Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Aizsargs Ralfs Freibergs vienā no spēcīgākajām Čehijas esktralīgas komandām Brno "Kometa" centīsies izkāpt no komforta zonas, kuru baudīja iepriekšējā darba vietā Zlīnā. (Foto: Ivo Dostal/HC-Kometa.cz)

Ralfs Freibergs par 22 pozitīviem Covid-19 testiem komandā un pāreju pie niknākajiem sāncenšiem

Hokejs
2020. gada 9. oktobrī 03:22 2020. gada 9. oktobrī 03:22
 
Māris
Siliņš
| Jauns.lv
Latvijas hokeja izlases aizsarga Ralfa Freiberga pārstāvētā Brno “Kometa” komanda, kurā septembrī tika konstatēti 22 pozitīvi Covid-19 vīrusa testi, tikai šodien aizvadīs sezonas pirmo oficiālo spēli Čehijas ekstralīgā. Tikmēr citu latviešu pārstāvētās komandas nonākušas karantīnā.

Piektdienas vakarā Brno “Kometa” komandai jāuzņem viesus no Pilzenes un tā Čehijas ekstralīgas kalendārā šovakar ir vienīgā spēlē. Vairākas komandas atrodas karantīnā un, pārlūkojot spēļu kalendāru, šķiet, ka tuvākajā laikā spēlēs tikai Brno komanda.

“Brno ierados jau jūlijā, sagatavojāmies sezonai un tad… Vienā dienā 22 pozitīvi testi, 16 no tiem – spēlētājiem. Laikam ir latvieša stiprais gēns - mans tests bija negatīvs. Tas gan mazs mierinājums. Karantīna. Ļoti gribas spēlēt, bet nav pārliecība, ka 9. oktobrī mums tiešām sezona sāksies. Viss var mainīties dažās stundās,” sarunā ar Jauns.lv saka Ralfs Freibergs. Covid-19 vīrusa situācija Čehijā pašlaik ir sliktākā Eiropā – otrdien vairāk nekā 4000 jauni pozitīvi testi, trešdien – jau pāri 5000.

“Tagad spēlē tās komandas, kurās liela daļa jauno vīrusu jau ir pārslimojuši. Jāgaida, kad šai sērgai cauri būs izgājuši visi, tad varēsim cerēt uz normālu sezonu un kalendāru. Cik vairs normāla šī sezona varēs būt, jo spēles pagaidām notiek bez skatītājiem. Klubiem tie ir milzīgi zaudējumi, te lielu daļu budžeta veido ienākumi no biļešu un atribūtikas tirdzniecības. Ja fanu nav, nav arī nauda. Vairākās komandās jau tiekot "apgrieztas" algas. Brno pagaidām maksā visu līgumā rakstīto, taču apzinos, ka arī manā algas čekās var notikt izmaiņas, ja visa sezona būs bez skatītājiem,”  spriež Freibergs.

Trīs sezonas rezultatīvākais aizsargs

Freibergs uz Čehiju pārcēlās 2017. gadā pēc ne pārāk veiksmīgas sezonas Rīgas “Dinamo” sastāvā. Visas šīs trīs sezonas Ralfs pārstāvēja Zlīnas “Berani” komandu. Iespēju ziņā klubs no Čehijas austrumiem nav ar lielāko rocību, tomēr visas trīs sezonas komanda iekļuva izslēgšanas spēlēs. Freibergs ar pirmo sezonu kļuva par vienu no aizsardzības līderiem, spēlēja pirmajā vairākuma virknējumā un sakrāja 26, 24 un 23 rezultativitātes punktus. Tie bija labākie rādītāji starp Zlīnas komandas aizsargiem un allaž deva vietu starp Čehijas ekstralīgas desmit rezultatīvākajiem aizsargiem. Pimajā sezonā – pat trešo. Šādi rādītāji nepalika nepmanaīti – jau aprīļa beigās Freibergs parakstīja līgumu uz 1+1 sezonu ar Brno “Kometa”, kas tiek uzskatīti par vienu no ambiciozākajiem čehu klubiem. 2017. un 2018. gadā “Kometa” kļuva par Čehijas čempioniem un nekas mazāks Brno kluba trenerim un kluba īpašniekam vienā personā Liboram Zabranskim neinteresē arī tagad.

