Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ilustratīvs. (Foto: PantherMedia / Andriy Popov)

Vairākiem tūkstošiem sieviešu novērotas izmaiņas menstruālajā ciklā pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas 9

Dzīvesstils
22. septembrī 06:24 2021. gada 22. septembrī 06:24
  Jauns.lv
Lielbritānijā vairāk nekā 30 000 sieviešu ir ziņojušas par traucējumiem viņu menstruālajos ciklos pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas, taču tikai tagad viņu sūdzības ir tikušas uzklausītas.

Pētījumā, ko veikusi Londonas Impērijas koledžas profesore, reproduktīvās imunoloģijas lektore Viktorija Meila, konstatēts, ka šīs izmaiņas ir īslaicīgas un vairums sieviešu pēc vienas cikla nobīdes atgriežas normālā stāvoklī.

Viņa atzīmē, ka Apvienotās Karalistes medicīnas regulatora – Zāļu un veselības aprūpes produktu regulēšanas aģentūras (MHRA) – uzskaitītās biežākās blakusparādības ir sāpoša roka, drudzis, nogurums un muskuļu sāpes, taču izmaiņas menstruālajos ciklos nav šajā sarakstā.

Tomēr Meila pētījumā raksta, ka primārās aprūpes un reproduktīvās veselības darbinieki arvien biežāk uzklausa cilvēkus, kas izmaiņas ciklā piedzīvojuši neilgi pēc vakcinācijas.

“Lielākā daļa sieviešu, kuras ziņo par izmaiņām ciklā pēc vakcinācijas, konstatē, ka tā normalizējas nākamajā reizē un svarīgi ir pieminēt, ka nav pierādījumu tam, ka Covid-19 vakcīna negatīvi ietekmē auglību,” profesore raksta pētījumā.

Menstruālās izmaiņas novērotas sievietēs, kuras saņēmušas vakcīnas “Pfizer”, “Moderna” un “AstraZeneca”. Meila uzskata, ka saistība starp vakcīnām un traucētiem cikliem, visticamāk, ir imūnās sistēmas reakcijas rezultāts pret vakcīnu, nevis kādas konkrētas vakcīnas sastāvdaļas veikums.

“Lai gan ziņotās izmaiņas pēc vakcinācijas ir īslaicīgas, padziļināti pētījumi par šo iespējamo blakusparādību joprojām ir ļoti svarīgi vakcinācijas programmas vispārīgajiem panākumiem,” secina pētniece.

Daudzas sievietes kavējas ar vakcinācijas procesa uzsākšanu, jo tās uzskata, ka vakcīna varētu kaitēt viņu izredzēm uz grūtniecību nākotnē. “Ja netiks rūpīgi izmeklēti ziņojumi par menstruālām izmaiņām, šīs bailes, iespējams, tiks uzkurinātas,” viņa rakstīja. “Skaidra un uzticama informācija ir īpaši svarīga tiem, kuri paļaujas uz spēju paredzēt savu menstruālo ciklu, lai vai nu sasniegtu grūtniecību, vai izvairītos no tās,” viņa turpināja.

Profesore Alisone Keiva, MHRA galvenā drošības speciāliste laikrakstam “The Independent” apgalvo: “Mēs cieši uzraugām ziņojumus par varbūtējiem menstruālā cikla traucējumiem. Pamatojoties uz pašreizējo stigro drošības uzraudzību, sievietes var būt pārliecinātas, ka šī brīža pierādījumi neliecina par izmaiņām fertilitātē pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas. To secina arī mūsu ekspertu zinātniskā padomdevēja komiteja, Cilvēku medicīnas komisija.”

“Mūsu ieteikums paliek nemainīgs – ieguvums no vakcinācijas ir lielāks nekā risks lielākajai daļai cilvēku,” Keiva turpināja.

Citi šobrīd lasa

Dita Lūriņa: atklāti par vientulību, kaislību un jaunu sevis atrašanu
Kā vakcīnu pretinieks labi nopelna ar kovidu
Šaujamieroci Boldvinam pasniedzis režisora asistents, par kuru jau iepriekš saņemtas sūdzības
Skatīt visus komentārus

"Бедность, говорите?": Меган Маркл поймали на лжи

Как в пандемию звезды тратят деньги на красивую жизнь?