Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
"Ābols upē" (Foto: Publicitātes foto)

Sveicot Akvelīnu Līvmani jubilejā, bez maksas skatāmas sešas filmas

Kultūra
13. jūlijā 14:59 2021. gada 13. jūlijā 14:59
  Jauns.lv / LETA
Par godu aktrises Akvelīnas Līvmanes jubilejai Nacionālā Kino centra (NKC) portālā "filmas.lv" skatāma jauna kolekcija - sešas spēlfilmas ar jubilāres piedalīšanos, un četras no tām līdz šim nav bijušas pieejamas portālā, informē NKC filmu nozares informācijas speciāliste Kristīne Matīsa.

"Cilvēka bērns" (Foto: Publicitātes foto)

Viņa skaidroja, ka Līvmanes filmogrāfijai Latvijas kinovēsturē ir īpaša vieta - viņas tēlotās varones vairākās filmās precīzi un ietilpīgi atspoguļo 20.gadsimta modernās sievietes tēlu ar visu šim laikmetam raksturīgo problemātiku.

"Dārzs ar spoku" (Foto: Publicitātes foto)

"Portāla "filmas.lv" jubilejas kolekcija ļauj izsekot šai tēlu galerijai, sākot ar zēnisko meiteni Anitu aktrises pirmajā lielajā lomā, filmā "Ābols upē" un iesniedzoties arī 21.gadsimtā.

"Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" (Foto: Publicitātes foto)

21. gadsimtā Akvelīna Līvmane saņem "Lielo Kristapu" par spilgtās un neatkarīgās Astras lomu Jāņa Streiča filmā "Rudens rozes" un nospēlē sirdsgudro vecmāmiņu Irmu Vara Braslas Simtgades filmā "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru"," aprakstīja Matīsa.

"Dārzs ar spoku" (Foto: Publicitātes foto)

NKC raksta, ka Līvmanes kinokarjera sākas visai neparasti - 70.gadu sākumā režisors Aivars Freimanis kopā ar operatoru Dāvi Sīmani sāk uzņemt dokumentālu pilnmetrāžas filmu Zaķusalā, fiksējot salinieku ikdienas dzīvi. Vēlāk abi nolēmuši, ka filmas dramaturģijai nepieciešams kāds katalizators, un uzaicinājuši divus skatītājiem vēl nepazīstamus studentus - Līvmani un Ivaru Kalniņu, kuri kļuvuši par filmas "Ābols upē" galvenajiem varoņiem Anitu un Janku.

"Nakts bez putniem" (Foto: Publicitātes foto)

"Jauniešu attiecībām šajā filmā nav laimīgu beigu, un turpmākajās filmās Akvelīnas Līvmanes tēlotajām varonēm ļoti svarīgs jautājums ir gudras un patstāvīgas sievietes loma ģimenē. Filmā "Nakts bez putniem" Paula negrib samierināties ar patriarhālu ģimenes modeli, kurā vīrs domā tikai par darbu, bet filmas "Novēli man lidojumam nelabvēlīgu laiku" galvenā varone Margarita ir vientuļa sieviete, kurai draudzene piemeklē arvien jaunus precību kandidātus," skaidroja NKC pārstāve.

"Novēli man lidojumam nelabvēlīgu laiku" (Foto: Publicitātes foto)

Pēc viņas paustā, režisora Oļģerta Dunkera filma "Dārzs ar spoku" ir īpašs gadījums Latvijas kino vēsturē - pirmā Latvijas filma, kas iekļauta Berlīnes kinofestivāla oficiālajā programmā, sadaļā "Panorama" 1985.gadā. Šajā filmā Līvmanes varone Linda kopā ar vīru nopērk lauku mājas un līdzi "pūrā dabū" puiku Albīnu, kuram šķietami nav neviena radinieka. Stāsta gaitā Lindas attieksme pret zēnu piedzīvo transformāciju ar lieliski nospēlētu pārsteigumu noslēgumā.

"Novēli man lidojumam nelabvēlīgu laiku" (Foto: Publicitātes foto)

Nākamajā desmitgadē Līvmane "tika atalgota par vientuļās sievietes ciešanām, nospēlējot ideālās mātes lomu", Boņuka māti Jāņa Streiča filmā "Cilvēka bērns" - harmonisku saimnieci lielā lauku sētā 30.gadu Latvijā, raksta kinozinātniece Inga Pērkone.

Tomēr pirms "ideālās vecmāmiņas" lomas Līvmane vēl nospēlēja arī Astru filmā "Rudens rozes" - sievieti "labākajos gados", kas no jauna uzplaukst, uzzinot, ka viņa ir pulkvežleitnanta Franča mūža mīlestība. Un tad nāk pensionētā skolotāja Irma Simtgades programmas pirmajā filmā "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" - viņa repo Annas Brigaderes tekstus un brīnišķīgi tiek galā gan ar stūrgalvīgo vectēvu Pauli, gan lutināto mazdēlu Oskaru.

"Rudens rozes" (Foto: Publicitātes foto)

Trīs no kolekcijas filmām ir speciāli šim gadījumam digitalizētas Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvā, filmas "Ābols upē" un "Cilvēka bērns" pastāvīgi pieejamas arī visā pasaulē un ar tulkojuma subtitriem, jo ietvertas portāla restaurētās kinoklasikas kolekcijā.

"Rudens rozes" (Foto: Publicitātes foto)

Filma "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" portālā bez maksas pieejama līdz nedēļas beigām, 18.jūlijam, bet filma "Rudens rozes" pieejama līdz jūlija beigām.

"Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" (Foto: Publicitātes foto)

Pārējās filmas tiek pievienotas "filmas.lv" uz neierobežotu laiku, tās var bez maksas skatīties dažādu izmēru ekrānos un dažādās ierīcēs visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets.

"Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" (Foto: Publicitātes foto)

Saistītās ziņas

Kā atvērt sirdi šajā laikā. Akvelīna Līvmane par astroloģiju, teātri un spēku turēties pie gaišā
Atklāta intervija ar Akvelīnu Līvmani: "Man visas dienas ir laimīgās dienas!" 40
Akvelīna Līvmane: "Vienmēr atgādinu sev, ka šajā pasaulē esmu radīta tikai vienā eksemplārā"

Vēl portālā

Ko darīt ar podu augsni, kur šogad auga dārzeņi?
EZA apstiprina "Moderna" balstvakcinācijas devas par 18 gadiem vecākiem cilvēkiem
Ekoloģiski produkti un pārdomātas izvēles - Annas Rozītes ceļš pretim veselīgam dzīvesveidam
Tēmas: Internets
Pievienot komentāru

Очередная трагедия в фитнес-клубе: известный художник утонул в бассейне прямо на глазах отдыхающих

Юлия Меньшова ответила антиваксерам на оскорбления из-за смерти отца 1