“Vienmēr var teikt, ka var labāk, tomēr būtu grēks žēloties par Zlīnā sasniegto. Trīs sezonu laikā neizlaidu nevienu spēli, visas trīs sezonas biju komandas rezultatīvākais aizsargs, spēlēju vairākuma pirmajā maiņā. Nebūtu problēmu tur palikt, viss bija labi, bet man ir 29 gadi - labākais vecums, lai tiktu kur augstāk. Būtu 35, nebūtu nekādu šaubu, turpināt spēlēt Zlīnā. Viss bija pārāk komfortabli, no šīs zonas vajadzēja izkāpt. Brno ir spēcīgāka komanda un nekas man nav garantēts – sevi kā leģionāram būs jāierāda no pirmās spēles,” par vēlmi mainīt komandu stāsta hokejists.

Zlīnā palikuši draugi gan starp treneriem, gan spēlētājiem. Pilsētā, kurā visi dzīvo līdzi hokejam, tās pusatklātā halle un līdzjutēji atstājuši neizdzēšamas atmiņas. Freibergs trīs sezonu laikā neizlaida nevienu spēli un fanu simpātijas iekarojis kā “dzelzs vīrs”. Šķiršanās notikusi bez savstarpēja aizvainojuma, tilti neesot dedzināti un kas zina, varbūt kādu dienu Freibergs tur spēlēs atkal. Brno tomēr ir cits kalibrs, arī pilsēta lielāka un plašākām izklaides iespējām. Ģimene šādu pārcelšanos atbalstījusi ar lielu prieku.

Aizgāja pie niknākajiem pretiniekiem

No Zlīnas līdz Brno ir nepilni 100 kilometri, abu komandas spēles ir vietējais derbijs un līdzjutēji viens otru neieredz ne acu galā. Kautiņi laukumā un tribīnēs šo komandu spēlēs ir ikdienišķa parādība. “Kad spēlē Zlīna pret Brno, tad te ir policijas specvienības pilnā amunīcijā, ap arēnu un tribīnēs iet traki. Jā, arī kautiņi, lido petardes. Manā pirmajā sezonā bija tā, ka stāvējām uz rezervistu soliņa un ar nūjām gaiņājām prom pretinieku fanus, kuri mūsu treneriem gāza virsū alu un meta ar glāzēm. Bijuši gadījumi, kad treneri turpat ejot uz ģērbtuvēm ir saplēšusies ar līdzjutējiem. Tādā ziņā te ir jautri un tas piedod papildus asumu. Esmu jau lasījis sev adresētus ne pārāk glaimojošus Zlīnas fanu komentārus. Ja tur būs spēle ar skatītājiem, tad gan jau dzirdēšu vēl. Lai gan tur līdzjutēji ir ļoti forši un ceru, ka viņi manu izvēli tomēr sapratīs,” Freibergs stāsta par čehu fanošanas tendencēm.  

Brno būs jāpierāda sevi no jauna

Par Brno “Kometa” interesi Freibergs zinājis jau labu laiku pirms sezonas beigām, taču ar līguma parakstīšanu varējis sanākt visādi. “To parakstīju trešdienā, bet piektdienā tika pārtraukta sezona. Ļoti iespējams, ka dažas dienas vēlāk līguma nosacījumi jau būtu citādāki,” atceras Freibergs. “Kometa” sastāvā sevi atkal būs jāpierāda no jauna, te ir diezgan spožas vietējās zvaigznes, ir spēlētāji ar bagātīgu NHL un KHL pieredzi. “Mans mērķis ir būt pirmajā vairākuma maiņā. Tā šeit ir ļoti solīda, ja tur tiec, tad krāsies arī rezultativitātes punkti. Arī aizsargam leģionāram tas ir svarīgi. Pārbaudes spēlēs biju vairākuma realizācijas brigādē, taču tas neko negarantē tālāk. Kaut kas nesanāk, nekritīs mums ripa vārtos – ātri vari izkrist ārā,” uzskata Freibergs.

