Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Foto: EPA/Scanpix

Kas viņa ir - Svetlana Tihanovska, kura pati kādreiz balsoja par Lukašenko? 2

Intervijas
15. augustā 06:59 2020. gada 15. augustā 06:59
  Jauns.lv
Svetlana Tihanovska pēc it kā zaudējuma Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās tagad atrodas Lietuvā, kur, kā skaidro viņas pārstāvji, politiķe devusies ne gluži aiz brīvas gribas. Pēdējie mēneši Tihanovskas dzīvē bija, maigi sakot, intensīvi. Bet mazāk ir zināms par to, kāda viņas dzīve bija iepriekš, pirms savas tautas atmodināšanas.

Tihanovska piedzima 1982. gada 11. septembrī Brestas apgabala Mikaševičos, kas atrodas netālu no Ukrainas robežas. Pagājušā gadsimta 80. gados šī nelielā pilsētiņa ar aptuveni 12 tūkstošiem iedzīvotāju cieta Černobiļas atomelektrostacijas katastrofas dēļ, jo arī tur nonāca radiācijas piesārņojums.

Piļipčuku ģimene (Svetlanas pirmslaulības uzvārds) no Mikaševičiem prom nedevās. Svetlana gāja vietējā skolā, kuru absolvēja ar zelta medaļu, un pēc vidējās izglītības atestāta saņemšanas nolēma doties uz blakus esošo Gomeļas apgabalu un iestāties Maziras pedagoģiskajā universitātē, kur apguva angļu un vācu valodas skolotājas specialitāti.

Par saviem vecākiem Tihanovska runā nelabprāt, jo baiļojas, ka pret viņiem var tikt īstenotas kādas darbības no valsts puses vai arī politisko oponentu izrēķināšanās. Intervijā 2020. gadā viņa vienīgi atklāja, ka abi ir pensijā, taču turpina strādāt.

Foto: Valery Sharifulin/TASS

Pēc augstākās izglītības iegūšanas Tihanovska pārcēlās uz Gomeļu, kur strādāja par angļu valodas tulci dažādās starptautiskās organizācijās. Kādu brīdī viņa darbojās arī īru labdarības organizācijā, kas nodarbojās ar palīdzības nodrošināšanu Černobiļas avārijā cietušajiem. Kā jau minēts, šī katastrofa bija atstājusi ietekmi arī uz Tihanovskas dzimto pusi.

Ceļš uz politisko karjeru

Viņa pati reiz stāstījusi, ka par politiku ilgi neinteresējās. Tāpat Tihanovska atzina, ka gāja nobalsot vēlēšanās 18 gadu vecumā, jo gribēja sajusties pieaugusi, taču pēc tam vēlēšanas ignorējusi. Savu balsi tolaik viņa atdeva par Lukašenko. “Atceros, kopā ar vecākiem gājām, viņi arī par Lukašenko balsoja. Sergejs [viņas vīrs], šķiet, vispār nekad nebija balsojis,” par savu kādreizējo kūtrumu politiskajos jautājumos stāstīja Tihanovska. Par sevi politiķe reiz sacīja arī to, ka pēc dabas ir pieticīga un bez īpašām ambīcijām.

Ar savu vīru Tihanovska iepazinās studiju gados. Viņš mācījās universitātē Gomeļā un pēc absolvēšanās sāka biznesu, Mazirā atverot naktsklubu ar nosaukumu “55 Club”, kur ballēties gāja arī tolaik vēl 4. kursa studente Svetlana Piļipčuka. Vēlāk intervijā Tihanovska stāstīja, ka tā bija mīlestība no pirmā acu skatiena. Tagad pārim ir divi bērni – 10 gadus vecs dēls un četrus gadus veca meita. Abi apprecējās gadu pēc iepazīšanās un jau 16 gadus ir kopā.

Pēc dēla piedzimšanas pāris pārcēlās uz Minsku, kur sākumā īrēja dzīvokļus, bet vēlāk nopirka paši savu. Sergejs tolaik daudz strādāja Krievijā, taču centās ģimeni bieži apciemot un vasarās doties kopīgos braucienos uz jūru, kuras Baltkrievijā nav.

Foto: EPA/Scanpix

“Mēs nedzīvojām nabadzībā. Esam no tām ģimenēm, kas var atļauties reizi gadā doties atpūsties pie jūras. Bet bez pārmērībām: Sergejs ļoti daudz strādāja, lai nopirktu dzīvokli,” viņa stāstīja.

Situācija mainījās 2020. gadā, kad maijā viņas vīram blogerim Sergejam Tihanovskim no pazīstamā “YouTube” kanāla “Страна для жизни” Baltkrievijas Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) atteica reģistrēt iniciatīvas grupu un iesaistīties cīņā ar valsts prezidenta amatu.

Tihanovska pati, solidarizējoties ar vīru, iesniedza pieteikumu CVK un tika apstiprināta. Vēlāk politiķe paziņoja, ka viņu piereģistrēja, lai pasmietos, jo pats 26 gadus pie varas bijušais Aleksandrs Lukašenko netic, ka kāds varētu balsot par sievieti. Par vēlēšanu štāba vadītāju kļuva Tihanovskas vīrs, taču drīz vien viņš tika aizturēts. Tad sekoja priekšvēlēšanu kampaņas drudzis, pašas vēlēšanas un visbeidzot tas, kas Baltkrievijā notiek šobrīd. 

Šobrīd Tihanovska atrodas Lietuvā, taču opozīcijas pārstāvji norāda, ka viņa bija spiesta doties prom, jo saņēma draudus. 

Citi šobrīd lasa

Baisa nežēlība Indijā: vīrs pārgriež sievai vēderu, lai pārliecinātos par gaidāmā bērna dzimumu
VIDEO: Dobelē cilvēku simti izdejo virālo "Jerusalema" un izaicina citas Latvijas pilsētas 10
Minimālā alga būs 500 eiro: pēc ilgstošām diskusijām vienojas par 2021.gada valsts budžeta un plānotās nodokļu reformas aprisēm 7
Skatīt visus komentārus

Знаки зодиака, которых ждет карьерный успех в конце 2020 года

Принцесса Евгения молчит о беременности, но прикрывает растущий живот сумкой