Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Ēka Miesnieku ielā.

Noskaidroti "Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas 2020" laureāti

Kultūra
2020. gada 31. oktobrī 09:48 2020. gada 31. oktobrī 09:48
  Jauns.lv
Par Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas laureātu, saņemot augstāko apbalvojumu nozarē, šogad atzīta Ēku rekustrukcija Miesnieku ielā un tās autori SIA "ARHIS Arhitekti". Balva tika pasniegta "Arhitektūras gada balvas 2020" svinīgajā ceremonijā RISEBA H2O 6 kvartāla Aisteres zālē. Latvijas Arhitektūras gada balvas, jeb Fināla žūrijas balvas ieguva Viesturdārza kvartāls, “Hanzas Perons”. Noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem un "K_99" autori, portālu Jauns.lv informēja Latvijas Arhitektu savienībā.

Par Latvijas Arhitektūras Lielās gada balvas laureātu, saņemot augstāko apbalvojumu nozarē, šogad atzīta Ēku rekustrukcija Miesnieku ielā un tās autori SIA "ARHIS Arhitekti". (Foto: Publicitātes foto)

Šogad Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu, jeb "Grand Prix" saņēma Ēku rekonstrukcija Miesnieku ielā un tās autori SIA "ARHIS Arhitekti". Fināla žūrija, kuras sastāvā ir Andro Mends (Andro Mänd, Igaunija), Guste Kančaite (Gustė Kančaitė, Lietuva), Oktavio Mestre (Octavio Mestre, Spānija) un Brigita Bula, savu izvēli pamatoja ar vārdiem: “Par delikātu iejaukšanos vēsturiskajā substancē un tās apstrādi. Par Vecrīgas atdzimšanas attīstīšanu un gudru dialogu starp vēsturisko un mūsdienu arhitektūru. Kā arī par meistarīgu plānošanu un sarežģītu detaļu izstrādi vēl sarežģītākā situācijā.”

Ēka Miesnieku ielā.

"Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020", jeb Fināla žūrijas balvas saņēma Viesturdārza Kvartāls, “Hanzas Perons”. Noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem un "K_99". Balvas pasniegšanu Viesturdārza kvartāls (autori "RUUME arhitekti") objektam Fināla žūrija raksturoja sekojoši: “Par spēju izveidot daudzpusīgu kvartālu, ieaicinot jaunu nordisko kvalitāti un funkcionalitāti, pretēji ierastajai dekoratīvajai un uz peļņu balstītajai pieejai, kura vērojama pēdējā laikā būvētajās ēkās Rīgas vēsturiskajā centrā.”

Turpretī pasniedzot balvu objektam “Hanzas Perons”. Noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem žūrija komentēja: ““Tas ir laiks, kuru esi izšķiedis uz savu rozi, kas padara tavu rozi tik svarīgu” (citāts no Antuāna de Sent-Ekziperī darba “Mazais Princis”).. Par veco ziloni kurš vienmēr izdzīvo iekš modernās čūskas. Par sarežģītu detaļu izstrādāšanu un uzmanīgu pieeju vēsturiskajai substancei.” Gada balvu par objektu saņēma autori - Reinis Liepiņš, Ilze Liepiņa, Ainārs Plankājs, Ieva Landmane, Mārtiņš Ostaņēvičs, Jurģis Prikulis un SIA "Sudraba arhitektūra".

Ēka Miesnieku ielā.

Trešo gada balvu saņēma "K_99" un autori SIA "Sintija Vaivade_arhitekte". “Par mijiedarbības, starp oriģinālā darba nospieduma un apkārt esošās dabas atpazīšanu. Par augsta līmeņa funkcionalitāti un detaļām ēkas fantastiskajā interjerā, kurš šķiet kā daļa no apkārtējās ainavas.” pasniedzot balvu izteicās Fināla žūrija.

Jau desmito gadu pēc kārtas svinīgās ceremonijas ietvaros tika pasniegta arī bērnu balva Latvijas arhitektūrā “ZIRNIS”, kuru piešķir izglītības projekta “SKOLNIEKS PĒTNIEKS PILSĒTNIEKS” dalībnieku žūrija. Šajā gadā šo balvu saņēma “Hanzas Perons”. Noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem.

Kā "Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020" vienojošā tēma tika izvirzīta “NEPAREDZAMĀS SEKAS”. Tēma liek domāt par sekām, kuras nav iespējams iedomāties vai prognozēt zīmējot un domājot projektus. Par projektos neitrāli ierakstītiem būvgružu kubikmetriem kuri rodas, vai laimīgām nejaušībām, kuras notiek - iepriekš neplānotas un nesaskatītas. Tajā pašā laikā nepieciešams domāt arī par pandēmiju, kura padarījusi iepriekš funkcionālas lietas neizmantojamas, savukārt citas - par jauno standartu. Ir nepieciešams domāt no iespējami vairāk aspektiem, lai izvairītos no negatīvām sekām, tomēr vienmēr jārēķinās, ka neparedzamais notiks.

Šogad "Latvijas Arhitektūras gada balvai 2020" tika saņemti 50 pieteikumi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja Atlases žūrija, kuru vidū bija arhitekti Brigita Bula, Artūrs Lapiņš, Ināra Caunīte un Vita Škapare, arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs un mākslinieks Jānis Avotiņš. Atlases žūrija izvēlējās 9 izcilākos darbus - nominantus, kuri pretendēja uz galvenajām balvām. Nominantu vidū bija Mellužu koncertdārza pārveide, “Hanzas Perons”. Noliktavas pārbūve par ēku plašizklaides pasākumiem, "K_99", Dzirciema aptieka, “Hagberg” birojs, "Go(a)t waste?", Mazdzīvokļu ēku komplekss Koka Rīgā, Ēku rekonstrukcija Miesnieku ielā, kā arī Viesturdārza kvartāls. Objektu izvērtēšanu turpināja Fināla žūrija, lai izvērtētu objektus un izvēlētos Latvijas Arhitektūras gada balvas laureātus. Ar visiem pieteiktajiem darbiem un nominantiem iespējams plašāk iepazīties Latvijas Arhitektu savienības mājas lapā www.latarh.lv.

Fināla žūriju šogad veidoja arhitekts Andro Mends (Andro Mänd), kurš ir strādājis tādos arhitektu birojos, kā “KAVAKAVA” un “Salto”, savukārt šobrīd ir Igaunijas Arhitektu savienības prezidents; arhitektu biroja “KANČO STUDIJA” arhitekte un vadītāja Guste Kančaite (Gustė Kančaitė), kura 2018. gadā tika nominēta Kauņas gada arhitekta titulam; arhitekts un pasniedzējs Oktavio Mestre (Octavio Mestre), kurš ir arī digitālā izdevuma t18 līdzdirektors; kā arī arhitektu biroja “Brigita Bula arhitekti” vadītāja Brigita Bula, kura pagājušajā gadā saņēma Latvijas Arhitektūras lielo gada balvu par projektu "Sāls Māja Pāvilostā".

Par "Latvijas Arhitektūras gada balvu 2020"

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība.

Vēl portālā

Eksperts brīdina Eiropu gatavoties ļaunākajam saistībā ar Ķīnas uzliesmojumu 1
ASV Slimību kontroles centra direktore dalās viedoklī, vai pneimonijas Ķīnā ir izraisījis jauns vīruss
7 mājas uzlabojumi, kas izskatās dārgāki nekā ir patiesībā
Pievienot komentāru