Aizsargs Ralfs Freibergs vienā no spēcīgākajām Čehijas esktralīgas komandām Brno "Kometa" centīsies izkāpt no komforta zonas, kuru baudīja iepriekšējā darba vietā Zlīnā. (Foto: Ivo Dostal/HC-Kometa.cz)

Bukmeikeru vērtējumā “Kometa” ir ceturtā spēcīgākā komanda, tomēr Freibergs uzskata, ka Čehijā tik viennozīmīgi spēku samērus nevar dalīt: “Vienu favorītu nosaukšu uzreiz – tā ir Gunta Galviņa pārstāvētā Tršinecas komanda. Tur ir lielākais budžets, ļoti spēcīgi spēlētāji, pašlaik arī vairāki izīrēti no NHL komandām. Vienmēr ar ambīcijām ir Prāgas “Sparta”, laba komanda ir Liberecai. Ir vismaz sešas komandas, kas var pretendēt uz  titulu, bet kādā atsevišķā spēlē jebkurš var uzvarēt jebkuru. Ar to Čehijas ekstralīga ir interesanta, ka spēku samēri ir līdzīgi. Komandu komplektācijā var vilkt paralēlas ar basketbolu – katrai komandai ir savs kodols un tiek meklētas dažas zvaigznes pirmajai maiņai, kuras tad arī taisīs rezultātu. Vispār čehi ir lieli patrioti, katrā komanda ir daudz tieši vietējās pilsētas spēlētāju.”

“Primārais, lai kluba vadība būtu apmierināta ar manu spēli un nenotiktu neprognozējamas lietas. Lai komanda uzvar un, kā Kaspars Daugaviņš tikko teica vienā intervijā, leģionāram vajag arī punktus. Ja tie būs, tad arī ģimene būs paēdusi un labā noskaņojumā varēs domāt par nākotni,” par saviem individuālajiem mērķiem klāsta Freibergs.

Čehijas līgā pieci latvieši

Ekstralīgā šo sezonu sākuši pieci latvieši. Galviņa pārstāvētā Tršineca uzvarēja pirmās divas spēles, taču kopš 22. septembra nespēlē komandā konstatēto vīrusa gadījumu dēļ. Ar pretējiem panākumiem – divi zaudējumi – sezona sākusies aizsargu Uvja Balinska un Oskara Cibuļska pārstāvētajai “Litvinov”. Savukārt Māris Bičevskis Mlada Boļeslavā četrās spēlēs atdevis divas rezultatīvas piespeles, taču arī šī komanda kopš 27. septembrī izcīnītās uzvaras pār “Sparta”(4:2)  ir karantīnā.

“Brīvais laiks bijis daudz, skatos gandrīz visas spēles, ko vien rāda. Varu pastāstīt visu ne tikai par Čehijas līgu,” smej Freibergs. “Kā jau teicu, Galviņš ir favorītu komandā, tur ir ļoti solīds sastāvs. Ļitvinovai sākums nesanāca, tomēr daudz jauni spēlētāji aizsardzībā. Bičevskis savā komandā ir trešajā maiņā, bet tur ir laba komanda. Mazliet atšķirīgi komplektēta, bez spožas pirmās maiņās, bet ar trīs līdzvērtīgām. Grozi kā gribi, bet pie Čehijas hokeja ir jāpierod. Ja KHL čempionātā taktiski viss ir sazīmēts precīzi līdz centimetriem, tad te ir brīvāks hokejs, vairāk vārtu, mazliet citādāka domāšana,” Čehijas hokejam esot savas nianses.

Visvairāk par visu spēlētāji tomēr gaida iespēju atkal spēlēt hokeju. Iepriekšējā sezona tika pārtraukta ar ieganstu, ka bez līdzjutējiem tribīnēs hokejs netiks spēlēts. Tagad? “Visiem tas jau ir otršķirīgi, tagad gribam spēlēt un esam gatavi iet laukumā kaut ar botēm kājās. Arī uz ielas var redzēt, ka cilvēki ir noguruši no šīs vīrusa sāgas,” kopējo noskaņojumu Covid-19 ielenktajā Čehijas hokejā raksturo latviešu aizsargs.

Citi šobrīd lasa

Zemgales vēlēšanu saraksta lokomotīves: geju "šāvēja", malumedniecībā apsūdzētais, "kolhoza metodiķis" 4
Dānija atteicās no "AstraZeneca" vakcīnas. Kas notiks ar neizlietotajām devām? 7
“Tas ir kā vidējais pirksts pārējai pasaulei!” Norvēģijā asi kritizē Krievijas Olimpiskās komitejas sportistu tērpus 2
Pievienot komentāru

Из-за Седоковой потерял страсть к игре? Янис Тимма лишился работы в России

Провокаторша! 63-летняя Шэрон Стоун снялась в смелой фотосессии для обложки журнала