būt arī laukumā? Sezonas sākums Seviljas “Real Betis” komandā par to neliecina – salīdzinoši maza rezultativitāte un komanda atrodas pēdējā vietā. Pēc rakstura un nu jau arī statusa līdera lomu gatavs ir paņemt Rihards Lomažs, kurš aizvada rezultatīvu sezonu Turcijas čempionātā. Ar piebildi, ka jau otro sezonu Lomažs spēlē komandās, kas savos turnīros ir pēdējās vietās un pie uzvarām tiek reti. Vai tie ir labvēlīgākie apstākļi, kur rūdīties līdera dotībām? Diez vai.

Pašmāju čempionāta līmenis un nelielais komandu skaits ir tāds, kāds ir. Šajā realitātē lielākā daļa izlases kandidātu spēlē ārzemēs. Cik no mūsu leģionāriem savos klubos ir līderu statusā? Bez Lomaža, teju neviens. Diez vai Banki rokās ir brīnumnūjiņa, kas kādu ikdienā klubā limitētu lomu spēlējošu spēlētāju pēkšņi var pārvērst par princi.

Liela cerība uz Kurucu

Tas attiecās arī uz Rodionu Kurucu, kuram Banki redz lielu lomu Latvijas izlases spēlē. Par Rodiona talantu šaubu nav un tas spoži uzspīdēja jau 16 gadu vecumā. Taču kļūt par līderi savā komandā jau veču basketbolā nav izdevies ne pirms NBA posma Barselonā, ne šosezon Belgradas “Partizan”. Var likstās vainot leģendāro treneri Zeļko Obradoviču, kurš neprot izmantot latviešu basketbola dārgakmeni, taču diez vai Obradovičs šauj sev kājā. Kurucs ir labs lomas spēlētājs, laukumā pavada nepilnas 15 minūtes un ar to “Partizan” pietiek. Vai būs gatavs pavisam citai lomai Latvijas izlasē? Daļēju atbildi saņemsim jau šovakar.

Latvijas izlasē Kurucs ir piedalījies tikai trīs spēlēs iepriekšējā Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijā un vasarā kopā ar komandu nebija. Tāpat ar komandu nebija Anžejs Pasečņiks. Viņi un vēl virkne spēlētāju Banki sistēmās ir jaunpienācēji. Trīs treniņu dienas ir pārāk mazs laiks, lai šovakar varētu runāt par sistemātisku Latvijas izlases spēli. Būs daudz improvizācijas un basketbols, kurā treneru ieceres viena daļa spēlētāju saprot labāk par citiem.

Sakritība vai slikta forma?

Pārlūkojot Latvijas izlases kandididātu pēdējā nēdēļā pirms izlašu pauzes iespēto, izceļamas vairākas neveiksmīgas spēles. Pamata saspēles vadītājam Kristeram Zorikam sanāca viena no sezonas neizteiksmīgākajām spēlēm sīvā un principiālā mačā (šosezon reiz jau bija zaudēts) pret Pērnavas "Sadam" komandu – tikai četri punkti, metieni 1/5 no spēles, kļūdu vairāk par rezultatīvām piespēlēm.

Dairis Bertāns un Anžejs Pasečņiks kopā ar “Betis” komandu piedzīvoja 48:71 fiasko pret Madrides “Real”. Bertānam 29 minūtēs divi punkti un komandai -18 ar viņu laukumā. Pasčņikam 20 minūtēs viena atlēkusī bumba, metieni no spēles 3/9. Bēdīga statistika leģionāra stausā esošiem spēlētājiem, kuri pavisam nesen bija ar NBA pierakstu.

Iepriekšējā nedēļā iekrita arī vidēji mača 15,6 puktus metošā Lomaža sliktākā spēle. Mačā pret “Galatasaray” viņam tikai divi punkti, komandai kārtējais zaudējums. Uzvaras garša pēdējo reizi izbaudīta pirms vairāk nekā mēneša.

Tāpat Mareks Mejeris viņnedēļ FIBA Eiropas kausa pirmās kārtas izšķirošajā mačā pret Hertogenbošas “Den Bosh” 23 minūtēs neguva nevienu punktu. Par laimi, viņa pārstāvētā “Parma” uzvarēja, bet Marekam komandā ir lielākais spēles laiks un visnotaļ būtiska loma. Andrejs Gražulis Itālijas čempionātā “Trieste” sastāvā aizvadīja savu sezonas dalīti mazrezultatīvāko spēli. Rodions Kurucs “Partizan” uzvarā pār “Budučnost” 14 minūtēs guva trīs punktus, kas ir sezonas otrais sliktākais rādītājs.

Protams, šodien laukumā būs cita bumba un jaunas iespējas. Tomēr vairāku izlases līderu neizteiksmīgo spēli iepriekšējā nedēļā diez vai var norakstīt tikai uz neveiksmīgi sakritušu zvaigžņu stāvokli. Tas liecina arī par šā brīža sportisko kondīciju, pārliecību un lomu savā komandā. No šāda aspekta raugoties, Latvijas izlasei šovakar Belgradā var sanākt sarežģīti savas spēles meklējumi.

Kā jau minēju, bukmeikeri šovakar par favorītiem uzskata Serbiju, kas sapulcējusi jaunu un mazpieredzējušu sastāvu. Šajā ziņā abas komandas pat ir kaut kur līdzīgas. Tāpat jāatceras, ka ceļazīme uz Pasaules kausa izcīņu netiek izcīnīta tieši šovakar un jau pirmdien Rīgā ir spēle no tām, kuras jāuzvar par katru cenu. Banki pirmsspēles sarunās uzvēra, ka pienācis laiks iekāpt nākamajā līmenī. Lai izdodas! Ne tikai šovakar, visa nākamā puostra gada gaitā Latvijas izlasei aizvest tur, kur tā vēl nekad nav bijusi.

Latvijas vīriešu basketbola izlases sastāvs spēlei pret Serbiju:

Kristers Zoriks, Artis Ate (abi - "VEF Rīga"), Aigars Šķēle (Vircburgas "s.Oliver", Vācija), Dairis Bertāns, Anžejs Pasečņiks (abi - Seviljas "Real Betis", Spānija), Rihards Lomažs (Denizli "Yukatel Merkezefend", Turcija), Mārtiņš Laksa (Sēkešfehērvāras "Alba Fehervar", Ungārija), Rodions Kurucs (Belgradas "Partizan", Serbija), Mareks Mejeris (Permas "Parma", Krievija), Andrejs Gražulis (Triestes "Allianz", Itālija), Kaspars Bērziņš (Panevēžas "Lietkabelis", Lietuva), Klāvs Čavars (Bidgoščas "Astoria", Polija).

Citi šobrīd lasa

VIDEO: emociju "eksplozija" - kas notika uz Latvijas hokeja izlases soliņa pēc gūtajiem uzvaras vārtiem
VIDEO: lidostā izritina sarkano paklāju. Latvijas hokejisti pārved mājās bronzas medaļu
LHF ģenerālsekretārs eleganti "atšuj" kaimiņvalsts žurnālista provokācijas mēģinājumu
Pievienot komentāru